Τελικό σκορ: Μπενφίκα-ΠΑΟΚ 1-1

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /CHAMPIONS LEAGUE

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντιμετφπίζει στη Λισσαβόνα μια παλιά γνώριμη, την Μπενφίκα, στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Champions League...

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 1-1

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

86' Μεγάλη επέμβαση του Πασχαλάκη σε τετ-α-τετ με τον Φερέιρα και στην εξέλιξη της φάσης ο Σεφέροβιτς χάνει νέα ευκαιρία.

76' γκολ (1-1): Από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας, ο Ουάρντα εντός περιοχής «εκτελεί» τον Βλαχοδήμο!!!

68' Κακό τελείωμα από τον Ουάρντα μετά την επέλαση του Μάτος από δεξιά.

64' Εκτός ο Ζίφκοβιτς, στη θέση του ο Ράφα Σίλβα.

56' Υπέροχη απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Γκριμάλντο.

52' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα παίρνει τη θέση του Λημνιού.

52' Κίτρινη κάρτα δέχεται ο Φερνάντες.

50' Και πάλι η γκολκίπερ του «Δικεφάλου» σε σωστή θέση μετά το βολέ του Περέιρα.

49' Απειλεί με τον Περέιρα η Μπενφίκα, αλλά ο Πασχαλάκης δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει το σουτ.

Ξεκίνησε το β' ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45'+1' γκολ (1-0): Η Μπενφίκα κερδίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Μαουρίτσιο (αυστηρή η απόφαση) στον Φερνάντες και ο Πίτσι ευστοχεί!

33' Νέα επέμβαση του Πασχαλάκη με διπλή προσπάθεια σε βολίδα του Φερνάντες πλάγια μέσα από την περιοχή.

30' Απίστευτο αυτό που γίνεται με τον Πίτσι. Βρέθηκε και πάλι αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Έξαλλος ο Λουτσέσκου από τον πάγκο.

28' Νέα φάση για τους «Λουζιτανούς» και πάλι με τον Πίτσι. Ο Πασχαλάκης, όμως, ήταν σε σωστή θέση.

27' Ο Πίτσι απειλεί και πάλι με ψηλοκρεμαστό σουτ που βρήκε το πάνω μέρος του δοκαριού του Πασχαλάκη.

23' Τεράστια ευκαιρία χάνει η Μπενφίκα με τον Πίτσι, που αστοχεί εντελώς αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι.

15' Συμπληρώθηκαν 15 λεπτά στο ματς και ο ΠΑΟΚ στέκεται εξαιρετικά. Τακτικά οι παίκτες του δουλεύουν άψογα, έχουν κλείσει τους χώρους και στέκονται άριστα στον αγωνιστικό χώρο.

14' Βολέ του Κάνιας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, έφυγε άουτ.

8' Ο Πρίγιοβιτς εκτελεί μετά την ασίστ του Πέλκα, αλλά η μπάλα περνά πάνω από το δοκάρι του Βλαχοδήμου. Πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια του «Δικεφάλου».

5' Σωστά ακυρώνεται γκολ του Γκέντσον για την Μπενφίκα, αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

3' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Φέισα, Ρούμπεν Ντίας, Τσέρβι, Ζίφκοβιτς, Φερέιρα, Πίτσι, Ζαρντέλ, Αλμέιδα, Φερνάντες.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίτσιο, Πρίγιοβιτς, Πέλκας, Κρέσπο, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Ζαμπά.

PRE-GAME

Στις 22:00 είναι προγραμματισμένη η σέντρα του πρώτου αγώνα των play off του Champions League, ανάμεσα στην Μπενφίκα και στον ΠΑΟΚ.

• Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει για τέταρτη φορά στην ιστορία του στην Πορτογαλία για αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
  • Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ετοιμάζεται να συναντήσει μια παλιά γνώριμη, την Μπενφίκα (τρίτη φορά), ενώ στο παρελθόνέχει παίξει και κόντρα στη Λεϊσόες για το Κύπελλο UEFA.
  • Ο νικητής του ζευγαριού (η ρεβάνς στις 29/08 στην Τούμπα) θα βρεθεί στην κλήρωση των ομίλων του Champions League (30/08) και ο ηττημένος σε αυτή των ομίλων του Europa League.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σέρβος, Μίλοραντ Μάζιτς.
  • Ο Λέο Ζαμπά, που πέρασε ως αλλαγή στους προκριματικούς με Βασιλεία και Σπαρτάκ, ξεκινά απόψε βασικός στην επίθεση, πίσω από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς.

Πηγή: ΑΠΕ/ΜΠΕ