Μπάσκετ: Κυρίαρχα τα κορίτσια του Κεραυνού, απειλούν την ΑΕΛ! (pics)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Τον τίτλο ΟΠΑΠ Γυναικών 2018 κατέκτησε ο Κεραυνός, μετά την εντός έδρας νίκη του με 51-43 επί της C2S ΑΕΛ στον πέμπτο αγώνα της σειράς...

Τον τίτλο ΟΠΑΠ Γυναικών 2018 κατέκτησε ο Κεραυνός, μετά την εντός έδρας νίκη του με 51-43 επί της C2S ΑΕΛ στον πέμπτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του πρωταθλήματος.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Στροβόλου έκανε το 3-2 στις νίκες και κατέκτησε το ενδέκατο πρωτάθλημα στην ιστορία της, ενώ στα δεκαπέντε παραμένει η πολυνίκης του θεσμού ΑΕΛ.

Ο αποψινός αγώνας ήταν κυρίως ισορροπημένος στην πρώτη περίοδο με τον Κεραυνό να παίρνει προβάδισμα με 9-6 στο τέλος της.

Έπειτα οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έφεραν το σκορ στο 33-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε και πάλι ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με τον Κεραυνό να προσπαθεί να διατηρήσει την διαφορά στο σκορ, και την ΑΕΛ να θέλει να μειώσει. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 42-25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού ήταν σαφώς βελτιωμένη και μείωσε σημαντικά στο σκορ, μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης, με τον Κεραυνό ωστόσο να διατηρεί στο τέλος το προβάδισμα του, φεύγοντας με το θετικό αποτέλεσμα με τελικό σκορ 51-43.

Κορυφαίες του αγώνα ήταν η Χαρά Ρουσσάκη με 16 πόντους (4 τρίποντα) και Σοφία Θεολόγου με 15 πόντους.