Μπαμ-μπαμ και «καθάρισε» ο Ομπαμεγιάνγκ, έβδομη σερί νίκη! (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ

Μετά τις πρώτες δύο ήττες στο πρωτάθλημα, ακολούθησαν επτά σερί νίκες για την Άρσεναλ, η οποία απέχει μόνο δύο βαθμούς από τις πρωτοπόρους...

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στη φετινή Premier League πέτυχε το βράδυ της Δευτέρας η Άρσεναλ. Στον τελευταίο αγώνα της 9ης αγωνιστικής, οι «κανονιέρηδες» του Ουνάι Έμερι επικράτησαν της Λέστερ με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Για την ακρίβεια, οι παίκτες της Άρσεναλ πέτυχαν και τα τέσσερα τέρματα της αναμέτρησης, με το πρώτο, από τον Μπεγερίν, να είναι αυτογκόλ στο 31ο λεπτό. Ωστόσο, ο Οζίλ στο 45' έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με ένα γκολ που αποδείχθηκε πολύ σημαντικό ενόψει της επανάληψης.

Εκεί «μίλησε» πρώτο ο Έμερι, που πέρασε στο παιχνίδι τον Ομπαμεγιάνγκ και ακολούθως ο Αφρικανός, ο οποίος δικαίωσε τον προπονητή του, πετυχαίνοντας δύο συνεχόμενα γκολ, στο 63' και στο 66'.

Μετά τις πρώτες δύο ήττες στο πρωτάθλημα, ακολούθησαν επτά σερί νίκες για την Άρσεναλ, η οποία απέχει μόνο δύο βαθμούς από τις πρωτοπόρους Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι.