Μία εκπληκτική βραδιά για Ολυμπιακό, ξέσπασε πριν το ντέρμπι (pic)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE
Μία μεγάλη σε σκορ νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 5-1 της Ντουντελάνζ και μπήκε για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης...

Μία μεγάλη σε έκταση νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 5-1 της Ντουντελάνζ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Τα τέρματα σημείωσαν οι Φορτούνης (15’, 36’), Τοροσίδης (6’), Χριστοδουλόπουλος (26’) και Χασάν (71’). Για την ομάδα από το Λουξεμβούργο μείωσε στο 69’ ο Σινάνι, το οποίο είναι και το πρώτο στους ομίλους.

Πλέον η ομάδα του Πειραιά έχει επτά βαθμούς, όσους και η Μίλαν, ενώ η Μπέτις προηγείται στην κατάταξη του έκτου ομίλου με οχτώ βαθμούς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης: Ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ντουντελάνζ έψαχνε ένα... ξέσπασμα αφενός για να εμψυχώσει την ομάδα και αφετέρου για να πάρει τρεις εύκολους βαθμούς που θα τον βάλουν σε τροχιά πρόκρισης.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά όχι απλά να σκοράρουν, αλλά να «κλειδώσουν» τη νίκη και το 4-0 του ημιχρόνου αντικατοπτρίζει τις διαφορές των δύο ομάδων.

Στο 6' ο Βασίλης Τοροσίδης άνοιξε το χορό των τερμάτων, ενώ στο 15' ο Φορτούνης αφού εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων ανέβασε στο δείκτη του σκορ.

Στο 26' ο Χριστοδουλόπουλος με ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ έγραψε το 3-0, ενώ με κεφαλιά του Φορτούνη στο 36' ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με τέσσερα τέρματα διαφορά.

Το δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να φουλάρουν τις μηχανές τους. Παρόλα αυτά μέχρι το 63' δημιούργησαν περισσότερες από τρεις καλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως σπατάλησαν.

Στο 69' η Ντουντελάνζ πέτυχε το πρώτο της τέρμα στους ομίλους της διοργάνωσης με την ωραία ενέργεια του Σινάνι. Η απάντηση, όμως, του Ολυμπιακού ήταν άμεση και δύο αργότερα ο Χασάν με προβολή διαμόρφωσε το τελικόα αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο (62' λ.τρ. Τουρέ), Ποντένσε, Ναουέλ (33' λ.τρ. Φετφατζίδης), Φορτούνης (66' Χασάν), Χριστοδουλόπουλος.

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ-Πρέμπε, Γιορντάνοβ, Μέλισε, Κρούσκα (61' Γένσεν ), Κουτουριέ , Στολτς (85' Στρουμφ), Σινάνι, Τουρπέλ (73' Περέζ).

Κάρτες: Τοροσίδης - Σνελ

Διαιτητής: Πετρ Αρντελεάνου (Τσεχία)

ΠΟΛΥΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ, 11:25 (τελευταία ενημέρωση 11:25)

Κερ: «Zούσαμε σε ένα όνειρο, αυτό είναι το πραγματικό ΝΒΑ»

Πολίτης Sports, 11:07 (τελευταία ενημέρωση 11:07)

Ένωση: Το ταξίδι, ο Κόντης και η επιστροφή

ΝΙΚΟΣ ΜΟΥΛΑΖΙΜΗΣ, 10:50 (τελευταία ενημέρωση 10:50)