Με ζόρια και Λακαζέτ (2-3) η Άρσεναλ! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Οι «κανονιέρηδες» ισοφαρίστηκαν δύο φορές από την Κάρντιφ, όμως ο Γάλλος στο 81ο λεπτό με τρομερό γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του

Τη δεύτερη -και διαδοχική- της νίκη στην Premier League πέτυχε η Άρσεναλ, που με... πολύ κόπο δραπέτευσε από την Ουαλία επικρατώντας με 3-2 της Κάρντιφ!

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μουστάφι στο 4' και με ωραίο δυνατό σουτ του Ομπαμεγιάνγκ στο 62' (σκόραρε μετά από 415'), δέχθηκαν όμως την ισοφάριση αμφότερες τις φορές (45+2' Καμαράσα, 70' Ουορντ).

Τελικά, το νικητήριο γκολ το πέτυχε με τρομερό σουτ από πλάγια θέση ο Λακαζέτ στο 81ο λεπτό, χαρίζοντας στην ομάδα του Έμερι το δεύτερο εξάποντο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γάλλος επιθετικός, που έδωσε και την ασίστ στον Ομπαμεγιάνγκ, έχει εμπλακεί σε 10 τέρματα στις τελευταίες εννέα φορές που βρέθηκε στην ενδεκάδα της Άρσεναλ (8 γκολ, 2 ασίστ).

Η Κάρντιφ, παρότι πέτυχε τα πρώτα της φετινά γκολ, παρέμεινε στους δύο βαθμούς και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Κάρντιφ: Έθεριτζ, Μανγκά, Μόρισον, Μπαμπά, Μπένετ, Καμαράσα (89′ Μαντίν), Άρτερ, Ραλς, Χόιλετ, Ριντ, Γουόρντ (84′ Ζοχορέ)

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Γκεντουζί (70′ Τορέιρα), Τζάκα, Εζίλ (84′ Γουέλμπεκ), Ράμσεϊ, Ομπαμεγιάνγκ (89′ Μκιταριάν), Λακαζέτ