Με το δεξί στη νέα εποχή η Νέα Σαλαμίνα

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 2-0 του Εθνικού στο Δασάκι στο ντεμπούτο του Κονσεϊσάο παίρνοντας την πρώτη νίκη μετά από τέσσερις αγώνες

Με τρίποντο συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Αντόνιο Κονσεϊσάο στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας, με την ομάδα της Αμμοχώστου να νικά 2-0 εκτός έδρας τον Εθνικό χάρη στα γκολ των Μακρίεφ και Εγγλέζου.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα για τους ερυθρόλευκους, με την οποία ανέβηκαν στους 34 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Άχνας παρέμεινε για 8ο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς τρίποντο (τρίτη συνεχόμενη ήττα) και εξακολουθεί να έχει 30 βαθμούς.

Ο αγώνας

Μέτριο το παιχνίδι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο χωρίς να μπορέσει κάποια εκ των δύο ομάδων να φτιάξει τη μεγάλη φάση.

Στην πρώτη της ουσιαστικά καλή προσπάθεια η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, με τον Μακρίεφ να σουτάρει, τον Πρότσεκ να αποκρούει και τον Βούλγαρο να κάνει νέο σουτ, το οποίο επιχείρησε να διώξει ο Ντόβπνια αλλά δεν πρόλαβε να το πράξει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Ο Εθνικός απείλησε με αρκετές εκτελέσεις φάουλ, κυρίως προς το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση, ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν δύο φάσεις, με τους Μακρίεφ και Κούσουλο να μην μπορούν να κάνουν το 2-0.

Η ομάδα της Αμμοχώστου τελικά διπλασίασε τα γκολ της λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ο Εγγλέζου εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση αιφνιδιάζοντας τον Πρότσεκ και γράφοντας το 2-0.

Στο 80ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 καθώς κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Κατσιαράβα, ωστόσο ο Μακρίεφ που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Μάατσι αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρξε υπόδειξη για οφσάιντ.

Πέραν ενός σουτ του Ενέσκου στις καθυστερήσεις δεν σημειώθηκε κάτι άλλο το αξιόλογο και η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 στο Δασάκι.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Πρότσεκ, Φιλίποφ, Στόιτσεφ, Ντόμπνια, Κυπριανού (58΄ Ενέσκου), Αράμπαλ, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χατζηβασίλης (58΄ Κρατσιούνοφ), Ζελάγια, Κατσιαράβα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκράσι, Άντονιτς, Τσίνα, Τσαμπούρης, Κούσουλος (85’ Τσούρτζουριτς), Σκοπελίτης, Εγγλέζου (72’ Μάατσι), Μπριτζίτο, Μπεμπέ (65’ Ντουντού), Μακρίεφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στόιτσεφ (33’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Nικόλας Νεοκλέους

Πολίτης Sports, 18:30 (τελευταία ενημέρωση 18:30)