Με το αριστερό... του Παγιέτ οι Γάλλοι!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EURO 2016
Με το δεξί μπήκε στο Euro 2016 η διοργανώτρια Γαλλία, αφού στον εναρκτήριο αγώνα επικράτησε 2-1 της Ρουμανίας, από «βολίδα» του Παγέτ με το αριστερό!

Με «οβίδα» του Ντμίτρι Παγέ στο 89' η Γαλλία ξεπέρασε χωρίς συνέπειες το άγχος της πρεμιέρας και νίκησε 2-1 τη Ρουμανία στο Saint-Denis στον εναρκτήριο αγώνα του EURO 2016. Προηγήθηκαν οι «τρικολόρ» με τον Ζιρού στο 58', ισοφάρισε με πέναλτι επτά λεπτά αργότερα ο Στάντσιου.

Η ομάδα του Ιορντανέσκου εκμεταλλεύτηκε από την αρχή την πίεση που παραδοσιακά ασκείται στη διοργανώτρια χώρα. Εχασε τεράστια ευκαιρία μόλις στο 4' όταν ο Στάντσιου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λορίς σε εξ επαφής προσπάθεια μετά από κόρνερ.

Οι «τρικολόρ» απάντησαν με κεφαλιά του Γκριζμάν στο δοκάρι στο 14' και από το σημείο εκείνο έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Παρόλα αυτά, πάλι οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, όταν ο Στάνκου έσπασε το οφσάιντ και μόνος απέναντι από τον Λορίς σούταρε ελάχιστα άουτ (48').

Ένα σοβαρό λάθος σε έξοδο του Ταταρουσάνου εκμεταλλεύτηκε ο Ολιβιέ Ζιρού και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 58'. Πολλοί έσπευσαν να προδικάσουν την έκβαση του παιχνιδιού, καθώς οι Γάλλοι είχαν πετύχει το... αγχολυτικό γκολ. Όμως, στο 65' ο Εβρά ανέτρεψε τον Στάντσιου στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το καθαρό πέναλτι. Ο Στάντσιου ανέλαβε την εκτέλεση και αυτή τη φορά νίκησε τον Λορίς για το 1-1.

Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι η Γαλλία θα είναι ακόμα ένα... θύμα της πρεμιέρας. Όμως, ο Ντμίτρι Παγέ είχε διαφορετική γνώμη. Με έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή στο 89' κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Ταταρουσάνου και ένας στεναγμός ανακούφισης ακούστηκε από 80.000 συμπατριώτες του στο Stade de France, ενώ ο σκόρερ αποχώρησε ένα λεπτό αργότερα, με δάκρυα στα μάτια.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Ραμί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Πογκμπά (77΄ Μαρσιάλ), Παγέ (90+2΄ Σισοκό), Γκριζμάν (66΄ Κομάν), Ζιρού.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ταταρουσάνου, Ρατ, Κίρικες, Γκριγκόρε, Σαπουνάρου, Χομπάν, Στάντσιου (72' Κίπτσιου), Πιντιλί, Πόπα (82' Τόρζε), Στάντσιου, Αντόνε (61' Αλιμπέκ).

Επίλεκτη ΣΤΟΚ: Ο Ηρακλής πήρε το ντέρμπι κορυφής (αποτελέσματα)

Πολίτης Sports, 16:49 (τελευταία ενημέρωση 16:49)

Γ Κατηγορία: Ο Διγενής Μόρφου συνεχίζει ακάθεκτος! (αποτελέσματα)

Πολίτης Sports, 16:35 (τελευταία ενημέρωση 16:35)

Αλκή Ορόκλινη: Παίζει την παραμονή της τον επόμενο μήνα…

ΒΑΣΟΣ ΒΑΣΟΥ, 16:13 (τελευταία ενημέρωση 16:13)