Με Ματ και τη… ψυχή στο στόμα η Ομόνοια

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν πολύ στην πρεμιέρα τους στο ΓΣΠ κόντρα στον Εθνικό αλλά ο Ντάρμπισαϊαρ τους οδήγησε στη νίκη με 2-1

Αν και τα βρήκε σκούρα, η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 του Εθνικού στο ΓΣΠ, χάρη σε δύο τέρματα του Ματ Ντάρμπισαϊαρ.

Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, ο Κιπιάνι ισοφάρισε στο 68’ για τους Αχνιώτες και  ο Ντάρμπισαϊαρ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 82’ χάρισε την αγχωτική νίκη στο τριφύλλι.

12.000 περίπου φίλοι της Ομόνοιας βρέθηκαν στο στάδιο της πρωτεύουσας για να παρακολουθήσουν την ομάδα τους στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι, φεύγοντας πάντως με ανάμεικτα συναισθήματα καθώς παρά τη νίκη, πρέπει να προβληματίστηκαν με την απόδοσή της.

Φυσιολογική εξέλιξη

Ενθουσιασμός και μπόλικη ενέργεια. Αυτά τα δύο στοιχεία χαρακτήριζαν την Ομόνοια στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα κόντρα στο Εθνικό. Σε αυτό το διάστημα η Ομόνοια ήταν καταιγιστική και μπορούσε να προηγηθεί πιο γρήγορα.

Η καθολική υπεροχή των πρασίνων ήταν εμφανής και το γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊαρ στο 24΄ ήταν η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων. Σε κόρνερ του Μαργκάσα ο Μπογκαντίνοφ έκανε άστοχη έξοδο και μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Άγγλο επιθετικό ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0.

Πριν πάρει η Ομόνοια προβάδισμα προηγήθηκαν κάμποσες ευκαιρίες. Στο 9΄ σουτ του Χριστοφή και στο 12΄ φάουλ του Φαμπρίτσιο βρήκαν έτοιμο τον Μπογκαντίνοφ όπως και το πλασέ του Λόπες στο 17΄ μετά από λάθος στην άμυνα. Τρία λεπτά νωρίτερα η κεφαλιά του Γουΐλιαμ Σοάρες πέρασε έξω.

Έδωσε γήπεδο

Μετά το ημίωρο, είδαμε μία άλλη εικόνα από την Ομόνοια. Οι παίκτες του Πάμπου Χριστοδούλου έδωσαν χώρο και ο Εθνικός τον αξιοποίησε πιέζοντας για την ισοφάριση.

Έγινε μάλιστα δύο φορές απειλητικός. Στο 35΄ με τον Κυπριανού και στο 37΄ με τον Σικάρσκι. Στην πρώτη φάση ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ το γυριστό πλασέ και στη δεύτερη φάση ο Φαμπρίτσιο έκοψε λίγο πριν τη γραμμή το πλασέ του αμυντικού του Εθνικού.

Το πλήρωσε

Η Ομόνοια έδειξε εφησυχασμό και στην επανάληψη και όταν το σκορ είναι ρευστό, υπάρχει κίνδυνος να το πληρώσεις. Έτσι και έγινε. Στο 68΄ ο Κιπιάνι με ένα ασύλληπτο πλασέ νίκησε τον Παναγή και «πάγωσε» το ΓΣΠ. Ο Ρώσος μεσοεπιθετικός είχε προειδοποιήσει στο 58΄ αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις έξω. Φυσικά η Ομόνοια είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 51΄ αλλά ο Χριστοφή από πλάγια θέση έκανε κακό πλασέ.

Έκανε τη διαφορά

Η χωρίς εμπνεύσεις Ομόνοια ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά για να πετύχει γκολ. Ο Κανού που μπήκε στο 66΄ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά. Ο Βραζιλιάνος στο 79΄ απείλησε με κεφαλιά αλλά ο Μπογκαντίνοφ είπε όχι. Στο 82΄ από τα δικά του πόδια προήλθε το δεύτερο γκολ. Με ωραία ενέργεια «άδειασε» τον Σικάρσκι, σούταρε, ο Μπογκαντίνοφ είπε όχι, η μπάλα επέστρεψε στον Κανού που έδωσε στον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Δημητρίου, Γουίλιαμ Σοάρες, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Μαδούρο, Άλεξ Σοάρες, Χριστοφή (87΄ Κατελάρης), Γκονζάλες (61΄ Τζαρσίνιο), Λόπες (66΄ Κανού), Ντάρμπισαϊαρ

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Ντοβπνια, Ρόκατς (52΄ Αρέστη), Φιλίποφ, Σικάρσκι, Πιντσέλι, Κυπριανού, Κιπιάνι, Παπαγεωργιυ, Ενέσκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αβραάμ Τσούκκας (Π. Γεωργίου – Χ. Ε. Χρίστου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λόπες, Δημητρίου / 19΄ Πιντσέλι, 25΄ Μπογκατίνοφ, 90+1΄ Στόιτσεφ

ΚΟΚΚΙΝΗ: Στόιτσεφ (δεύτερη κίτρινη στο 90+5΄)

Πολίτης Sports, 19:05 (τελευταία ενημέρωση 19:05)