Με ένα κάρο... κίνητρα η Νέα Σαλαμίνα (πιθανή 11άδα)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Το πρώτο και σημαντικότερο έχει να κάνει φυσικά με το γεγονός ότι ο αποψινός αγώνας είναι ο πρώτος επίσημος για τη νέα αγωνιστική περίοδο

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ»
της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Kυριακής 2/9)

Συνήθως πριν από κάθε αγώνα όσοι είναι στις ομάδες αλλά και εμείς, οι... απέξω, μετράμε τα κίνητρα.

Από αυτά έχει σήμερα αρκετά η Νέα Σαλαμίνα απέναντι στην Ένωση (20:00, Τάσος Μάρκου), το πρώτο και σημαντικότερο έχει να κάνει φυσικά με το γεγονός ότι ο αποψινός αγώνας είναι ο πρώτος επίσημος για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη θέλει να αρχίσει τη χρονιά με νίκη για ευνόητους λόγους.

Μια νίκη, επίσης, θα είναι ό,τι καλύτερο ενόψει της συνέχειας αφού θα ακολουθήσει διακοπή λόγω Εθνικής. Όπως και να το κάνουμε, άλλη η ψυχολογία όταν ξεκινάς με νίκη, άλλη όταν αρχίζεις με απώλειες.

Μετά τη διακοπή, η Νέα Σαλαμίνα θα έχει να ανεβεί έναν μικρό... γολγοθά αφού θα κληθεί να δώσει τρεις εξαιρετικά δύσκολους αγώνες σε διάστημα εννέα ημερών. Αρχικά θα φιλοξενήσει (15/9) την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική, έπειτα θα πάει (19/9) στο ΓΣΠ για να αγωνιστεί με τον ΑΠΟΕΛ στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής, ενώ στις 24/9 θα πάει στο Τσίρειο για το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με τον Απόλλωνα.

Γίνεται, λοιπόν, αντιληπτό ότι η νίκη επί της νεοφώτιστης Ένωσης είναι επιτακτική ανάγκη.

Ένα άλλο εξίσου σημαντικό κίνητρο έχει να κάνει με τις κάκιστες επιδόσεις της Νέας Σαλαμίνας σε αγώνες πρεμιέρας. Οι ερυθρόλευκοι αγνοούν τη νίκη σε αγώνες πρεμιέρας στην Α΄ Κατηγορία εδώ και 14 χρόνια! Ένα... στοιχειωμένο αρνητικό ρεκόρ το οποίο φυσικά όλοι θέλουν να καταρρίψουν.

Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε για τελευταία φορά σε αγώνα πρεμιέρας την περίοδο 2004-05 εκτός έδρας την Πάφο. Νίκη σημείωσε και την περίοδο 2008-09 όταν η ομάδα βρισκόταν στη Β’ Κατηγορία. Είχε κερδίσει 2-1 το ΘΟΪ στη Λακατάμια.

Πιθανό σχήμα

Η προετοιμασία ολοκληρώθηκε χθες με τους Σεργίου και Λεμέσιο να μένουν εκτός. Μια πιθανή ενδεκάδα την οποία αναμένεται να παρατάξει ο Σάββας Πουρσαϊτίδης είναι η ακόλουθη:

Βεσελόφσκι κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ-χαφ ο Μιντίκκης και αριστερό ο Κορέια. Την τριάδα της άμυνας θα αποτελέσουν οι Ντομίνγκεζ, Γκολομπάρτ και Χριστοφόρου. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστεί ο Μαργκάσα και ένας εκ των Κωστή, Νουρ. Στα άκρα της επίθεσης οι Τιάγκο και Ελουντού και στην κορυφή ο Κίνγκσλεϊ.

Αποκλεισμός δύο αγωνιστικών για Ιγκουαΐν!