Ματσάρα στο Τορίνο, προβάδισμα για Τότεναμ! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /CHAMPIONS LEAGUE
Οι Λονδρέζοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 μέσα στην έδρα της Γιουβέντους όμως ισοφάρισαν και πήραν το πάνω χέρι για την πρόκριση στα προημιτελικά!

Μεγάλο ματς έγινε το βράδυ της Τρίτης στο Τορίνο, ανάμεσα σε Γιουβέντους και Τότεναμ, για τη φάση των «16» του Champions League.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2, που σαφώς αφήνει πιο ευχαριστημένους τους Λονδρέζους, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από το 9ο μόλις λεπτό (δύο γκολ ο Ιγκουαΐν, το 2ο με πέναλτι), όμως «τιμώρησαν» τους μπιανκονέρι για την οπισθοχώρησή τους μειώνοντας στο 35' με τον Κέιν, ενώ στην επανάληψη (72') ισοφάρισαν με τον Έρικσεν!

Aξίζει να σημειωθεί πως η Γιουβέντους έχασε το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε (45+1'), με τον Ιγκουαΐν να αποτυγχάνει να κάνει χατ-τρικ και να «τελειώσει» το παιχνίδι!

Τα «σπιρούνια» έχουν πλέον το προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, καθώς στον επαναληπτικό που θα γίνει στην έδρα τους στις 7 Μαρτίου, τους αρκεί οποιαδήποτε νίκη, ακόμη και οι ισοπαλίες 0-0, 1-1, για να πάρουν το εισιτήριο.

Επιδόσεις και στατιστικά…

• Πιο γρήγορα από τον Ιγκουαΐν (73’’) για τη Γιουβέντους στο  Champions League σκόραρε μόνο  ο Ντελ Πιέρο, το 1997 απέναντι στη Γιουνάιτεντ (20’’)
  • Ο Ιγκουαΐν είναι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Γιουβέντους που βάζει δύο γκολ στα πρώτα 9 λεπτά σε αγώνα Champions League
  • Η Γιουβέντους παρέμεινε αήττητη για 23ο σερί εντός έδρας αγώνα στο Champions League (14 νίκες, 8 ισοπαλίες)
  • Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν, σε ηλικία 40 ετών και 16 ημερών, έγινε ο 13ος παίκτης (και 3ος Ιταλός) άνω των 40 που έχει αγωνιστεί στο Champions League
  • Ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε το ρεκόρ για τα περισσότερα γκολ Άγγλου ποδοσφαιριστή σε μία σεζόν στο Champions League, φτάνοντας τα 7 (όσα είχε ο Τζέραρντ τη σεζόν 2008/09)
  • Ο Χάρι Κέιν έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει στην έδρα της Γιουβέντους μετά από ακριβώς 100 μέρες και το γκολ του Τσιτσιρέτι της Μπενεβέντο στις 5 Νοεμβρίου 2017
  • Για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια (23/2/16) η Γιουβέντους δέχεται δύο γκολ σε εντός έδρας αγώνα Champions League (2-2 με Μπάγερν)
  • O Xάρι Κέιν έχει σκοράρει περισσότερα γκολ (9) από κάθε άλλο παίκτη στα πρώτα του 9 παιχνίδια στο Champions League (από 8 έοχυν Ροναλντίνιο, Σιμόνε Ινζάγκι, Ντρογκμπά και Ντιέγκο Κόστα)

•  Η Γιουβέντους δέχθηκε δύο γκολ σε 71 λεπτά, έχοντας δεχθεί μόλις ένα στα προηγούμενα 1,450

Ο αγώνας...

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της Γιουβέντους στο Τορίνο, με τον Ιγκουαΐν να σκοράρει μόλις στο 2ο λεπτό (73 δευτερόλεπτα), κάνοντας με απίθανο σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, το 1-0.

Στο 9ο λεπτό ο Αργεντινός έκανε μάλιστα το 2-0, με εκτέλεση πέναλτι έπειτα από παράβαση του Ντέιβις στον Μπερναντέσκι.

Μετά το δεύτερο γκολ, η Γιουβέντους οπισθοχώρησε και ταμπουρώθηκε στην περιοχή της, δίνοντας πολύ χώρο στην Τότεναμ, η οποία γυρόφερνε την περιοχή των Ιταλών ψάχνοντας το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι και πλησίασε να το πετύχει στο 26’, όμως ο Μπουφόν απέκρουσε την κεφαλιά του Κέιν.

Στο 30’ ο Ιγκουαΐν έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ και να τελειώσει πρόωρα το ματς, αστοχώντας με εντός περιοχής σουτ μετά από αντεπίθεση και στο 35’ η Τότεναμ τιμώρησε τη Γιουβέντους, με τον Κέιν να περνά τον Μπουφόν και από πλάγια αριστερά θέση να πλασάρει στην κενή εστία (2-1).

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν να πιέζουν, αυτή τη φορά για το δεύτερο γκολ, είχαν ευκαιρία στο 41’ με κεφαλιά του Άλι, όμως ήταν η Γιουβέντους που είχε τη μεγαλύτερη φάση, όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισε δεύτερο πέναλτι (ανατροπή Κόστα από Οριέ), με τον Ιγκουαΐν και πάλι να μην μπορεί να φτάσει στο χατ-τρικ, καθώς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

Οι πρώτες καλές φάσεις στο δεύτερο μέρος ήρθαν στο 57’, πρώτα με το σουτ του Μπερναρντέσκι που ο Γιορίς έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ, με την εκτέλεση του οποίου ο Μάντζουκιτς έπιασε την κεφαλιά, χωρίς να μπορέσει να νικήσει τον πορτιέρο των Άγγλων.

Η Τότεναμ απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη με το σουτ του Κέιν στο 70' και δύο λεπτά αργότερα, έφτασε στην ισοφάριση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν που έκανε το 2-2!

Η Γιουβέντους επιχείρησε να αντιδράσει, είχε ένα σουτ με τον Μπερναρντέσκι στο 77’ και μια κεφαλιά του Μπενατιά στο 85’, όμως δεν κατάφερε να βρει το τρίτο γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα και το ματς έληξε (2-2) με την Τότεναμ να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση ενόψει του επαναληπτικού του Λονδίνου (7/3.

Γιουβέντους (Μάσιμο Αλέγκρι): Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενάτια, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα (66’ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς, Μπερναρντέσκι, Ντάγκλας Κόστα (92' Ασαμόα), Μάντζουκιτς (76’ Στουράρο), Ιγκουαΐν

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Έρικσεν (92' Γουανιάμα), Ντέλε Άλι (83’ Σον), Λαμέλα (89’ Λούκας), Κέιν