Μαρσέιγ-Ατλέτικο: Tρίλιζα των «ροχιμπλάνκος» με Γκριεζμάν! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το τρία στα τρία σε τελικούς του Europa League, επικρατώντας με 3-0 της Μαρσέιγ την οποία «πλήγωσε» ο... συμπατριώτης της!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν η Ατλέτικο κατέκτησε κι αυτό το Europa League!

Οι Μαδριλένοι νίκησαν με 3-0 τη Μαρσέιγ στον τελικό που έγινε το βράδυ της Τετάρτης στο στάδιο Groupama της Λιόν και πανηγυρίζουν για τρίτη φορά το συγκεκριμένο τρόπαιο στην τρίτη τους παρουσία σε τελικό (2010, 2012)!

Ο Γάλλος αστέρας των «ροχιμπλάνκος» ήταν αυτός που «πλήγωσε» την ομάδα της πατρίδας του, σκοράροντας τα πρώτα δύο γκολ της Ατλέτικο, στο 21' μετά από γκάφα του Ανγκισά και τετ-α-τετ με τον Ματαντά και στο 49' με άψογο πλασέ μετά από έξοχη ασίστ του Κόκε. Ο αρχηγός Γκάμπι στο 89' με διαγώνιο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Η Μαρσέιγ ήταν πάντως αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, έχοντας τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο τόσο πριν, όσο και μετά το 1-0, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να κοντράρει στα ίσα την αντίπαλό της, αν και στο 81' θα μπορούσε να μειώσει με την έξοχη κεφαλιά του Μήτρογλου (μπήκε αλλαγή στο 74') που βρήκε στο εσωτερικό μέρος του δοκαριού.

Κομβικό ρόλο βεβαίως έπαιξε η αποχώρηση του εκ των κορυφαίων της Μαρσέιγ, Nτμίτρι Παγιέ, με τραυματισμό στο 32ο λεπτό.

Σημειώνεται πως ο προπονητής της Ατλέτικο Ντιέγο Σιμεόνε ήταν τιμωρημένος και παρακολούθησε τον αγώνα από την εξέδρα.

Μαρσέιγ (Ρούντι Γκαρσία): Αμαβί, Λουίζ Γκουστάβο, Ραμί, Σαρ, Σανσόν, Ανγκισά, Οκάμπος (55' Ν' Ζι), Παγιέ (32' Μαξ Λόπες), Τοβέν, Ζερμέν (74' Μήτρογλου).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Χερμάν Μπούργος): Ομπλακ, Βρσάλικο (46' Χουανφράν), Γοδίν, Χιμένες, Λούκας Ερναντέζ, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ, Κορέα (88' Παρτέι), Γκριζμάν (90' Τόρες), Ντιέγο Κόστα.

Στοιχεία που ενδιαφέρουν...

• Η Ατλέτικο έχει νικήσει και τα 16 τελευταία παιχνίδια του Europa League στα οποία είχε προβάδισμα στο ημίχρονο
  • Η Μαρσέιγ ισοφάρισε το ρεκόρ χαμένων τελικών του Kυπέλλου UEFA/Europa League που κατείχε η Μπενφίκα με τρεις (έχασε επίσης το 1999 από Πάρμα και το 2004 από Βαλένθια), ενώ δεν σκόραρε σε κάνεναν εξ αυτών
  • Αυτός ήταν ο τρίτος σερί τελικός του Europa League στον οποίον σκοράρει Γάλλος (2016 Γκαμεϊρό-Σεβίλλη, 2017 Πογκμπά-Γιουνάιτεντ, 2018 Γκριεζμάν-Ατλέτικο)
  • Η Ισπανία έχει κατακτήσει τα 8 από τα τελευταία 9 ευρωπαϊκά τρόπαια (μοναδική εξαίρεση το περσινό Europa League της Μαν. Γιουνάιτεντ)
  • H Iσπανία έχει κατακτήσει και τα 13 τελευταία ευρωπαϊκά τρόπαια στα οποία ισπανική ομάδα τέθηκε αντιμέτωπη με ομάδα άλλης χώρας
  • Ο Γκάμπι, σε ηλικία 34 ετών και 310 ημερών, είναι ο γηραιότερος παίκτης που σκοράρει σε ευρωπαϊκό τελικό μετά τον Πάολο Μαλντίνι (36-333) το 2005 στο Μίλαν-Λίβερπουλ
  • Η Ατλέτικο κράτησε απαραβίαστη την εστία της για 200ή φορά σε 377 αγώνες με τον Ντιέγο Σιμεόνε
  • Ο Γιαν Όμπλακ κράτησε απαραβίαστη την εστία του 92 φορές σε 160 συμμετοχές από το 2014
  • Ο Αντουάν Γκριεζμάν έχει σκοράρει και στα δύο (διασυλλογικά) παιχνίδια που έδωσε στη Γαλλία, αμφότερα στη Λιόν, που βρίσκεται 40 χιλιόμετρα από το Μακόν στο οποίο γεννήθηκε. Το προηγούμενο παιχνίδι ήταν Λιόν-Σοσιεδάδ στο Ζερλάν τον Αύγουστο του 2013 (προκριματικά του Champions League)
  • Ο Αντουάν Γκριεζμάν σκόραρε φέτος για πρώτη φορά 8 γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις
  • Ο Αντουάν Γκριεζμάν έχει συμβολή σε 12 φετινά γκολ της Ατλέτικο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (8 γκολ, 4 ασίστ), τουλάχιστον εφτά περισσότερα από οποιονδήποτε συμπαίκτη του
  • Ο Αντουάν Γκριεζμάν έγινε ο πέμπτος παίκτης που σκοράρει δις σε τελικό του Europa League και τρίτος της Ατλέτικο (Φορλάν 2010, Φαλκάο 2012). Οι άλλοι δύο ήταν της Σεβίλλης (Μπάκα 2015, Κόκε 2016)
  • Ο Αντουάν Γκριεζμάν έγινε ο πρώτος Γάλλος που σκοράρει δις σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης (Κύπελλο UEFA/Εuropa League, Κύπελλο Πρωταθλητριών/Champions League)