ΑΕΚ-Απόλλων: Σήκωσαν το δεύτερο με ανατροπή οι Λαρνακείς!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΚΥΠΕΛΛΟ COCA COLA
Οι κιτρινοπράσινοι βρέθηκαν να χάνουν από τους Λεμεσιανούς στον τελικό που έγινε στο ΓΣΠ όμως με ανατροπή σε ένα τρίλεπτο σήκωσαν την κούπα

Το κύπελλο πάει Λάρνακα!

Η ΑΕΚ, με ανατροπή σ' ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο του τελικού που έγινε στο ΓΣΠ, νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα και κατέκτησε το δεύτερο κύπελλο στην ιστορία της!

ΑΕΚ-Απόλλων: Τα γκολ και οι φάσεις του «κιτρινοπράσινου» τελικού (vid)

Η στέψη και τα πανηγύρια της κυπελλούχου ΑΕΚ! (pics)

Η ομάδα της Λεμεσού είχε προηγηθεί με τον Σκέμπρι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2'), ενώ οι κιτρινοπράσινοι σκόραραν με τους Τολμές (πέρασε αλλαγή) στο 69' και Ακοράν στο 72ο λεπτό.

Ο τελικός χαρακτηρίστηκε από τα πολλά φάουλ και την ένταση, ενώ προς το τέλος του αγώνα υπήρξαν έντονες αψιμαχίες ανάμεσα σε αρκετούς παίκτες, με τον Σακέτι (91') να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όπως και ο Γιάννου, που είχε βγει λίγο νωρίτερα αλλαγή.

Σημειώνεται πως ο Απόλλωνας είχε δοκάρι στο 21ο λεπτό με τον Παπουλή, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ακυρώθηκε από ένα γκολ σε κάθε ομάδα, με τους σκόρερ να υποδεικνύονται (σωστά) σε θέση οφσάιντ.

Η ΑΕΚ έφτασε στη δεύτερη της κατάκτηση κυπέλλου στον τέταρτο τελικό της, έχοντας σηκώσει τον πρώτο τίτλο το 2004 (2-1 την ΑΕΛ)

Από την άλλη οι γαλάζιοι απέτυχαν να σηκώσουν για τρίτη σερί χρονιά το κύπελλο και παραδίδουν τα σκήπτρα, ολοκληρώνοντας μια εξαιρετική σεζόν χωρίς τρόπαιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως η κυπελλούχος ΑΕΚ θα αρχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League, κερδίζοντας ξεκούραση δύο εβδομάδων, ενώ ο Απόλλωνας από τον πρώτο.

Ιδιάκεθ: «Είναι απίστευτο πώς έπαιξαν οι παίκτες»

Καραπατάκης: «Όσο είμαι πρόεδρος η ΑΕΚ θα πρωταγωνιστεί»

Αυγουστή: «Αύριο αποφάσεις με τον πρόεδρο / Κάποιοι δεν σέβονται»

Σωτηρίου: «Δείξαμε ότι μπορούμε, δεν έκρινε τίποτα φέτος η διαιτησία»

O αγώνας…

Τα πολλά φάουλ (26) του πρώτου ημιχρόνου περιόρισαν το θέαμα, αν και ο ρυθμός είχε προοπτική να ήταν πολύ καλός.

Πιο δυνατά ξεκίνησε πάντως ο Απόλλωνας που αφότου μπήκε δυο-τρεις φορές στην περιοχή των Λαρνακέων, στο 7’ είχε την πρώτη καλή φάση με εκτέλεση φάουλ του Πέδρο που κόντραρε και δυσκόλεψε τον Πάμπλο, που κατάφερε πάντως να πέσει στη γωνία του και να διώξει.

Μετά το 15λεπτο η ΑΕΚ κέρδισε μέτρα και στο 19’ είχε τη δική της πρώτη ευκαιρία, επίσης μετά από στατική φάση: ο Κάσες εκτέλεσε φάουλ στην κλειστή γωνία του Βάλε ο οποίος έδιωξε, ο Καταλά πήρε την μπάλα, γύρισε στον Τρισκόφσκι και ο Σκοπιανός σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21ο λεπτό οι Λεμεσιανοί έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ καθώς το εκτός περιοχής δυνατό σουτ του Παπουλή βρήκε το δεξί δοκάρι του Πάμπλο, ενώ στο 32’ ο Μοϊσόφ έκοψε σωτήρια το επικίνδυνο γύρισμα του Σαρδινέρο, προ του Παπουλή που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

Προς το φινάλε του ημιχρόνου ακυρώθηκε γκολ τόσο του Απόλλωνα (45’) όσο και της ΑΕΚ (45+1’), καθώς οι συμπατριώτες Παπουλής και Γιάννου υποδείχθηκαν σε θέση οφσάιντ, με τους βοηθούς να είναι σωστοί και στις δύο περιπτώσεις.

Ο Απόλλωνας κατάφερε, πάντως, να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, καθώς στην εκπνοή (45+2’) άνοιξε το σκορ, με τον Σκέμπρι από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά την παράλληλη μπαλιά του Σαρδινέρο, κάνοντας το 1-0 κι εξαργυρώνοντας ουσιαστικά την υπεροχή του στο πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, όμως την πρώτη καλή ευκαιρία την είχε ο Απόλλωνας στο 60’, με το πλασέ του Μαγκλίτσα μετά την πάσα του Γιάκολις να φεύγει έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό απείλησαν ο Λαρνακείς, με τον Τέτε να δίνει στον Τρισκόφσκι κι αυτός να σουτάρει δυνατά, ο Βάλε όμως μάζεψε σταθερά.

Οι κιτρινοπράσινοι συνέχισαν να επιτίθενται με καλύτερες αξιώσεις και στο 69ο λεπτό ο πρώτος σκόρερ της ομάδας και «χρυσή αλλαγή» του Ιδιάκεθ ισοφάρισε σε 1-1! Ο Λαρένα εκτέλεσε φάουλ με σέντρα, ο Καταλά πήρε την κεφαλιά, ο Βάλε απέκρουσε ασταθώς και ο Γάλλος από κοντά πλάσαρε στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα (72’) η ΑΕΚ έφτασε στην ολική ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στον τελικό! Ο Γιάννου έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έδωσε δεξιά στον Ακοράν κι ο Ισπανός μπαίνοντας ψύχραιμα στην περιοχή πλάσαρε εύστοχα για το 2-1!

Στο 80ό λεπτό ο Παπουλής με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα, ενώ ο Ελλαδίτης έχασε νέα σπουδαία φάση δύο λεπτά αργότερα, αστοχώντας σε τετ-α-τετ!

Η ΑΕΚ στο 86' έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει πρόωρα τον τελικό καθώς μετά από γύρισμα του Τολμές ο Πέδρο έβαλε την κόντρα στον επερχόμενο Τρισκόφσκι με αποτέλεσμα ο Σκοπιανός να μην πιάσει καλά το σουτ.

Προς το τέλος του αγώνα ο τελικός... χάλασε καθώς μετά από μια αψιμαχία ανάμεσα σε Κάσες και Σακέτι προκλήθηκε μεγάλη σύρραξη που έφερε πολλές κάρτες στους παίκτες, ανάμεσά τους και αποβολή του Αργεντινού μέσου του Απόλλωνα με δεύτερη κίτρινη.

Ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά πίεσε για την ισοφάριση και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε τεράστια ευκαιρία να την πετύχει, με τον Πάμπλο να αποκρούει εντυπωσιακά την προβολή του Ζελάγια και να κρατά το 2-1, που έστεψε την ΑΕΚ κυπελλούχο για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

ΑΕΚ: Πάμπλο, Ακοράν, Μόισοφ, Μουρίγιο, Καταλά, Αντωνιάδης (57’ Τολμές), Λαρένα, Κάσες, Τέτε (95' Χέφελ), Τρισκόφσκι, Γιάννου (85’ Τρουγιόλς)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής, Σκέμπρι (76’ Ντα Σίλβα), Σαρδινέρο (57’ Γιάκολις), Μαγκλίτσα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τρισκόφσκι (13’), Ακοράν (30’), Πάμπλο (68’), Τολμές (75’), Καταλά (92') / Παπουλής (29’), Σακέτι (41’), Βασιλείου (48’), Γιάκολις (65’), Σκέμπρι (75’), Γιούστε (97')

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: - / Σακέτι (92', 2η κιτ.)