Δεν ήταν για τα κυβικά του, υπέκυψε στην Τότεναμ ο ΑΠΟΕΛ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /CHAMPIONS LEAGUE
Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν 3-0 από τους Λονδρέζους στο Γουέμπλεϊ στο τελευταίο τους φετινό ευρωπαϊκό ματς και κατέλαβαν την τέταρτη θέση του ομίλου

Ένα μικρό «θαύμα» έψαχνε ο ΑΠΟΕΛ στο Γουέμπλεϊ για να συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία αλλά όπως αποδείχθηκε και στην πράξη, ακόμη και η αδιάφορη βαθμολογικά Τότεναμ, δεν ήταν για τα… κυβικά του.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν 3-0 από τους Λονδρέζους και κατέλαβαν οριστικά την τέταρτη θέση του ομίλου τους, αποχαιρετώντας την Ευρώπη για φέτος, καθώς δεν επαληθεύτηκε το σενάριο που θα τους έδινε την τρίτη θέση και την πρόκριση στους «32» του Europa League (έπρεπε να πάρουν καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα έπαιρνε η Ντόρτμουντ κόντρα στη Ρεάλ, έχασε κι αυτή, με 3-2).

Τα γκολ και οι φάσεις από το Τότεναμ-ΑΠΟΕΛ (video)

Έτσι, ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στην Ευρώπη με δύο ισοπαλίες στους έξι αγώνες του Champions League, αμφότερες με τη Ντόρτμουντ, που του έδωσαν δύο βαθμούς.

Οι γαλαζοκίτρινοι στο τέλος του αγώνα δέχθηκαν το χειροκρότημα από τους σχεδόν 7.000 φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο ματς στο Λονδίνο κι έκαναν ρεκόρ.

Πορτοκαλί «απόβαση» και ρεκόρ στο Γουέμπλεϊ (pics)

Πετρίδης: «Αν το πιστεύαμε περισσότερο...» (τι είπε για μεταγραφές)

Μονόλογος της Τότεναμ

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε από τα πρώτα λεπτά με δύο σουτ των Οριέ (2', έξω) και Σον (3', απόκρουση Πέρεθ). Στο 9ο λεπτό οι Λονδρέζοι είχαν τριπλή ευκαιρία, με τους Σάντσες, Γιορέντε και Νκουντού να μην μπορούν να σκοράρουν, ενώ στη μία περίπτωση ο Ρουέδα έδιωξε με το κεφάλι στη γραμμή!

Η κεφαλιά του Φόιθ στο 19' πέρασε έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό έγινε το αναμενόμενο με βάση την εικόνα του αγώνα, με την Τότεναμ να ανοίγει το σκορ: ο Γιορέντε υποδέχθηκε την μπάλα με πλάτη στην περιοχή μετά το γύρισμα του Οριέ, γύρισε και σούταρε νικώντας τον Πέρεθ (20').

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε με τίποτα να κρατήσει μπάλα και μέχρι το 25λεπτο οι Λονδρέζοι είχαν 11 τελικές προσπάθειες, έναντι καμίας των γαλαζοκιτρίνων.

Στο ημίωρο ο Δώνης άλλαξε σχηματισμό παίζοντας με τριάδα πλέον στην άμυνα (οπισθοχώρησε ο Μοράις) κι αυτό έφερε αποτέλεσμα, τουλάχιστον στην εικόνα του αγώνα, με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει για κάποιο διάστημα να περιορίσει την Τότεναμ μακριά από τα καρέ του.

Παρ' όλα αυτά, στο 37' η Τότεναμ έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν ο Σον έπαιξε όμορφα το 1-2 με τον Γιορέντε και έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, κάνοντας το 2-0.

Στο 39' ο ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια, με τον Ποτέ όμως να μην πιάνει καλά την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Αλωνεύτη, ενώ ο τελευταίος στο επόμενο λεπτό σούταρε, με τον Φόιθ να βάζει την κόντρα.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε στην Τότεναμ, με τον Σον να σουτάρει και τον Πέρεθ να αποκρούει.

Καλύτερος, αλλά...

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αναμφίβολα βελτιωμένος στο δεύτερο μέρος κι έφτιαξε δύο φάσεις στα πρώτα λεπτά. Η μεγαλύτερη στο 49’, όταν μετά την απομάκρυνση της μπάλας στην προσπάθεια του Αλωνεύτη αυτή κατέληξε στον Βούρο που έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά ο Ρόουζ έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Σάλαϊ, που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, είχε μια άστοχη κεφαλιά.

Η Τότεναμ απείλησε στο 53’ με τον Νκουντού, το σουτ του οποίου όμως κόντραρε στον Μοράις, στο 58’είχε διπλή ευκαιρία, με τον Γιορέντε αρχικά να μην μπορεί να σουτάρει και τον Ρόουζ στη συνέχεια να μην μπορεί να νικήσει τον Πέρεθ, ενώ στο 62’ ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ μπλόκαρε στο σουτ του Νκουντού.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και για αρκετή ώρα δεν υπήρξαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά την Τότεναμ σχετικά μακριά από την περιοχή του αλλά και τον ίδιο να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποια από τις προϋποθέσεις που δημιούργησε στα καρέ των Λονδρέζων.

Τελικά, στην πρώτη της φάση μετά από ώρα η Τότεναμ έφτασε σε τρίτο γκολ, με τον Νκουντού να μπαίνει στην περιοχή, να ντριμπλάρει και να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βορμ, Οριέ, Σάντσες, Φόιθ, Ρόουζ (70’ Γουόκερ-Πίτερς), Γουίνκς, Σισοκό, Ντέλε Άλι (88΄Στέρλινγκ), Νκουντού, Σον (65’ Ντεμπελέ), Γιορέντε

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Καρλάο, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους (46’ Σάλαϊ), Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75’ Ντε Καμάργκο), Ποτέ (81’ Αντωνίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Οριέ (64’), Ρόουζ (67’) / Σάλαϊ (67’), Ρουέδα (82’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σλάφκο Βίντσιτς (Σλοβενία)