Πρεμιέρα με στυλ η ΑΕΛ, συνέχισε την παράδοση (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Συνεχίζοντας την παράδοση που την θέλη να κερδίζει με στενά σκορ στις πρεμιέρες του πρωταθλήματος η ΑΕΛ έκανε δεξί ποδαρικό στο «Αμμόχωστος»...

Συνεχίζοντας την παράδοση που την θέλη να κερδίζει με στενά σκορ στις πρεμιέρες του πρωταθλήματος η ΑΕΛ έκανε δεξί ποδαρικό, καθώς απέδρασε με νικηφόρο αποτέλεσμα από το «Αμμόχωστος» στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής.

Μολονότι φλέρταραν με τις πρώτες βαθμολογικές τους απώλειες, οι «Λέοντες» του Ντούσαν Κέρκεζ κατέβαλαν την αντίσταση του Ερμή Αραδίππου με 1-0, χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο 69ο λεπτό ο νεοφερμένος Ρούμπεν Χουράδο.

Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι από τη νέα χιλιετία και μετά η λεμεσιανή ομάδα σε δεκαεννέα πρεμιέρες έχει πανηγυρίσει νικηφόρο αποτέλεσμα στις δεκατρείς (σ.σ στις υπόλοιπες έξι γνώρισε την ήττα), συμπεριλαμβανομένων και των τριων τελευταίων αγωνιστικών περιόδων.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης: Το κλειστό και συντηρητικό παιχνίδι των δύο ομάδων δεν δημιουργούσε ιδιαίτερες συγκινήσεις στους θεατές του «Αμμόχωστος», έως ότου τα τρια μακρινά σουτ του Άλεξ Ντα Σίλβα (13', 31', 36') αφύπνισαν την κερκίδα δίνοντας την ώθηση ώστε να αποκτήσει στην εξέλιξη του υποφερτό ρυθμό.

Αν και η ΑΕΛ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια, αδυνατούσε να έχει το ιδανικό τέλειωμα στις λιγοστές ευκαιρίες της, ενώ το χαμένο τετ-α-τετ του Γιώργου Κατσιατή στο 35ο λεπτό, έμελλε να αποδειχθεί ανασταλτικός παράγοντας στη διαμόρφωση του σκορ.

Στην επόμενη και ίσως πιο κραυγαλέα ευκαιρία τους οι «φτεροπόδαροι» άγγιξαν κυριολεκτικά το τέρμα, όμως το δυνατό σουτ του Ντιντάκ Ντεβέσα (45'+2) σταμάτησε στο δοκάρι και ακολούθως ο κίνδυνος εξουδτερώθηκε από την (τυχερή) παρέμβαση του Νιλς Τεξέιρα.

Αμφότερες οι ομάδες πιστώθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες σε μια ισορροπημένη αναμέτρηση στην επανάληψη, εν τέλει όμως αυτή που αποδείχθηκε κερδισμένη ήταν η ΑΕΛ που ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ρούμπεν Χουράδο τέσσερα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Oι συνθέσεις:

Ερμής Αραδίππου (Κώστας Καΐφας): Αραμπατζής, Βολκόφ, Κατσιατής (56' Ντε Μέλο), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (75' Γεωργίου), Κιπιάνι (65' Πουτζουρής), Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Μπόντο, Εμπαλό

AEΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ν.Τεξέιρα, Λαφράνς, Α.Τεΐσέιρα, Αβραάμ, Ζντραφσκόφσκι, Ντα Σίλβα, Αντάμοβιτς (Γκαζτανάγια), Μπενίτεθ, Τόρες (45' Μαρκόσκι), Μυτίδης (65' Μυτίδης)

Κίτρινες: Βολκόφ, Μαρτίνιουκ/ Mαρκόσκι, Ζντραφσκόφσκι, Ντα Σίλβα

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή

Επική πρόκριση για Ελβετία - Σοκ για Βέλγιο! (video)