Με ένα στα πέντε, ομίλους δεν μπαίνεις ΑΠΟΕΛ...

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν τρομερά άστοχοι στη διαδικασία των πέναλτι του επαναληπτικού με την Αστάνα κι έμειναν μετά από έξι χρόνια εκτός ομίλων

Εκτός ευρωπαϊκών ομίλων για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια έμεινε ο ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι αποκλείστηκαν στα πέναλτι με 2-1 από την Αστάνα στον επαναληπτικό των πλέι οφ του Europa League που διεξήχθη στο Καζακστάν, καθώς ήταν τρομερά άστοχοι, ευστοχώντας σε μόλις μία από τις πέντε εκτελέσεις τους.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 16ο λεπτό ο Ενρίκε με πέναλτι, που κακώς δόθηκε για χέρι του Καρλάο.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όμως ούτε στη συνέχεια του ενενηνταλέπτου, ούτε στην ημίωρη παράταση μπόρεσε να σκοράρει το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση για τέταρτη φορά στους ομίλους του Europa League και όγδοη σε ομίλους γενικότερα, μένοντας εκτός Ευρώπης από τον Αύγουστο για πρώτη φορά μετά το 2012.

Στα πέναλτι ο μοναδικός που ευστόχησε ήταν ο Μοράις που εκτέλεσε το πρώτο, ενώ στη συνέχεια έχασαν πέναλτι οι Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (απόκρουση Έριτς), Ντελατόρε, Σόουζα (έξω). Ο Βάτερμαν έπιασε μία εκτέλεση, άλλη μία των Καζάκων έφυγε έξω, ενώ οι Αλμέιδα και Ενρίκε σκόραραν στις εκτελέσεις τους.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Xωρίς κάποια καλή ευκαιρία κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο στην «Astana Arena», με μοναδική αξιόλογη προϋπόθεση τη σέντρα του Σάλαϊ για τον Ρέζα στο 4', όπου μάζεψε ο Έριτς. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 7ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει στο σουτ του Καμπανάνγκα.

Η Αστάνα άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό του αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ενρίκε (1-0). Η παράβαση δόθηκε για χέρι του Καρλάο στην περιοχή μετά από σουτ του Τόμασοφ, όμως ο τηλεοπτικός φακός δεν δικαιώνει τον Δανό ρεφ για την απόφασή του.

Οι Καζάκοι απείλησαν με δεύτερο γκολ στο 22ο λεπτό, όμως ο Βάτερμαν απέκρουσε το δυνατό σουτ του Καμπανάνγκα.

Στο 29' ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να κερδίσει πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Άνισιτς στον Ρέζα, όμως ο Κέλετ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, εν μέσω διαμαρτυριών από τους γαλαζοκίτρινους, που ήταν έντονες λόγω και της ευκολίας με την οποία προηγουμένως δόθηκε το πέναλτι στην Αστάνα.

Η πρώτη τελική της κυπριακής ομάδας ήρθε στο 31' με το σουτ του Καζού το οποίο δεν ανησύχησε τον Έριτς, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βάτερμαν μάζεψε στο σουτ του Κλάινχαϊσλερ.

Στο 35ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως η πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 43' ο Καρλάο σταμάτησε το σουτ του Ρουκάβινα, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με πεσμένο τον ρυθμό και χωρίς καμία τελική προσπάθεια από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η πρώτη ευκαιρία του δεύτερου μέρους ήρθε στο 57' με τον Αλμέιδα να σουτάρει και τον Βάτερμαν να σώζει, ενώ στο 62' απείλησε ο ΑΠΟΕΛ με το μακρινό, δυνατό σουτ του Σάλαϊ, που έβγαλε σε κόρνερ ο Έριτς.

Στο 65ο λεπτό ο Ρέζα μπήκε στην περιοχή της Αστάνα όμως κλείστηκε από δύο αντίπαλους και δεν μπόρεσε να φτάσει σε τελική προσπάθεια, στο 71' ο νεοεισελθών Ντε Βινσέντι έπιασε ένα δυνατό σουτ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Έριτς και στο επόμενο λεπτό ο Σόουζα σούταρε έξω.

O AΠΟΕΛ είχε πλέον πάρει μπρος για τα καλά και στο 76' έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Αλ Τάμαρι να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, τον Έριτς να σώζει με τα πόδια και τον Ρέζα στη συνέχεια να σουτάρει έξω.

Kόντρα στη ροή του αγώνα η Αστάνα πλησίασε στο 78' σε δεύτερο γκολ, με την κοντινή κεφαλιά του Κλάινχαϊσλερ να φεύγει μόλις έξω από το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Μετά από αυτή τη φάση ο ρυθμός έπεσε, αλλά στις καθυστερήσεις η Αστάνα βρήκε δύο ευκαιρίες για το 2-0 που θα την έστελνε στους ομίλους, ευτυχώς όμως δεν σκόραρε και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά του έξτρα ημιώρου οι ομάδες δεν έδειξαν να θέλουν να ρισκάρουν και ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές, απόρροια του οποίου ήταν να μην δημιουργηθεί κάποια καλή φάση.

H ομάδα που ήταν πιο απειλητική πάντως ήταν ο ΑΠΟΕΛ που με την πάροδο του χρόνου άρχισε να πιέζει. Στο 98' η κεφαλιά του νεοεισελθόντα Ντελατόρε πέρασε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Βραζιλιάνου στο 103ο λεπτό. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους της παράτασης η Αστάνα πάντως έχασε σπουδαία ευκαιρία, με το σουτ του Ενρίκε από ιδανική θέση να φεύγει πολύ έξω.

Στο 113ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στο γκολ που θα του χάριζε την πρόκριση, αλλά η δυνατή εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Έριτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντελατόρε έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία καθώς μπήκε στην περιοχή αλλά άνοιξε την μπάλα περισσότερο απ' ότι θα 'πρεπε και δεν πρόλαβε να πλασάρει τον αντίπαλο πορτιέρο, ούτε και να δώσει πάσα στον ελεύθερο Ντε Βινσέντι. Στο 117' ο Ντελατόρε με κεφαλιά αστόχησε, στην τελευταία φάση, στέλνοντας τον αγώνα στα πέναλτι.