Με άγχος και ανατροπή στα πλέι οφ ο ΑΠΟΕΛ!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE

Οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν να χάνουν από τη Χάποελ Μπερ Σεβά στο ΓΣΠ, όμως ανέτρεψαν το σκορ και πήραν την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League

Αγχώθηκε πολύ αλλά τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ!

Οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν στο ΓΣΠ με 3-1 τη Χάποελ Μπερ Σεβά στον επαναληπτικό του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα στο Ισραήλ, εξασφάλισαν την πρόκριση στα πλέι οφ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε βρεθεί μάλιστα πίσω στο σκορ, από το γκολ του Μπεν Μπασάτ στο 19ο λεπτό. Στο 64' ο Καζού ισοφάρισε, στο 79' ο Σόουζα ολοκλήρωσε την ανατροπή και στο 93ο λεπτό ο Βραζιλιάνος με το δεύτερο του γκολ οριστικοποίησε την πρόκριση της ομάδας του.

Στα πλέι οφ ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Αστάνα, με τον Ντε Βινσέντι να απουσιάζει από το πρώτο παιχνίδι, καθώς δέχθηκε την τρίτη του κίτρινη κάρτα και θα 'ναι τιμωρημένος. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο ΓΣΠ την άλλη Πέμπτη (23/8) και ο επαναληπτικός στο Καζακστάν στις 30/8.

Αξίζει να σημειωθεί πως λόγω της κατάστασης που δημιουργήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα έξω από το ΓΣΠ και τη μεγάλη καθυστέρηση στην είσοδο των φιλάθλων, ο αγώνας άρχισε στις 20:15 (αντί στις 20:00), μετά από αίτημα του ΑΠΟΕΛ.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Xωρίς φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ΓΣΠ, με μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός την προσωρινή διακοπή που υπήρξε στο δεύτερο λεπτό λόγω ρίψης φωτοβολίδων από τους οπαδούς της Μπερ Σεβά.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 11' και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ, με την εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι να περνά λίγο έξω, ενώ στο 16o λεπτό ο Σάλαϊ έχασε σπουδαία ευκαρία να ανοίξει το σκορ, όταν το σουτ του εντός περιοχής αποκρούστηκε από αμυνόμενο λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι γαλαζοκίτρινοι δεν απειλήθηκαν, όμως η Μπερ Σεβά κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της προσπάθεια, όταν στο 19' ο Οχαγιόν έκανε το γύρισμα στην περιοχή κι ο Μπεν Μπασάτ με προβολή έκανε το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και παρότι δεν απείλησε ιδιαίτερα τα επόμενα λεπτά, στο 31' έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, με τον Ντε Βινσέντι να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γκόρες σε τετ-α-τετ.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα και γυρόφερναν την περιοχή των φιλοξενούμενων, εντούτοις παρά τις προϋποθέσεις που δημιουργούσαν, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και η λήξη του ημιχρόνου τους έστειλε στα αποδυτήρια ευρισκόμενους πίσω στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Μπερ Σεβά (47'), όμως ο Βάτερμαν πρόλαβε στο τετ-α-τετ τον Έζρα, ο οποίος καθώς έπεφτε κτύπησε τον Ισραηλινό πορτιέρο και κιτρινίστηκε.

Δύο μπαλιές του Ζαχίντ στο 48' και το 51' δεν έφεραν αποτέλεσμα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Καζού, ο Σάλαϊ από ιδανική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή, ενώ στη συνέχεια ο Μοράις σούταρε έξω.

O AΠΟΕΛ βρήκε τελικά το πολυπόθητο γκολ που πλέον του έδινε σκορ πρόκρισης (1-1) στο 64ο λεπτό. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε κόρνερ, ο Ενσούε έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Καζού κι αυτός από κοντά πλάσαρε, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκόρες!

Το δεύτερο γκολ των γαλαζοκιτρίνων (2-1) ήρθε στο 79ο λεπτό, με σκόρερ τον Σόουζα. Ο Τάμαρι επωφελήθηκε λάθος της άμυνας της Μπερ Σεβά, συνέκλινε κι έκανε το σουτ, με τον Γκόρες να αποκρούει και τον Βραζιλιάνο μέσο να σκοράρει ανενόχλητος στο ριμπάουντ.

O αγώνας παρ' όλα αυτά δεν είχε τελειώσει καθώς με ένα γκολ οι Ισραηλινοί έστελναν τον αγώνα στην παράταση. Μάλιστα στο 86' απείλησαν με τον Μπασάτ και στο επόμενο λεπτό με τον Μάμαν, ευτυχώς χωρίς αποτέλεσμα, ενώ στο 90' ο Βάτερμαν έπεσε και μάζεψε στην εκτέλεση φάουλ του Μέλικσον.

Τελικά, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε σε τρίτο γκολ στο 93ο λεπτό, που του έδωσε οριστικά την πρόκριση.  Με την άμυνα των φιλοξενούμενων απούσα, ο Ντε Βινσέντι έδωσε στον Καζού, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Σόουζα κι ο Βραζιλιάνος με προβολή διπλασίασε τα γκολ του διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Καρλάο, Βούρος, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (75' Γκέντσογλου), Σάλαϊ (89' Ιωάννου), Τάμαρι (83' Μιλάνοφ), Ντε Βινσέντι

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Γκόρες, Μπιτόν, Τάχα, Κάμπα (82' Μέλικσον), Οχαγιόν, Σέιμαν, Όγκου, Έινμπιντερ (67' Μάμαν), Έζρα (76' Σαχάρ), Νουακάμε, Μπεν Μπασάτ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Βινσέντι (60'), Iωάννου (95') / Μπεν Μπασάτ (37'), Σέιμαν (40'), Μπιτόν (45+5'), Έζρα (47'), Τάχα (70'), Σαχάρ (81'), Όγκου (95'), Οχαγιόν (96')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Mατίας Γκεστράνιους (Φινλανδία)