«Κόλλησε» νίκη με Σισέ η Ανόρθωση

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε δεύτερο διαδοχικό τρίποντο, επικρατώντας στο «Α. Παπαδόπουλος» με 1-0 του Άρη χάρη στο γκολ του Σισέ

Η Ανόρθωση κυριάρχησε στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της, με τον Άρη για την 3η αγωνιστική και παρότι μπορούσε να «καθαρίσει» πιο εύκολα το ματς, επικράτησε με το στενό 1-0.

«Χρυσός» σκόρερ για τους κυανόλευκους ο Σεκού Σισέ στο 60', ενώ ξεχώρισε με την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμπντουλάγιεφ, που πέρασε ως αλλαγή.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 7 βαθμούς παραμένοντας αήττητη στην κορυφή μετά το πέρας των τριών πρώτων αγωνιστικών, ενώ οι λεμεσιανοί δέχθηκαν τη δεύτερη τους ήττα κι έμειναν στον έναν βαθμό.

Ο αγώνας

Με κεφαλιές απείλησε στο ξεκίνημα του αγώνα η Ανόρθωση, αλλά τόσο αυτή του Ντουγκλάο στο 7’ μετά από κόρνερ, όσο κι αυτή του Καμαρά στο 14’ από την εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, πέρασαν έξω.

Στο 31’ ο Μπανταλόφσκι έχασε την τρίτη ευκαιρία των γηπεδούχων σουτάροντας μόλις έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Παλάνκα στο 40ό λεπτό. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου για την Ανόρθωση, που δεν απειλήθηκε στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 44’ με τον Σισέ να σουτάρει άουτ.

Η Ανόρθωση συνέχισε και στην επανάληψη να είναι κυρίαρχη και να ψάχνει το γκολ. Στο 53’ το επικίνδυνο γύρισμα του Αμπντουλάγιεφ αποκρούστηκε από αμυντικό, ενώ το επόμενο λεπτό ο Αζέρος σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Το πολυπόθητο γκολ για την προσφυγική ομάδα ήρθε στο 60ό λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Πράνιτς από αριστερά, ο Σισέ με σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα πάντως (62’) ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν από κοντά ο Μαραγκουδάκης σούταρε έξω.

Στο 67’ ο Καμαρά είχε άστοχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Αμπντουλάγιεφ, ενώ ο τελευταίος, στο επόμενο λεπτό, έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ που πέρασε λίγο έξω.

Η Ανόρθωση στο 79΄ δικαιούταν πέναλτι για παράβαση του Λεονάρντο στον Αμπντουλάγιεφ αλλά ο Χριστοφή λανθασμένα άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Ενκολόκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ράγιος, φάση που έφερε ένταση και προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι.

Ο Σίλντενφελντ στις καθυστερήσεις με κεφαλιά αστόχησε κι ο αγώνας έληξε 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης, που έφτασε τους 7 βαθμούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ:  Αρούς, Μπανταλόφσκι,Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς, Βίκτορ, Σιβού, Ράγιος (90’ Γκάντσεφ), Σισέ, Παλάνκα (46’ Αμπντουλάγιεφ), Καμαρά (77’ Καρλίτος)

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Χριστοφόρου, Μεντμέτοβιτς, Φράγκος (56’ Ιονίτσα), Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντρομπάροφ, Λεονάρντο, Παναγή, Ενγκολόκ, Ράντου (77’ Πάγκαλος)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίλντενφελντ (27’) / Ενκολόκ (40’), Παναγή (52’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή