«Κάζο» Ομόνοιας στην Πάφο, πλήρωσε την αστοχία της

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Στις... παλιές κακές συνηθειες επέστρεψε η Oμόνοια, που γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα με 2-1 στην Πάφο, δείχνοντας ξανά τις αδυναμίες της...

Στις... παλιές κακές συνηθειες επέστρεψε η Oμόνοια, που γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα με 2-1 στην Πάφο («Στέλιος Κυριακίδης»), στην πρώτη κιόλας εκτός έδρας της αποστολή.

Μερικά εικοσιτετράωρα πριν το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με την ΑΕΚ, οι πράσινοι του Πάμπου Χριστοδούλου δεν κατάφεραν να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη τους επιτυχία για δύο σοβαρούς λόγους.

Ο πρώτος ήταν ότι απέτυχαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο όταν σπατάλησαν μοναδικές ευκαιρίες, μια αδυναμία που φάνηκε και στο ποηγούμενο τους παιχνίδι με τον Εθνικό και ο δεύτερος το γεγονός ότι η παθιασμένη Πάφος FC παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη και αξιοποίησε ιδανικά τις φάσεις που της παρουσιάστηκαν στην επανάληψη.

Η παφιακή ομάδα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Καμαρά στο 60ο λεπτό, ισοφάρισε η Ομόνοια προσωρινά με τον περσινό πρώτο σκόρερ της Ντάρμπισαϊαρ στο 71ο λεπτό, για να χαρίσει την παρθενική νίκη στους γηπεδούχους ο Γιάντζα έξι λεπτά αργότερα με από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (σ.σ μετά από παράβαση του Φαμπρίτσιο).

Σε γενικές γραμμές, οι πράσινοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν εξαιρετικοί στη δημιουργία και προβληματικοί στην εκτέλεση της τελικής τους προσπάθειας τους, γεγονός που αποδείχθηκε ανασταλτικός παράγοντας για τη διεκδίκηση της νίκης.

Οι συνθέσεις:

Πάφος (Λούκα Έλσνερ): Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Χόριτς, Πογιέτ, Μπρουλς, Ζαχαρίου (59΄ Καμαρά), Ντεούλ(74΄ Κοβαλένκο), Γκάμποβ (83΄ Κομπανί), Γιάντζα, Μεχντί, Γκουλόν.

Ομόνοια (Πάμπος Χριστοδούλου): Παναγή, Δημητρίου, Φαμπρίσιο (84΄ Κατελάρης), Γουίλιαμ, Μαργκάσα, Μαδούρο (46΄ Λόπες), Άλεξ, Κανού, Λεάντρο (74΄ Τζαρτζίνιο), Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ.

Κίτρινες: Χόριτς, Μπρουλς, Κοβαλένκο/Δημητρίου, Γ. Σοάρες, Α. Σοάρες.

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης

Νέα διάκριση για ΛεΜπρόν με την 50άρα, μπήκε σε «κλειστό κλαμπ»

Πολίτης Sports, 14:05 (τελευταία ενημέρωση 14:05)