Ήττα από Ουόριορς για Μπακς, τραυματίας ο Αντετοκούνμπο (αποτελέσματα)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /NBA
Οι Μπακς έπεσαν στο 34-35 ύστερα από την ήττα τους από τους Ουόριορς με 117-92 - Aποχώρησε τραυματίας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Oυόριορς- Μπακς 117-92

Οι Μπακς έπεσαν στο 34-35 ύστερα από την ήττα τους από τους Ουόριορς με 117-92. Δεν μπόρεσε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος 5' από το τέλος αποχώρησε από το ματς τραυματίας.

Ήττα... εντός προγράμματος για τους Μπακς που δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Ουόριορς.

Η παρέα του Κάρι... πάτησε γκάζει στη δεύτερη περίοδο και ουσιαστικά εκεί... καθάρισε το ματς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε 31 λεπτά είχε 9 πόντους, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, έχοντας και 2 κλεψίματα. Πέντε λεπτά από το τέλος του ματς, ο Γιάννης αποχώρησε από το παρκέ, μιας και φάνηκε ότι γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο όταν έκοψε τον Γκριν.

Πρώτος σκόρερ για το «ελάφια» ο Μπρόγκτον με 18 πόντους, ενώ ο Στεφ Κάρι με 28 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Σημαντικές κι οι βοήθειες του Τόμπσον που πρόσθεσε άλλους 21.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-29,36-15.,31-26,23-22

Νάγκετς - Ρόκετς 105-109

Οι Ρόκετς επικράτησαν των Νάγκετς στο Ντένβερ με τον Χάρντεν να πετυχαίνει ακόμη ένα triple-double!

Στο 48-22 ανέβηκαν οι Ρόκετς, με την 23η νίκη τους μακριά από το Χιούστον, ύστερα από την επικράτησή τους με 105-109 επί των Νάγκετς.

Φυσικά, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χάρντεν ο οποίος σε ακόμη ένα ματς σημείωσε triple double με 40 πόντους, 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Συμπαραστάτες του κι οι Καπέλα-Ιλάριο με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη, ο Γιόκιτς έμεινε στους 16 πόντους κι ο Ερνανγκόμες έβαλε άλλους 15 όπως κι ο Νέλσον.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-26,30-25,18-29,31-29

Γκρίζλις - Σπερς 104-96

Η 40ή νίκη των Γκρίζλις ήρθε στο Μέμφις κόντρα στους Σπερς με 104-96.

Οι δυο ομάδες είχαν από μια καλή περίοδο, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα, αλλά η ομάδα του Σαν Αντόνιο απάντησε με ένα επί μέρους σκορ στο δεύτερο 12λεπτο 15-25.

Στην τρίτη περίοδο όμως, η ομάδα του Μέμφις ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη.

Κόνλεϊ με 19, Ράντολφ με 18 και Μαρκ Γκασόλ με 16 πόντους ήταν οι πρωταγωνιστές, ενώ για τους Σπερς ο Λέοναρντ με 22 κι ο Όλντριτζ με 21 ήταν ξανά οι πρώτοι σκόρερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-18,15-25,31-30,29-23

Μπουλς-Τζαζ 95-86

Στο 33-37 ανέβηκαν οι Μπουλς μετά τη νίκη επί των Τζαζ με 95-86 και ελπίζουν για είσοδό τους στα πλέι οφ.

Οι Μπουλς νίκησαν τους Τζαζ στο Σικάγο και με ρεκόρ 33-37 συνεχίζουν τον αγώνα τους για είσοδο στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι, στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ 34-22 έφτασαν στη νίκη.

Ο Μπάτλερ με 23 πόντους κι ο Πόρτις με 22 ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των «ταύρων», ενώ για την ομάδα από τη Γιούτα ο Χιλ σημείωσε 18 κι ο Χέιγουορντ 14.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-23,24-21,21-20,34-22

Κλίπερς-Καβαλίερς 108-78

Οι Καβαλίερς έπαιξαν κόντρα στους Κλίπερς χωρίς τους Λεμπρόν, Ίρβινγκ και Λοβ κι οι Κλίπερς δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν με 108-78!

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς ανέβηκαν στο 41-29 μετά την άνετη νίκη με 108-78 επί των Καβαλίερς, που έπεσαν στο 45-23.

Η ομάδα του Κλίβελαντ έπαιξε χωρίς τους Λεμπρόν, Ίρβινγκ και Λοβ... πετώντας ουσιαστικά λευκή πετσέτα.

Γκρίφιν με 23 πόντους και Ρέντικ με 16 ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Λος Άντζελες, ενώ ο Ντε Άντρε Τζόρνταν πρόσθεσε 13 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ.

Για τους Καβαλίερς σχεδόν όσοι αγωνίστηκαν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, εκτός από τους Ουίλιαμς, Λίγκινς και Τζόουνς που δεν πέτυχε κανέναν πόντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-16,33-15,29-27,32-30

Χόρνετς - Ουίζαρντς 98-93

Οι Σάρλοτ Χόρνετς ανέβηκαν στο 30-39 μετά τη νίκη επί των Ουόσινγκτον Ουίζαρντς με 98-93.

Με τον Κόντι Ζέλερ να εξελίσσεται στον άνθρωπο της βραδιάς για λογαριασμό των Χόρνετς, η ομάδα της Σάρλοτ έβαλε φρένο στην πολύ καλή πορεία των Ουίζαρντς ωστόσο δεν έχουν ελπίδες για να μπουν στα playoffs.

Ο 25χρονος σέντερ τελείωσε το ματς έχοντας 19 πόντους με 8/10 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μάρβιν Ουίλιαμς είχε 16 πόντους με 5/7 σουτ και 8 ριμπάουντ, την ώρα που Κέμπα Ουόκερ ήταν άστοχος με 5/18 εντός παιδιάς.

Στον αντίποδα, η Ουάσινγκτον σούταρε με ποσοστό 36% στα σουτ (29/79) με τον Τζον Ουόλ (19π.) να έχει 5/16 και τον Μπράντλεϊ Μπιλ (18π.) 6/14!

Χοκς - Μπλέιζερς 97-113

Οι Μπλέιζερς πέρασαν από την Ατλάντα επικρατώντας των Χοκς με 113-97, έχοντας σε... κέφια τον Λίλαρντ.

Οι Μπλέιζερς μπήκαν στα... αρπαχτικά στο ματς με τους Χοκς και αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο  με επί μέρους σκορ 40-18 έφτασαν στο 31-37.

Λίλαρντ με 27 και ΜακΚόλουμ με 22 οδήγησαν την ομάδα του Πόρτλαντ στη νίκη.

Για τους Χοκς, Λιασόβα με 27 και Χάρνταγουέι Τζούνιορ με 22 προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση για την ομάδα τους, που έπεσε στο 37-32.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-40,28-23,27-22,24-28

Θάντερ-Κινγκς 110-94 (vid)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (40-29) νίκησαν τους Σακραμέντο Κινγκς (27-42) με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει την κορυφαία εμφάνιση του στο ΝΒΑ (14π., 11ρ.).

Οι Θάντερ δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα από τους Κινγκς τους οποίους νίκησαν με 110-94, ωστόσο αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Ο Έλληνας σέντερ βρήκε αρκετό χρόνο συμμετοχής (21:46) και πέτυχε το πρώτο double double της αμερικανικής επαγγελματικής καριέρας του.

Ο «Big Papa» έκανε 6 ατομικά ρεκόρ στο συγκεκριμένο ματς αφού για πρώτη φορά σκόραρε 14 πόντους, πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο, ευστόχησε σε 6 καλάθια εντός πεδιάς κι έπαιξε 22'.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πρόσφερε μάλιστα κάποιες καλές φάσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Ο Κώστας Κουφός σε 23:29 είχε 9 πόντους (3/8δ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τους νικητές ο Ράσελ Ουέστμπρουκ τελείωσε με 28 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Πηγή: gazzetta.gr

ΝΙΚΟΣ ΜΟΥΛΑΖΙΜΗΣ, 14:34 (τελευταία ενημέρωση 14:34)