Ιστορική βραδιά για τον Ρονάλντο

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /CHAMPIONS LEAGUE
Μπροστά σε μεγάλες προκλήσεις βρίσκεται ο υπέρλαμπρος αστέρας της Ρεάλ στον αποψινό τελικό, έχοντας όμως εναντίον του και την αρνητική παράδοση

Μεγάλες προκλήσεις , που αναφέρονται σε αριθμούς, παίκτες ή ακόμα και στο ίδιο το γήπεδο, έχει να αντιτωπίσει ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο μεγάλο τελικό του San Siro, όταν βρεθεί απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, διεκδικώντας το Champions League.

Ο 31χρονος Πορτογάλος έχει σημειώσει 16 γκολ στην κορυφαία διοργάνωση την τρέχουσα σεζόν και χρειάζεται μόλις ακόμα ένα, για να ισοφαρίσει το ρεκόρ του σε μία σεζόν στο Champions League, που κατέχει ο ίδιος από την σεζόν 2013/14. Επιπλέον, μπορεί να ισοφαρίσει τον Λιονέλ Μέσι (κορυφαίος σκόρερ από 2008/09 έως 2011/12) και να να γίνει πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης για τέταρτη διαδοχική σεζόν.

Μπορεί επίσης να μετακινηθεί ένα βήμα μακριά από τον Μέσι και να γίνει ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε τρεις τελικούς του Champions League. Ο Ρονάλντο είναι ένας από τους 16 παίκτες που έχουν σημειώσει γκολ σε δύο τελικούς του τουρνουά, αλλά βέβαια ακόμα δρόμο να διανύσει για να ισοφαρίσει το ρεόρ όλων των εποχών του Αλφρέντο Ντι Στέφανο, που έχει σκοράρει σε πέντε διαδοχικούς τελικούς του Κυπέλλου πρωταθλητριών με τη Ρεάλ Μαδρίτης (1956, 1957, 1958, 1959, 1960).

Το San Siro του Μιλάνου πάντως , δημιουργεί ένα ασυνήθιστο κενό στην παραγωγική καριέρα του Ρονάλντο. Έχει παίξει 360 λεπτά σε ματς Champions League σε αυτό το γήπεδο - τρία παιχνίδια με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ένα με τη Ρεάλ Μαδρίτης - αλλά δεν έχει σκοράρει ακόμα, ή έστω δεν έχει καταφέρει να κερδίσει.

Τα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια του: Μίλαν-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 (03/11/10), Ιντερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0 (24/02/09), Μίλαν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 (02/05/07), Μίλαν –Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (08/03/05).

Ο διάσημος Πορτογάλος έχει σκοράρει 15 γκολ σε 24 παιχνίδια εναντίον της Ατλέτικο , συμπεριλαμβανομένων παιχνιδιών στο πρωτάθλημα, το Copa del Rey, Champions League και το ισπανικό Super Cup. Ανάμεσά τους είναι και ένα χατ-τρικ , σε μία εκτός έδρας νίκη (1-4) τον Απρίλιο του 2012, και μια αποβολή, στην παράταση, σε μία εντός έδρας ήττα (1-2) ένα μήνα αργότερα.

Ετσι έχει περίπου 0.625 γκολ ανά παιχνίδι, ελαφρώς χαμηλότερο ποσοστό από το Champions League , που εμφανίζει μέσο όσο 0,72 ανά αγώνα. Έχει παίξει 2.117 λεπτά εναντίον της Ατλέτικο, με κατά μέσο όρο ένα γκολ σε κάθε 141 λεπτά.

Ωστόσο, ο ίδιος δεν έχει σκοράρει στα τελευταία 487 λεπτά ενάντια στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, μετά την ισοπαλία (2-2) στο Copa del Rey τον Ιανουάριο του 2015.

Από τα 15 γκολ που σημείωσε ο Ρονάλντο απέναντι στην Ατλέτικο, τα 7 έφτασαν από το σημείο του πέναλτι, ενώ θέλει προσοχή στα 25 πρώτα λεπτά. Από τα 15, τα οκτώ έφτασαν μέχρι το 25’ και τέσσερα από αυτά μεταξύ 22’ και 25’.

Αποκλεισμός δύο αγωνιστικών για Ιγκουαΐν!