Ισοπαλία-καταδίκη για ΑΕΚ, χάθηκε η ευκαιρία στο Ράζγκραντ (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE
Καταδικαστική μπορεί να θεωρηθεί για την ΑΕΚ η άγονη ισοπαλία (0-0) που απάσπασε στο Ράζγκραντ απέναντι στη Λουντογκόρετς για τον πρώτο όμιλο...

Toυ απεσταλμένου της ΕΑΚ: Ευτύχιου Γιαξή

Καταδικαστική μπορεί να θεωρηθεί για την ΑΕΚ η άγονη ισοπαλία (0-0) που απάσπασε στο Ράζγκραντ απέναντι στη Λουντογκόρετς, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα βαθμό μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές, η μεταξύ τους αναμέτρηση επί βουλγαρικού εδάφους έμοιαζε δίχως αύριο, αλλά το αποψινό αποτέλεσμα ελάχιστα εξυπηρετεί τις βαθμολογικές επιδιώξεις αμφοτέρων.

Το «κακό» πάντως για τους Λαρνακείς είναι πως έχουν απολέσει κάθε πιθανότητα για διάκριση, μετά τη νίκη (1-0) της Λεβερκούζεν επί της Ζυρίχη στο άλλο παιχνίδι του ομίλου (έχουν από εννέα βαθμούς).

Η ΑΕΚ βάζει πάντως 190.000 ευρώ στα ταμεία της, ως μπόνους από την ΟΥΕΦΑ για την ισοπαλία, που ήταν η δεύτερή της σε εκτός έδρας αγώνα ευρωπαϊκού ομίλου, μετά από εκείνη με τη Σάλκε το 2011, όπου πήρε επίσης 0-0.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης: Η επιθυμία του Αντόνι Ιραόλα ήταν, αντιθέτως με το παιχνίδι του ΓΣΠ, η ΑΕΚ να ξεκινήσει καλά τον αγώνα κι αυτό ακριβώς συνέβη, με τους κιτρινοπράσινους να έχουν τέσσερις ευκαιρίες στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, αν και δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Στο 3’ ο Γιάννου πίεσε τον Ρενάν που έκανε λάθος πάσα, ο Ακοράν σούταρε από μακριά σε κενή εστία αλλά αστόχησε, ενώ στο 6ο λεπτό ο Ασούμπρε μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βραζιλιάνος πορτιέρο απέκρουσε.

Στο 11’ το σουτ του Τρισκόφσκι βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρενάν και δύο λεπτά αργότερα η συρτή εκτέλεση φάουλ του Σκοπιανού έφυγε μόλις έξω, με τη Λουντογκόρετς να απειλεί για πρώτη φορά στο 16ο λεπτό, όταν ο Μαρσελίνιο από ευνοϊκή θέση σούταρε έξω.

Ο Βραζιλιάνος είχε ακόμη ένα άστοχο σουτ στο 22’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λουκόκι δεν πρόλαβε την επικίνδυνη μπαλιά του Βάντερσον.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ακοράν, μετά από συρτή πάσα του Χέφελ με εκτέλεση φάουλ, δεν μπόρεσε με σουτ να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο, ενώ στο 33’ απείλησε ξανά η βουλγαρική ομάδα, με το σουτ του Καμπανιάρο να φεύγει έξω.

Ο αγώνας συνέχιζε να έχει καλό ρυθμό κι οι φάσεις ήταν αρκετές. Στο 38’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, το καλό σουτ του Σίλβα από το ύψος της περιοχής αποκρούστηκε με δυσκολία απ’ τον Ρενάν.

Στο επόμενο λεπτό ο Καταλά έβαλε σωτήρια την κόντρα στο σουτ στο Σισίνιο, ο τελευταίος στο 41’ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Κεσέρου, που από κοντά έχασε σπουδαία ευκαιρία σουτάροντας έξω και στο 43’ ο Τόνιο απέκρουσε το καλό σουτ του Βάντερσον, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο η ΑΕΚ στάθηκε πολύ καλά.

Βελτιωμένη η Λουντογκόρετς

Το τέμπο στην επανάληψη ήταν αρκετά πιο χαμηλό κι η πρώτη καλή φάση ήρθε το 58’, με το σουτ του Γιάννου που βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Λουντογκόρετς, η οποία απείλησε στην αντεπίθεση, ανεπιτυχώς, ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Ασούμπρε ήταν πολύ άστοχο.

Παρότι δυσκολευόταν να γίνει επικίνδυνη, η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που κρατούσε πλέον περισσότερο την μπάλα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να την «κτυπήσει» μέσω αντεπιθέσεων.

Στο 63’ ο Σίλβα έβαλε σωτήρια την κόντρα στο σουτ του Μαρσελίνιο και χρειάστηκαν 12 λεπτά για να έρθουν οι επόμενες φάσεις, που ήταν πάντως δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη Λουντογκόρετς, όμως αρχικά ο Τόνιο απέκρουσε δύσκολα κι εντυπωσιακά το σουτ του Μαρσελίνιο κι ακολούθως η κεφαλιά του Μότσι βρήκε στο δοκάρι (75’).

Οι Βούλγαροι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και γυρόφερναν την περιοχή της ΑΕΚ, δημιουργώντας συχνά προϋποθέσεις για γκολ με γεμίσματα στην περιοχή.

Η μοναδική καλή τους ευκαιρία στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ήρθε στην εκπνοή του αγώνα (94’), με το σουτ του Σβιέρτσοκ που απέκρουσε ο Τόνιο, διατηρώντας το 0-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις:

Λουντογκόρετς (Αντόνι Ζντράφκοφ): Ρενάν, Σισίνιο, Μότσι, Νεντιάλκοφ, Νατάναελ, Καμπανιάρο, Ντιάκοφ (66’ Σάσια), Μαρσελίνιο, Λουκόκι (86’ Ζοάο Πάολο), Βάντερσον, Κεσέρου (76’ Σβιέρτσοκ)

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Καταλά, Γκονθάλεθ, Ιωάννου, Χέφελ, Γκαρσία, Ακοράν (81’ Τολμές), Ασούμπρε (71’ Τέτε), Τρισκόφσκι (87’ Κωνσταντίνου), Γιάννου

Κίτρινες: Καμπανιάρο (12’), Νατάναελ (18’), Ντιάκοφ (42’), Μότσι (51’) - Γιάννου (51’), Σίλβα (53’), Γκονθάλεθ (90’)

Διαιτητής: Όλα Χόμπερ Νίλσεν (Νορβηγός)

Δικαιούταν πέναλτι

Ο Νορβηγός διαιτητής τα πήγε πολύ καλά και δεν είχε κάποιο σοβαρό λάθος, μέχρι το 77ο λεπτό.

Σ’ εκείνο το σημείο, ο Γκαρσία, που πάντως έκανε πολύ καλό παιχνίδι, έσπρωξε τον Σισίνιο στην περιοχή κι ο Νίλσεν θα ‘πρεπε να υποδείξει πέναλτι για τη Λουντογκόρετς, όμως δεν το έπραξε.

Οι Βούλγαροι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στη συγκεκριμένη φάση, δικαιολογημένα, καθώς υπήρξε παράβαση.

Επική πρόκριση για Ελβετία - Σοκ για Βέλγιο! (video)