«Υπερπρωταθλήτρια» Ευρώπης με παράταση και γκολάρες η Ατλέτικο! (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Οι ροχιμπλάνκος νίκησαν με 4-2 στην παράταση τη Ρεάλ στο Ταλίν και κατέκτησαν για τρίτη φορά τα τελευταία εννέα χρόνια το UEFA Super Cup

Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Οι ροχιμπλάνκος επικράτησαν στην παράταση με 4-2  της Ρεάλ στον αγώνα του UEFA Super Cup που έγινε στο Ταλίν της Εσθονίας και κατέκτησαν το τρόπαιο για τρίτη φορά, όλες τα τελευταία εννέα χρόνια (2010, 2012 οι προηγούμενες).

Η Ατλέτικο είχε στην κανονική διάρκεια του αγώνα πρωταγωνιστή τον Κόστα που άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό (49’’) βάζοντας με καταπληκτικό τρόπο το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του UEFA Super Cup, ενώ αφότου η Ρεάλ έκανε την ανατροπή με κεφαλιά του Μπενζεμά στο 27’ (εξαιρετική σέντρα Mπέιλ) και πέναλτι του Ράμος στο 63’ (χέρι Χουανφράν), ο Ισπανός φορ ισοφάρισε σε 2-2 στο 79ο λεπτό κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί η ομάδα του Σιμεόνε, που ήταν τιμωρημένος και είδε την ομάδα του από τα επίσημα, έκανε το 3-2 με τρομερό βολέ του Σαούλ στο 98’, ενώ έξι λεπτά αργότερα (104’) ο Κόκε διαμόρφωσε το τελικό 4-2!

Με το τρίτο της Super Cup Ευρώπης η Ατλέτικο ισοφάρισε στην τέταρτη θέση των κατακτήσεων τη Λίβερπουλ, ενώ έχει πλέον μόνο ένα λιγότερο από τη Ρεάλ (4), που απέτυχε να «πιάσει» στην πρώτη θέση τις Μπαρτσελόνα και Μίλαν που έχουν από πέντε, μπαίνοντας με το αριστερό στη νέα εποχή, μετά τις αποχωρήσεις Ζιντάν και Ρονάλντο.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ/ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

• Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στα 49 δευτερόλεπτα ήταν το γρηγορότερο που σημειώθηκε ποτέ όχι μόνο στο UEFA Super Cup αλλά γενικότερα σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης (ξεπέρασε αυτό του Μαλντίνι που σκόραρε στα 52’’ του Μίλαν-Λίβερπουλ το 2005)
  • Ο Σέρχιο Ράμος σκοράρει κάθε φορά που βρίσκει την Ατλέτικο σε ευρωπαϊκό τελικό, καθώς έκανε το 3/3 (σκόραρε επίσης στους τελικούς Champions League 2014 και 2016)
  • Ο Σέρχιο Ράμος έγινε ο πρώτος παίκτης της Ρεάλ που σκοράρει σε δύο UEFA Super Cups (2016 & 2018)
  • Ο Ζουλέν Λοπετέγκι έγινε ο πρώτος προπονητής της Ρεάλ που δέχεται τέσσερα γκολ στο επίσημο ντεμπούτο του, μετά τον Μάικλ Κίπινγκ τον Φεβουάριο του 1948 κόντρα στη Θέλτα
  • H Ρεάλ δέχεται τέσσερα γκολ σε έναν αγώνα για πρώτη φορά από τις 21 Νοεμβρίου 2015 (4-0 από Μπαρτσελόνα στο Μπερναμπέου)
  • Αυτή ήταν η έβδομη φορά που το UEFA Super Cup πάει στην παράταση και μόνο μία φορά (2013) οδηγήθηκε στα πέναλτι
  • Οι τελευταίες τρεις ήττες της Ρεάλ σε τελικούς ήρθαν από την Ατλέτικο (Κύπελλο 2013, ισπανικό Super Cup 2014, ευρωπαϊκό Super Cup 2018)
  • O Nτιέγο Σιμεόνε έγινε ο πρώτος προπονητής της Ατλέτικο που νικά τη Ρεάλ σε τελικούς τριών διαφορετικών διοργανώσεων

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι στο Ταλίν ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Ατλέτικο, με τον Ντιέγκο Κόστα να σκοράρει ένα απίστευτο γκολ πριν καν από τη συμπλήρωση ενός λεπτού. Ο επιθετικός των ροχιμπλάνκος υποδέχθηκε με το κεφάλι μια μακρινή μπαλιά έχοντας την εστία στην πλάτη, γύρισε, μπήκε στην περιοχή και από πολύ πλάγια θέση «κεραυνοβόλησε» τον Νάβας για το 1-0, σκοράροντας το πιο γρήγορο γκολ (49’’) στην ιστορία του UEFA Super Cup.

Στα επόμενα λεπτά η Ατλέτικο κρατούσε μπάλα όμως σταδιακά η Ρεάλ ανέβηκε κι έψαξε την ισοφάριση. Στο 17’ έχασε σπουδαία ευκαιρία καθώς ο Όμπλακ νίκησε τον Ασένσιο, όμως στο 27ο λεπτό οι μερένχες έφτασαν στο 1-1, όταν μετά από ωραία σέντρα του Μπέιλ από δεξιά, ο Μπενζεμά έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ασένσιο λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στη Ρεάλ καθώς το σουτ του «έξυσε» το αριστερό δοκάρι του Όμπλακ, ενώ στο 34’ ο νεαρός Ισπανός καθυστέρησε στο γύρισμα του Μπέιλ.

Στο 39’ ο Γοδίν με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Νάβας που μάζεψε και στο επόμενο λεπτό το μακρινό δυνατό σουτ του Μπέιλ πέρασε έξω, στις τελευταίες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με αργότερο ρυθμό και χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης. Παρ’ όλα αυτά, στο 62’ η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Χουανφράν στην περιοχή και ο Ράμος που ανέλαβε την εκτέλεση δεν λάθεψε, κάνοντας το 2-1 (63’) και ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους μερένχες.

Η Ατλέτικο δεν μπορούσε να βρει άμεση αντίδραση και οι επόμενες φάσεις ήταν για τη Ρεάλ, αλλά ούτε το σουτ του Μπενζεμά στο 66’, ούτε και η διπλή φάση με Βαράν και Μόντριτς στο 71’ ανησύχησαν τον Όμπλακ.

Οι ροχιμπλάνκος κατάφεραν παρ’ όλα αυτά να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο 79ο λεπτό, με τον Ντιέγο Κόστα να σκοράρει ξανά! Ο Χουανφράν μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έδωσε στον Κορέα κι αυτός φτάνοντας στην τελική γραμμή έκανε το γύρισμα στον Κόστα, που από κοντά έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.

Στα τελευταία λεπτά η Ατλέτικο κράτησε περισσότερο την μπάλα, όμως δεν μπόρεσε να βρει τρίτο γκολ και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί μπορεί η Ρεάλ να ξεκίνησε καλύτερα και να έδειχνε στα πρώτα λεπτά μεγαλύτερη διάθεση για γκολ, όμως η ομάδα του Σιμεόνε ήταν αυτή που σκόραρε και μάλιστα δις!

Το 3-2 έγινε στο 98ο λεπτό με τον Σαούλ να σκοράρει με καταπληκτικό βολέ μετά από μπαλιά του Τόμας, ενώ ο Κόκε έβαλε το τέταρτο γκολ των ροχιμπλάνκος στο 104’, με συρτό σουτ μετά από ασίστ του Βιτόλο (4-2)!

Το δεύτερο δεκαπεντάλεπτο της παράτασης ήταν πια τυπικής διαδικασίας, τίποτα δεν άλλαξε και η λήξη του αγώνα βρήκε την Ατλέτικο να κατακτά το UEFA Super Cup για τρίτη φορά.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λοπετέγκι): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο (76’ Θεμπάγιος), Κρόος (102’ Μαγιοράλ), Ίσκο (83’ Βάθκεθ), Μπέιλ, Ασένσιο (57’ Μόντριτς), Μπενζεμά

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Eρναντές, Λεμάρ (90+1’ Τόμας), Ρόντρι (71’ Βιτόλο), Σαούλ, Κόκε, Κόστα (108’ Χιμένεθ), Γκριεζμάν (57’ Κορέα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασένσιο (35’), Μαρσέλο (54’), Θεμπάγιος (90+1'), Μόντριτς (101’), Ράμος (113’) / Κορέα (61’), Κόστα (62'), Βιτόλο (105+3')