Οι τρεις φορές που μια πόλη έκανε το ποδοσφαιρικό «απόλυτο»

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /BLOG
Διαβάστε για τις αγωνιστικές περιόδους στις οποίες μία πόλη έβγαλε πρωταθλητή, κυπελλούχο, δευτεραθλητή, φιναλίστ και πρώτο σκόρερ
Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ»
της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Σαββάτου 9/12)

Γνωρίζετε ποιες πόλεις (με την ποδοσφαιρική έννοια) έχουν πετύχει το απόλυτο, δηλαδή την ίδια χρονιά ομάδες από την ίδια πόλη να κερδίσουν το πρωτάθλημα, το κύπελλο, να είναι φιναλίστ του κυπέλλου, δευτεραθλήτριες στην κούρσα του πρωταθλήματος και ταυτόχρονα ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται σε ομάδα της ίδιας πόλης να στεφθεί πρώτος σκόρερ; Όλα αυτά σε μια χρονιά.

Κι όμως έχει γίνει. Από τον καιρό της εγκαθίδρυσης της Κυπριακής Δημοκρατίας (1960), από τότε δηλαδή που υπάρχουν επίσημα στοιχεία για τους πρώτους σκόρερ του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας, μόνο τρεις χρονιές ομάδες από την ίδια πόλη έχουν καταφέρει να κερδίσουν όλους τους τίτλους και τις διακρίσεις.

Η αρχή έγινε τη σεζόν 1968-69. Πρωταθλητής, τότε, αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, δευτεραθλήτρια η Ομόνοια, στον τελικό κυπέλλου έπαιξαν ο ΑΠΟΕΛ και η Ομόνοια με νικητές τους γαλαζοκίτρινους, ενώ πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Πανίκος Ευθυμιάδης του Ολυμπιακού με 17 τέρματα.

Την αμέσως επόμενη χρονιά, 1969-70, επαναλήφθηκε το ίδιο ακριβώς σκηνικό. Μόνο που τότε ήταν η χρονιά της Λάρνακας ολοκληρωτικά. Η ΕΠΑ (φωτό) πήρε το πρωτάθλημα (το πιο συγκλονιστικό όλων των εποχών μέχρι σήμερα στην Κύπρο), στη δεύτερη θέση κατετάγη ο Πεζοπορικός, στον τελικό κυπέλλου έπαιξαν ο ΠΟΛ και η Αλκή με νικητές τους πράσινους, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τάσος Κωνσταντίνου της ΕΠΑ (μετέπειτα της ΑΕΚ Αθηνών) με 15 γκολ.

Η τελευταία χρονιά που μια πόλη σάρωσε τα πάντα ήταν την περίοδο 1977-78. Η κραταιά, τότε, Ομόνοια πήρε το πρωτάθλημα με δεύτερο τον ΑΠΟΕΛ, στον τελικό έπαιξαν ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακός με νικητές τους γαλαζοκίτρινους, ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ανδρέας Κανάρης της Ομόνοιας με 20 γκολ.

Άθλος της Ολλανδίας: Τέζαρε στο φινάλε Γερμανούς και… Γάλλους! (vid)

Πολίτης Sports, 00:21 (τελευταία ενημέρωση 00:21)

Μπεν Σιμόν: «Είμαι αισιόδοξος για καλύτερα πράγματα»