ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ
Αφού τα κάνατε θάλασσα πάρτε και... μπόνους! Και εις ανώτερα κύριοι της επιτροπής διαιτησίας. Ας παραδειγματιστούν και οι άλλοι. Τα λάθη αμείβονται...

O Xρίστος Νικολαΐδης έδειξε σε όλους μας την περασμένη Κυριακή την τακτική των δύο μέτρων και σταθμών. Θέλει να τηρεί κατά γράμμα τους κανονισμούς σε κάποιες φάσεις, ενώ σε άλλες φαίνεται να τους ξεχνάει. Ενώ λοιπόν απέβαλε τον Σεμέδο για αντιαθλητικό παιχνίδι (κατ' εμάς εξαντλώντας όλη την αυστηρότητά του), δεν έκανε το ίδιο σε δύο περιπτώσεις ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης.

Οι Βίκτορ και Μπεντόγια, ενώ τα έλεγαν σε έντονο ύφος, ο πρώτος χαστούκισε τον δεύτερο και ο ρέφερι της συνάντησης εξομοίωσε τις δύο παραβάσεις και κιτρίνισε αμφότερους!

Πάμε παρακάτω: λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Ολιβέιρα, ενώ έχει ήδη κίτρινη κάρτα, ανέκοψε εσκεμμένα επιθετική προσπάθεια του Απόλλωνα, κλαδεύοντας τον Ντα Σίλβα, αλλά ο Νικολαΐδης, είδε ένα απλό φάουλ και δεν έβγαλε από το τσεπάκι του δεύτερη κίτρινη. Και μετά, αναρωτιόμαστε γιατί διοχετεύτηκε η προκατάληψη στο φίλαθλο κοινό. Ιδού η τρανή απόδειξη.

Επιπλέον, σε πολλές φάσεις, ενώ η ομάδα που δεχόταν το φάουλ είχε στην κατοχή της την μπάλα, σφύριζε παράβαση και «σκότωνε» τον ρυθμό του αγώνα. Οι φίλοι του αθλήματος πληρώνουν από το υστέρημά τους για να παρακολουθήσουν ποδόσφαιρο και όχι έναν διαιτητή που να διακόπτει συνεχώς το παιχνίδι.

Ο Βασίλης Δημητρίου έκανε ακόμη μια κακή διαιτησία την προπερασμένη Δευτέρα στον αγώνα ΑΠΟΕΛ-Απόλλων. Ο ρέφερι της συνάντησης άφησε από την αρχή ατιμώρητα φάουλ και για τις δύο ομάδες, (παράδειγμα τα 2-3 συνεχόμενα του Αστίθ) και η συνέχεια είναι σε όλους μας γνωστή. Oι παίκτες των δύο ομάδων τον πήραν είδηση και επιδίδονταν σε αγώνα πάλης.

Το αποκορύφωμα; Ο Βασιλείου κλότσησε στο πρόσωπο τον Γιαννιώτα (δεν έχει σημασία πόσο πολύ τον βρήκε) και ο διαιτητής του έδειξε κίτρινη κάρτα! Ήταν μια παράβαση που αν είχε τη δυνατότητα ο Δημητρίου θα έπρεπε να τιμωρήσει τον αμυντικό του Απόλλωνα με... δύο κόκκινες μαζί.

Προς το τέλος της αναμέτρησης ο Ντα Σίλβα ανέτρεψε τον Μοράις, αλλά αντί ο διαιτητής να υποδείξει πέναλτι, άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Και η φάση έγινε μπροστά στα μάτια του. Και αν δεν ήταν σίγουρος ότι η παράβαση έγινε εντός περιοχή, ας έδινε φάουλ. Δεν σφύριξε τίποτα.

Ενώ όλοι περιμέναμε να δούμε και να απολαύσουμε το σπουδαίο ντέρμπι στη Λεμεσό, ο Βασίλης Δημητρίου σφύριζε κάθε 2-3 λεπτά φάουλ, λες και... κόλλησε το σφυρί στο στόμα του, όπως κάνει και ο Νικολαΐδης. Είδαμε δεν είδαμε 40-45 λεπτά καθαρό παιχνίδι.

Και ποια είναι η ανταμοιβή για τους δύο ρέφερι; Αμφότεροι ορίστηκαν ως τέταρτοι διαιτητές στα αυριανά παιχνίδια Κυπέλλου! Λες και η ΚΟΠ τους λέει: αφού τα κάνατε θάλασσα πάρτε και... μπόνους! Και εις ανώτερα κύριοι της επιτροπής διαιτησίας. Ας παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι ρέφερι. Τα λάθη... αμείβονται!

Θρίαμβος της ΑΕΚ επί της Ομόνοιας στη Λευκωσία!