Η αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου, καταιγιστική η Ρωσία! (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Εύκολη... λεία αποδείχθηκε η εξαιρετικά αδύναμη Σαουδική Αραβία κι η νίκη ήρθε με εμφατικό τρόπο για τη Ρωσία, στο εναρκτήριο παιχνίδι του Μουντιάλ

Θριαμβευτική εκκίνηση στο 21ο Παγκόσμιο Κύπελλο πραγματοποίησε η «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα η Ρωσία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Σαουδική Αραβία, στον εναρκτήριο παιχνίδι του Μουντιάλ, καθώς συνέτριψε με 5-0 σκορ την αντίπαλό της στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 80.000 θεατές και υπό το βλέμμα του προέδρου Βλαντιμίρ Πούτιν που νωρίτερα κήρυξε την έναρξη της διοργάνωσης, η Ρωσία πραγματοποίησε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο 13ο λεπτό όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι καθώς οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαζίνσκι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκολόβιν.

Στο 43ο λεπτό η «αρκούδα» διπλασίασε τα τέρματά της με ψύχραιμο πλασέ του Τσερίσεφ, με τον Τζούρα στο 71' να γράφει το 3-0 για την ομάδα του.

Η Ρωσία πάντως πέτυχε ακόμη δύο γκολ στα... χασομέρια του παιχνιδιού, καθώς ο Τσερίσεφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο πρώτο λεπτο των καθυστερήσεων και ο Γκολοβίν με απευθείας εκτέλεση πέναλτι στο 90+4' διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τους «οικοδεσπότες».

Οι συνθέσεις:

ΡΩΣΙΑ (Στανισλάβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκασίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ (64΄ Κουζιάεβ), Γκολόβιν, Τζαγκόεβ (24΄ Τσερίσεβ), Σμολόβ (70΄ Τζιούμπα).

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μαϊγιούφ, Αλμπουραϊκ, Ομ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Σαχρανί, Αλ Φαράτζ, Αλ Σεχρί (74΄ Μπαχμπίρ), Οταΐφ (64΄ Φαχάντ), Αλ Τζασίμ, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σαλαουί (84΄ Ασίρι).

Κίτρινες: 88΄ Γκολόβιν /9+3  Αλ Τζασίμ

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)