Γκολ-φάντασμα και λύτρωση για Λεβαδειακό, άλωσε τα Πηγάδια ο Πανιώνιος

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EΛΛΑΔΑ
Μ' ένα αμφισβητούμενο γκολ ο Λεβαδειακός νίκησε με 2-1, στην έδρα του, τον ΟΦΗ, ενώ ο Πανιώνιος διέκοψε το νικηφόρο σερί της Ξάνθης...

Με ένα τέρμα που κατακυρώθηκε από τον διαιτητή Ευάγγελο Γρατσάνη αλλά δεν σημειώθηκε ποτέ, αφού η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή, ο Λεβαδειακός νίκησε 2-1 στη Βοιωτία τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής στη Super League.

Η ομάδα της Λιβαδειάς προηγήθηκε με τον Στανόγεβιτς στο 25ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η κρητική ομάδα με πέναλτι του Αραβίδη (43'), ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου διαδραματίστηκε η φάση του παιχνιδιού.

Το σουτ του Στανόγεβιτς προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και «έσκασε» στη γραμμή της εστίας, με τους διαιτητές να κατακυρώνουν το τέρμα, αφήνοντας τους Κρητικούς με την πίκρα.

Ο Πανιώνιος σταμάτησε το σερί της Ξάνθης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μασούρα, ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια και της διέκοψε το νικηφόρο σερί των τεσσάρων παιχνιδιών.

Οι κυανέρυθροι αγωνίστηκαν έξυπνα και χωρίς να έχουν τις μεγάλες ευκαιρίες ή την κατοχή σημείωσαν την τέταρτη φετινή νίκη τους

Από το 78o λεπτό η ακριτική ομάδα έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Αλμέϊδα, ο οποίος είδε σε δυο μόλις λεπτά και τις δυο κίτρινες κάρτες κι έφυγε για τα αποδυτήρια.