Γκέλα μέσω σημαίας για την Ομόνοια, 2-2 με την Αλκή (videos)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Οι πράσινοι εξήλθαν ισόπαλοι στην έδρα τους με τους νεοφώτιστους, με τον βοηθό να ακυρώνει κανονικό γκολ του Ντάρμπισαϊαρ

Δεν έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες η Ομόνοια.

Μετά τη μεγάλη νίκη της Τετάρτης κόντρα στην ΑΕΚ με 5-2, οι πράσινοι απώλεσαν δύο βαθμούς, μένοντας στο 2-2 με την Αλκή στο ΓΣΠ, στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Αλκή προηγήθηκε δύο φορές (Σάντος 30’, Φαμπρίτσιο 44’), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν αρχικά με τον Χριστοφή στο 37’ και τον Φαμπρίτσιο (πέναλτι) στο 86’.

Κομβικό ρόλο στο αποτέλεσμα του αγώνα καθόρισε η απόφαση του β’ βοηθού διαιτητή Χαράλαμπου Ξενοφώντος να ακυρώσει γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊαρ στο 61ο λεπτό (με το σκορ στο 1-2), υποδεικνύοντας λανθασμένα  σε θέση οφσάιντ τον Άγγλο επιθετικό.

Πλέον, το τριφύλλι, που είχε την πρώτη του εντός έδρας απώλεια, έφτασε τους 7 βαθμούς σε 4 αγώνες που έχει δώσει, ενώ η Αλκή, που πήρε την τρίτη της ισοπαλία σε πέντε ματς και διατήρησε το εκτός έδρας αήττητό της (1 νίκη, 2 ισοπαλίες) βρίσκεται στους 6 βαθμούς.

Ο αγώνας

Όπως αναμενόταν ξεκίνησε το παιχνίδι, με την Ομόνοια να θέλει να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την Αλκή να δείχνει πως πήγε στο ΓΣΠ για να αμυνθεί και να «κλέψει» το παιχνίδι στις αντεπιθέσεις, εάν της δινόταν η ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 4ο λεπτό, με του σουτ του Ντάρμπισαϊαρ να φεύγει άουτ. Αμέσως μετά (5’) χάθηκε η πραγματικά πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από κόρνερ ο Χριστοφή από κοντά ανάγκασε τον Πάρντο σε εντυπωσιακή επέμβαση! Η πρώτη τελική προσπάθεια για την Αλκή ήρθε στο 9’, όταν το σουτ του Λοϊζίδη πήγε έξω. Στο 17’ το νέο σουτ του Χριστοφή σταμάτησε και αυτό στον Πάρντο. Η Ομόνοια σταδιακά έχασε τη φρεσκάδα με την οποία είχε μπει στο παιχνίδι και δεν μπορούσε πλέον να φτιάξει καλές φάσεις, αφού και οι φιλοξενούμενοι ήταν οργανωμένοι μεσοαμυντικά.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, αφού η Αλκή δεν πίεζε ιδιαίτερα, ήρθε το γκολ για την ομάδα του Σάββα Δαμιανού στο 30’ με τον Σάντος, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ένα σοκ για τους πράσινους, που όμως αντέδρασαν με θετικό τρόπο, αφού δύο λεπτά μετά έφτιαξαν μεγάλη φάση, όμως ο Άλεξ Σοάρες αστόχησε από επίκαιρη θέση!

Η Ομόνοια ήταν αποφασισμένη να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και το έπραξε στο 37ο λεπτό, με το πανέμορφο τελείωμα του Χριστοφή μετά την εξαιρετική μπαλιά του Μαργκάσα! Δυο παίκτες που ήταν εκ των πρωταγωνιστών και στον θρίαμβο μεσοβδόμαδα επί της ΑΕΚ.

Εκεί που όλα έδειχναν πως είχε ξεκινήσει η… διαδικασία της ανατροπής για την Ομόνοια, η Αλκή αποδείχθηκε σκληρή τιμωρός! Στο 44ο λεπτό, σε μια αντεπίθεση της «αθάνατης» ο Φαμπρίτσιο Σάντος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Παναγή, δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε και πάλι να απαντήσει άμεσα, όμως ο Πάρντο απέκρουσε το μακρινό σουτ του Φαμπρίτσιο, πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Μάλλον απρόσμενο το 1-2 του ημιχρόνου, όμως όχι και εντελώς παράλογο, από τη στιγμή που η Αλκή βρήκε ευκαιρίες και έκανε αυτό που οι λεγόμενοι μικροί πρέπει να κάνουν κόντρα στους μεγάλους, δηλαδή να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες τους στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό.

Στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε δυνατά με στόχο να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης, ταυτόχρονα όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και λίγο έλειψε στο 56’ να κάνουν το 1-3, όταν ο Ντουβεντρού δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναγή.

Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 με τον Λόπες να σουτάρει στο δοκάρι, ενώ στο 61’ η Ομόνοια σκόραρε με τον Ντάρμπισαϊαρ, αλλά ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ τον Άγγλο επιθετικό, γεγονός που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες.

Στο 75’ ο Λόπες απείλησε με κεφαλιά αλλά ο Πάρντο απέκρουσε, όπως έκανε και δύο λεπτά αργότερα σε μεγάλη ευκαιρία των πρασίνων, σε σουτ του Μαργκάσα.

Τελικά η ισοφάριση για το τριφύλλι ήρθε στο 86ο λεπτό, με τον Φαμπρίτσιο να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Λόπες σε ανατροπή από τον Ντιακιτέ.

Στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια έψαξε το γκολ της νίκης, είχε την ευκαιρία να το πετύχει με τον Γ. Σοάρες στο 92’ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη, έτσι το 2-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Τζαΐλσον, Γουίλιαμ, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Άλεξ, Κατελάρης (56΄ Λόπες) Κανού, Χριστοφή (87’ Καντέ), Ζαρσίνιο (73’ Γκονζάλες), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβέντρου, Σεμέδο (79’ Τριμπό), Τιγκρούτζια (87’ Ιτούα), Λοϊζίδης, Πιεράτσι, Σάντρο Σιμόες, Μπιλάλ, Ντιακιτέ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφή 62’ / Φαμπρίτσιο 69’, Πιερατσί 72'

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου

Βόλεϊ (γυναικείο): Έπιασε κορυφή η Τεχνοοικία ΑΕΚ και περιμένει...