Φιλική ανατροπή επί του Ερμή για Ομόνοια (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Οι πράσινοι νίκησαν με 2-1 την ομάδα της Αραδίππου στο τελευταίο τους φιλικό πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος - Επιστροφή Ματ, ντεμπούτο Γκόμεθ

Νικηφόρο ήταν το τελευταίο φιλικό της Ομόνοιας πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι επικράτησαν του Ερμή με 2-1 έπειτα από ανατροπή στον αγώνα που έγινε στο ΓΣΖ και από τον οποίον ξεχώρισε η επιστροφή του Ματ Ντάρμπισαϊαρ, καθώς και το ντεμπούτο του Γκόμεθ που ανακοινώθηκε επίσημα χθες (17/8).

Όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα μέχρι το 24ο λεπτό.

Η ομάδα της Αραδίππου άνοιξε το σκορ στο 4΄ με τον Ντεβεσά, ο Πρτσε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για το τριφύλλι στο 15ο λεπτό και στο 24' ο Μόντες έπειτα από ατομική ενέργεια και σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Ομόνοια.

Ο Χουάν Κάρλος Ολίβα χρησιμοποίησε 19 ποδοσφαιριστές, δίνοντας ενενηντάλεπτο μόνο σε Μεχίας, Τζαΐλσον και Σοάρες.

Ο Ντάρμπισαϊαρ αγωνίστηκε για 76 λεπτά κι έδειξε πως είναι έτοιμος για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ψάλτης, Ταραλίδης, Μαλόφ, Βοκλόφ, Πουτζιουρής, Ρίβας, Φυλακτού, Κατσιατή, Κεϊτα, Νικολάι

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Τζαΐλσον,  Βύντρα (46’ Γκαφούρ), Πρτσε (72’ Κούσουλος), Λόπες (46’ Μανρίκε), Ενρίκες (46’ Γκόμεθ), Σοάρες, Μόντες (66’ Τζαρσίνιο), Ραμίρες (46’ Ζίβετς), Χριστοφή (46’ Εντρένα), Ντάρμπισαϊαρ (76’ Γκρίνιτς)

Δείτε σε video ολόκληρο τον αγώνα (πιο κάτω το φιλμ με τις φάσεις):

Το φιλμ του αγώνα όπως το μετέφερε η Ομόνοια:

3': Ο Ραμίρεζ κατέβασε με το κεφάλι στον Ντάρπισαιαρ, ο οποίος πλάσαρε από το κοντά στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω

4' ΓΚΟΛ 1-0: Ο Ερμής ανοίγει το σκορ με σουτ εκτός περιοχής του Ντεβεσά

11': Ατομική προσπάθεια του Τζαϊλσον, την οποία ολοκλήρωσε με σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο απέκρουσε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ

12': Σέντρα του Χριστοφή από δεξιά, ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ στη κίνηση, ομως η μπάλα έφυγε παράλληλα από την εστία

15' ΓΚΟΛ 1-1: Σέντρα του Τζαϊλσον στο δεύτερο δοκάρι, ο Ραμίρεζ κατέβασε με το κεφάλι στον Ενρίκεζ ο οποίος σημάδεψε με πλασέ το δοκάρι και ο Πρετσέ σκόραρε στην επαναφορά με κεφαλιά

21': Εκτέλεση κόρνερ του Μόντες από δεξία, ο Ενρίκεζ κέρδισε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω

24' ΓΚΟΛ 1-2: Ατομική ενέργεια του Μόντες, ο οποίος δοκίμασε σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία του Αραμπατζή

37': Σουτ εκτός περιοχής του Πουτζουρή, διώχνει σε κόρνερ ο Μεχίας

37': Ευκαιρία για τον Ερμή από κεφαλιά του Μαλόν, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

45': Δίπλη επέμβαση του Μεχίας, μετά από σουτ του Ντεβεσά από το ύψος της περιοχής και κοντινή προβολή στη συνέχεια

54': Ευκαιρία για τον Ερμή από σουτ εντός περιοχής του Κατσατή, αποκρούει με τα πόδια ο Μεχίας

65': Μακρινό δυνατό σουτ του Γκόμεθ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή

74': Ο Ζίβετς έδωσε στον Νταρπισάιαρ στο ύψος της περιοχής, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Αραμπατζής

80': Εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ από δεξία στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζίβετς με πλασέ έστειλε τη μπάλα έξω

90’: Ο Εντρένα μπήκε από πλαγιά στην περιοχή, το σουτ του όμως έφυγε ψηλά έξω

Πολίτης Sports, 11:15 (τελευταία ενημέρωση 11:15)

Έσβησε τη φωτιά ο Πογκμπά: «Είμαι πίσω στο σπίτι, διακοπές στο Τορίνο»

Πολίτης Sports, 11:00 (τελευταία ενημέρωση 11:00)

Οι καλύτερες αποδόσεις για το κυπριακό πρωτάθλημα στην Stoiximan!

Πολίτης Sports, 10:41 (τελευταία ενημέρωση 10:41)