Εξαιρετικός στο Βερολίνο ο Μπαλαρτζισβίλι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΤΖΟΥΝΤΟ
Ο Κύπριος αθλητής πρόσθεσε και άλλους σημαντικούς πόντους στην παγκόσμια κατάταξη μέσα από την πρόκριση του στον τελικό της διοργάνωσης

Νέα μεγάλη επιτυχία σημείωσε τη Μεγάλη Εβδομάδα ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι! Ο Κύπριος αθλητής του τζούντο έφτασε μέχρι τον τελικό στην κατηγορία 60 κιλών του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Τζούντο U18 (Cadets) που διεξήχθη στο Βερολίνο της Γερμανίας.

Πρόσθεσε έτσι κι άλλους κρίσιμους πόντους στην παγκόσμια του κατάταξη, φέρνοντας τον νεαρό τζουντόκα ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων, που θα διεξαχθούν τον Οκτώβριο στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής.

Το συγκεκριμένο Ευρωπαϊκό Κύπελλο στη γερμανική πρωτεύουσα θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα και πιο δύσκολα της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας. Στη διοργάνωση της περασμένης εβδομάδας έλαβαν μέρος 600 αθλητές από 38 χώρες, με τους αγώνες να λαμβάνουν χώρα στο κλειστό Sportforum στο Βερολίνο.

Αγωνιζόμενος στην κατηγορία -60 κιλών, ο 16χρονος Μπαλαρτζισβίλι (ο οποίος θεωρείται ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα της ηλικίας του) επικράτησε κατά σειρά με Ippon των Ματίγια Στόσιτς (Σερβία), Αλεξάντρου Πόπα (Ρουμανία), Αντρέις Σκομορόχοφς (Λετονία) και Ρόλε Ρόζεν (Ισραήλ). Μάλιστα, ο τελευταίος ήταν ο αθλητής που κέρδισε πρόσφατα τον Κύπριο στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στην Ισπανία.

Στον τελικό του Βερολίνου, ο αθλητής του Χρίστου Χριστοδουλίδη τέθηκε αντιμέτωπος με τον Τούρκο Σαλίχ Γιλντίζ, από τον οποίο έχασε με Ippon σε αγώνα με διάρκεια 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα.

«Νιώθω πολύ καλά και αυτό φαίνεται στο τατάμι», μας λέει ο Γιώργος Μπαλαρτζασβίλι, που συμπλήρωσε: «Ακολουθώ τις οδηγίες του προπονητή μου και δουλεύω σκληρά, αφού θέλω να προκριθώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων. Δεν κατάφερα να πάρω το χρυσό, όμως κέρδισα πολύ καλούς αθλητές και πιστεύω ότι είναι πετυχημένη η παρουσία μου στο Βερολίνο».

Φιλική τριάρα για Ανόρθωση, άρπαξε την ευκαιρία ο Φύτος (pic)

Πολίτης Sports, 17:47 (τελευταία ενημέρωση 17:47)

Ο Τσιτσιπάς διαφημίζει την Ελλάδα από τα κεραμίδια του σπιτιού του!

Πολίτης Sports, 17:35 (τελευταία ενημέρωση 17:35)

Διασκεδάζουν την ατυχία τους: Διαγωνισμός δοκαριών στο Κολόσσι (vid)

Πολίτης Sports, 17:25 (τελευταία ενημέρωση 17:25)