Επικό... μπέρδεμα με το VAR και τεράστια νίκη της Μάιντζ! (VID)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Η μάχη της παραμονής έχει πάρει φωτιά μετά τη νίκη της Μάιντζ, που μαζί με τη Φράιμπουργκ και τη Βόλφσμπουργκ έχουν από 30 βαθμούς...

Το ντέρμπι παραμονής του γερμανικού πρωταθλήματος κατέληξε στην Μάιντζ, που κέρδισε 2-0 τη Φράιμπουργκ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντε Μπλάσις που σημείωσε και τα δύο τέρματα (45+1' πέναλτι, 79').

Η μάχη της παραμονής πλέον έχει πάρει φωτιά. Οι δύο ομάδες, μαζί με τη Βόλφσμπουργκ, έχουν από 30 βαθμούς και προσπαθούν να αποφύγουν την τρίτη θέση από το τέλος, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής με την τρίτη ομάδα της Zweite Liga.

Αμβούργο και Κολωνία πολύ δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, ενώ οι υπόλοιπες τρεις ομάδες θα παλέψουν για τη σωτηρία έως το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο ημίχρονο του αγώνα στο Μάιντζ συνέβη κάτι για πρώτη φορά. Ενώ ο διαιτητής είχε σφυρίξει το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια, ειδοποιήθηκε να δει το βίντεο (VAR) και μετά από πέντε λεπτά ζήτησε από τους παίκτες να επιστρέψουν στο γήπεδο, για να εκτελεστεί πέναλτι υπέρ της Μάιντζ, για χέρι στην τελευταία φάση! Όπως και έγινε, με αποτέλεσμα ο Ντε Μπλάσις να σκοράρει στο 45'+7'!