Επέστρεψε στην Ευρώπη με ανατροπή η Ανόρθωση!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE
Η ομάδα της Αμμοχώστου βρέθηκε να χάνει από τη Λάτσι, αλλά νίκησε με 2-1 και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Επιτυχημένη ήταν η επιστροφή της Ανόρθωσης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, πέντε χρόνια μετά την τελευταία της παρουσία!

Η ομάδα της Αμμοχώστου νίκησε με 2-1 την αλβανική Λάτσι στο άδειο (λόγω τιμωρίας) «Α. Παπαδόπουλος» για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του εκτός έδρας επαναληπτικού της άλλης Πέμπτης.

Με ιστορικό άρωμα η νίκη της Ανόρθωσης!

Η νίκη της «Κυρίας» ήρθε μάλιστα με ανατροπή, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 21’ με γκολ του Χοξαλάρι. Η Ανόρθωση έφερε τα πάνω-κάτω μέσα σε ένα επτάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, με γκολ από τους Πράνιτς (52’, πέναλτι) και Σισέ (59’).

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης, που ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έκαναν οι Φελγκέιρας, Σωτηρίου, Μικελτάντζε (βασικοί) και Εγγλέζου (αλλαγή).

Πλέον, η προσφυγική ομάδα έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση, αν και η στενή της νίκη και το εκτός έδρας γκολ του αντιπάλου αφήνει ανοικτό σε κάθε ενδεχόμενο τον επαναληπτικό, με την «Κυρία» πάντως να είναι το φαβορί.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ιγκιεμπόρ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο 34' (τον αντικατέστησε ο Οικονομίδης), ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ανόρθωση δικαιούταν πέναλτι που δεν της δόθηκε.

Ο αγώνας

Η Ανόρθωση είχε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε με σουτ των Κοφί (5’) και Ράγιος (7’) που ήταν άστοχα. Ο Ισπανός είχε ακόμη δύο προσπάθειες στο επόμενο δεκάλεπτο με εκτελέσεις φάουλ που δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Παρότι δεν είχε κινδυνέψει καθόλου μέχρι εκείνο το σημείο, η «Κυρία» δέχθηκε την ψυχρολουσία στο 21ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λούσκια, ο αμαρκάριστος Χοξαλάρι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Λάτσι.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια μετά το γκολ των Αλβανών, με την Ανόρθωση να κρατάει την μπάλα και να γυροφέρνει την περιοχή του Σελμανί. Στο 25’ ο Ντούρις δεν πρόλαβε τη σέντρα του Πράνιτς, στο 38’ το σουτ του Μικελτάντζε κόντραρε, ενώ στο επόμενο λεπτό αυτό του Ντούρις έφυγε έξω.

Στο 41’ ο Σλοβάκος επιθετικός της Ανόρθωσης ανατράπηκε στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι. Ο Ντούρις ήταν πρωταγωνιστής σε άλλη μια φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε πέσιμο του Μικελτάντζε στην περιοχή, ο Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση και στο 52’ ευστόχησε για το 1-1!

Η προσφυγική ομάδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και πλέον έψαχνε το γκολ που θα της έδινε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Το βρήκε και μάλιστα γρήγορα, καθώς στο 59ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σελμανί για το 2-1!

Η Ανόρθωση είχε πλέον το πάνω χέρι αλλά ζητούσε και τρίτο γκολ για να απλοποιήσει τα πράγματα ενόψει του επαναληπτικού στην Αλβανία. Το σουτ του αρκετά δραστήριου Μικελτάντζε στο 67’ κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ αυτό του Ράγιος στο 71’ ήταν άστοχο.

Στο 75’ η «Κυρία» έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 καθώς μετά τη σέντρα του Κοφί, ο Σισέ με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Σελμανί, ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι Αλβανοί είχαν με τη σειρά τους σπουδαία ευκαιρία, με σουτ του Ουζούνι που ευτυχώς έφυγε λίγο έξω.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με 2-1, που την καθιστά φαβορί για την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Φελγκέιρας, Κοφί, Σίντεφελντ, Σωτηρίου, Πράνιτς, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ (34’ Οικονομίδης), Ράγιος, Μικελτάντζε (81’ Εγγλέζου), Σισέ, Ντούρις

ΛΑΤΣΙ: Σελμανί, Χαντρόι (91' Οτζίτζα), Γκιόνι, Χοξαλάρι, Σεφγκίνι, Λούσκια, Έλερ, Γιονούζι, Στούμπινα, Ουζούνι, Κέντες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Οικονομίδης (44’) / Κέντες (42’)

Πολίτης Sports, 11:38 (τελευταία ενημέρωση 11:38)