Έκλεισε θέση στα προημιτελικά με «περίπατο» και ρεκόρ η Σίτι (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /CHAMPIONS LEAGUE
Με τον Γκουντογκάν να σκοράρει δις, οι citizens επικράτησαν με 4-0 της Βασιλείας στην Ελβετία και σκέφτονται ήδη την επόμενη φάση

Μια... χαψιά έκανε τη Βασιλεία η Μάντσεστερ Σίτι και ήδη σκέφτεται τον αντίπαλό της στους προημιτελικούς του Champions League.

Με συνοπτικές διαδικασίες, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με 4-0 των Ελβετών στο «Σεντ Γιάκομπ-Παρκ», δίδοντας ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς των «16» στο «Έτιχαντ», στις 7 Μαρτίου.

Ματσάρα στο Τορίνο, προβάδισμα για Τότεναμ! (video)

Η «σεμνή τελετή» είχε τελειώσει πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, όταν οι «πολίτες» προηγήθηκαν με 3-0, χάρις στα τέρματα των Γκουντογκάν (14΄), Μπερνάρντο Σίλβα (18΄) και Αγουέρο (23΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Γκουντογκάν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο «διπλό» των πρωτοπόρων της Premier League.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μάντσεστερ Σίτι έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που σκοράρει τρία γκολ σε πρώτο ημίχρονο ενός νοκ-άουτ αγώνα Champions League, ενώ ο Σέρχιο Αγουέρο έγινε ο δεύτερος παίκτης αγγλικής ομάδας που σκοράρει και στα τέσσερα πρώτα εκτός έδρας ματς σε μια σεζόν στο Champions League, μετά τον Ντουάιτ Γιορκ (1998/99, Γιουνάιτεντ)

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Ράφαελ Γουίκι): Βάσλικ, Λακρουά, Λανγκ, Φράι, Στόκερ (71΄ Ατζέτι), Σουσι, Ομπερλίν, Ντιέ, Ελιουνούσι (85΄ Μπουα), Ριβέρος, Τσάκα

ΜΑΝΣΤΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Στέρλινγκ (57΄ Σέιν), Γκιντογκάν, Αγουέρο (86΄ Ντανίλο), Ντε Μπράιν (63΄ Νταβίντ Σίλβα), Ντελφ, Μπερνάρντο Σίλβα, Φερμαντίνιο, Οταμέντι

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Βόλεϊ: Ηρωική πρόκριση για ΑΠΟΕΛ, ντέρμπι «αιωνίων» στον τελικό (vid)