Έχασε και αποσύρθηκε από το ATP Finals ο Ναδάλ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ATP WORLD TOUR FINALS
Ο Ισπανός αντισφαιριστής ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στο τουρνουά με 2-1 σετ από τον Γκοφέν και ακολούθως αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού

Ο Ράφα Ναδάλ ήταν το «θύμα» της μεγάλης έκπληξης στο ATP Finals, καθώς ο Νταβίντ Γκοφέν νίκησε στην πρεμιέρα του τον Ισπανό σταρ, Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης!

Αυτή ήταν η σημαντικότερη νίκη στην καριέρα του Βέλγου, που είχε 4 χαμένα «ματς πόιντ» στο 2ο σετ, αλλά τελικά χρειάστηκε 3ο σετ για να πάρει τη νίκη, με 7-6 (5), 6-7 (4) και 6-4.

Αμέσως μετά την ήττα του από τον Γκοφέν, o Nαδάλ απέσυρε τη συμμετοχή του από το ATP Finals εξαιτίας του προβλήματος που έχει με το γόνατό του, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον συμπατριώτη του, Πάμπλο Καρένο Μπούστα, να μπει στο τουρνουά του Λονδίνου και να διεκδικήσει την πρόκριση.

Ο κάτοχος 16 Grand Slam τίτλων και Νο. 1 στην παγκόσμια κατάταξη, αποφάσισε να αποσύρει τη συμμετοχή του, καθώς το γόνατό του δεν μπορεί να ανταπεξέλθει για άλλους δυο αγώνες σε αυτό το επίπεδο. Επομένως, η σεζόν ολοκληρώθηκε για τον Ισπανό, που θα επιστρέψει στη δράση στο τέλος του Δεκεμβρίου, για το Mubadala World Tennis Championships στο Άμπου Ντάμπι.

Πηγή: AΠΕ-ΜΠΕ

Πολίτης Sports, 11:18 (τελευταία ενημέρωση 11:18)

Τα στιγμιότυπα από το Εθνικός Λατσιών-ΑΠΟΕΛ (video)

Πολίτης Sports, 11:13 (τελευταία ενημέρωση 11:13)

Ομόνοια: Σημαντικό για πολλούς λόγους το «διπλό»

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ, 10:55 (τελευταία ενημέρωση 10:55)