«Διπλό» κορυφής για τον Απόλλωνα στο Παραλίμνι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Η ομάδα της Λεμεσού νίκησε 2-0 την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου» και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας - Έντονα παράπονα από τους βυσσινί

Eκτός έδρας νίκη που τον ανεβάζει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πέτυχε ο Απόλλωνας το βράδυ του Σαββάτου, επικρατώντας με 2-0 της Ένωσης στο «Τάσος Μάρκου» για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα γκολ των Λεμεσιανών πέτυχαν οι Σκέμπρι (16') και Περέιρα (19'), με τους Παραλιμνίτες να διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι (ήταν το πρώτο) αλλά και να ολοκληρώνουν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κολοκούδια (μπήκε αλλαγή στο 78') στο 85' (κάτι φέρεται να είπε στον Τράττου).

Αναγκαστικές οι αλλαγές των Πέδρο και Σακέτι στον Απόλλωνα, την ώρα που ακολουθούν οι αγώνες με Μαρσέιγ και ΑΕΚ.

Οι κυανόλευκοι με την όγδοη τους νίκη έφτασαν στους 25 βαθμούς και έπιασαν στην πρώτη θέση την ΑΕΛ, έχοντας τον ίδιο αριθμό αγώνων, μιας και ναι μεν οι γαλαζοκίτρινοι θα δώσουν τη Δευτέρα τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής, όμως ο Απόλλωνας «χρωστά» κι ένα παιχνίδι που θα δώσει τον Γενάρη.

Η Ένωση, από την άλλη, που μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ παρουσιάστηκε αξιόμαχη και στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, δέχθηκε την όγδοη της ήττα κι έμεινε με δέκα βαθμούς στη 10η θέση.

Ο αγώνας…

Δυνατά από τα πρώτα λεπτά μπήκε ο Απόλλωνας που έψαξε το γρήγορο γκολ. Μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησαν οι Λεμεσιανοί με φάουλ του Μάρκοβιτς που απέκρουσε ο Κλέιμαν ενώ με την εκτέλεση του κόρνερ το τακουνάκι του Φοπαλά κόντραρε.

Στο 7’ η εκτέλεση φάουλ του Σουμά ήταν άστοχη, στο 13’ ο Φοπαλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την επικίνδυνη μπαλιά του Πέδρο και το γκολ των φιλοξενουμένων ήρθε τελικά στο 16’, με κοντινή κεφαλιά του Σκέμπρι μετά από σέντρα του Σουμά (0-1).

Η Ένωση δεν μπόρεσε στο 18’ να «απαντήσει» με το σουτ του Ουντόζι στην πρώτη της τελική και στο επόμενο λεπτό οι κυανόλευκοι διπλασίασαν τα γκολ τους, με τον Περέιρα μετά από συρτή μπαλιά του Πέδρο να σκοράρει το 10ο του γκολ στο πρωτάθλημα κάνοντας το 0-2!

Ο Απόλλωνας είχε άλλη μια ευκαιρία στο 22’ με τον Σαρδινέρο που από καλή θέση αστόχησε και στα επόμενα λεπτά ήταν οι Παραλιμνίτες που είχαν τις φάσεις, με το κοντινό σουτ του Ρασμούσεν στο 24’ που κόντραρε και την κεφαλιά του Κυριάκου στο 29’ που βρήκε στο δοκάρι!

Οι βυσσινί είχαν πλέον ξεθαρρέψει και στο 32’ είχαν νέα ευκαιρία με το σουτ του Ουντόζι που αποκρούστηκε από τον Σουμά, στο επόμενο λεπτό το σουτ του Κουμή ήταν άστοχο και στο 38’ ο Κίσσας νίκησε τον Ρασμούσεν σε τετ-α-τετ!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να διαμαρτύερεται έντονα για πέναλτι (45’) σε χέρι του Μάρκοβιτς, που δεν δόθηκε από τον Τράττου.

Ο Απόλλωνας απείλησε στο 50’ με σουτ του Περέιρα που απέκρουσε ο Κλέιμαν ενώ στο 53’ ο Σκέμπρι έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω.

Στο 56’ και μετά από αδράνεια στην άμυνα του Απόλλωνα ο Κουμής δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Κίσσα να διώχνει την τελευταία στιγμή,  ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ουντόζι σούταρε έξω.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια και δεν υπήρξαν φάσεις για αρκετή ώρα, μέχρι το 84ο λεπτό και τη μεγάλη ευκαιρία του Ριέρα που από ιδανική θέση σούταρε έξω, σε μια φάση στο οποίο η Ένωση ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρομπέρζ, ενώ έφερε την αποβολή Κολοκούδια (πρώτα κίτρινη, μετά απευθείας κόκκινη) για διαμαρτυρία).

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας έψαξε τρίτο γκολ όμως παρά τις προϋποθέσεις που βρήκε δεν σκόραρε ξανά, ενώ η Ένωση έχασε ευκαιρία με τον Ριέρα στο 94', με τον Κίσσα να αποκρούει εντυπωσιακά.

ΕΝΩΣΗ Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μέρτακκας, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Ριέρα, Κουμής (78’ Κολοκούδιας), Ουντότζι, Ζάρατε, Ρασμούσεν

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κίσσας, Πέδρο (58’ Στυλιανού), Κυριάκου, Ρομπέρζ, Σουμά, Σακέτι (78’ Σπόλιαριτς), Μάρκοβιτς, Περέιρα (68’ Βασιλείου), Σκέμπρι, Σαρδινέρο, Φοπαλά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κλέιμαν (45’), Μουλαζίμης (70’), Κολοκούδιας (85') Μάρκοβιτς (28’), Σπόλιαριτς (93')

ΚΟΚΚΙΝΗ: Κολοκούδιας (85’) / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λεόντιος Τράττου