Δύο στα δύο η Γιουβέντους, στα πέναλτι την Μπενφίκα (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Oι μπιανκονέρι ισοφάρισαν τους Πορτογάλους στο 84ο λεπτό του φιλικού για το ICC και στα πέναλτι νίκησαν με 4-2 παίρνοντας τη 2η τους νίκη

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το International Champions Cup πήρε η Γιουβέντους, που μετά την Μπάγερν (2-0), νίκησε και την Μπενφίκα, στα πέναλτι με 4-2 (1-1 η κανονική διάρκεια).

Οι μπιανκονέρι έφτασαν τους πέντε βαθμούς, καθώς στους αγώνες που οδηγούνται στα πέναλτι ο νικητής παίρνει δύο και ο ηττημένος έναν. Έτσι, η Μπενφίκα, για την οποίαν ο Βλαχοδήμος έπαιξε και στα 90 λεπτά, έφτασε τους τρεις, καθώς στο πρώτο της ματς νίκησε στα πέναλτι την Ντόρτμουντ.

Το σκορ άνοιξε για τους Πορτογάλους ο Γκριμάλδο με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 66ο λεπτό, ενώ ο Κλεμένζα στο 84' ισοφάρισε με γκολάρα για την ομάδα του Τορίνο, από την οποία απουσίαζαν οι Ρονάλντο, Ντιμπάλα, Ιγουαΐν, Κουαδράδο, Κόστα, Μάντζουκιτς, Πιάτσα και Ματουιντί.

Η Γιουβέντους ολοκληρώνει το φιλικό τουρνουά το άλλο Σάββατο (4/8) κόντρα στη Ρεάλ (ούτε σε αυτό το ματς θα παίξει ο Ρονάλντο), ενώ η Μπενφίκα δίνει το τελευταίο της παιχνίδι την προσεχή Τετάρτη με αντίπαλο τη Λιόν.