Δίκαια και πανάξια στον τελικό οι Πορτογάλοι!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EURO 2016
Στον τελικό του Euro 2016 προκρίθηκε η Εθνική Πορτογαλίας, αφού στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε δίκαια της Ουαλίας με 2-0...

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος είναι η πρώτη φιναλίστ στο Euro 2016, στον δεύτερο τελικό της ιστορίας της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά από εκείνον το 2004, όπου εντός έδρας ηττήθηκε από την Ελλάδα. Οι Ίβηρες επικράτησαν στον πρώτο ημιτελικό της Ουαλίας με 2-0 στη Λιόν, με σκόρερ τους Κριστιάνο Ρονάλντο στο 50ό λεπτό και Νάνι στο 53ο, έτσι περιμένουν τον αντίπαλό τους για τον τελικό της Κυριακής (10/07), που θα προκύψει από τον δεύτερο (Πέμπτη, 22:00, ΡΙΚ) αγώνα ανάμεσα στη Γερμανία και τη Γαλλία.

Το πρώτο ημίχρονο «συμπυκνώθηκε» στο οκτάλεπτο 16’ με 24’. Την αρχή έκαναν οι Πορτογάλοι, όταν ύστερα από ωραίο «1-2» του Ρονάλντο με τον Ζοάο Μάριο, ο τελευταίος σούταρε δύο μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι του Χένεσι. Στο 19’ και μετά από κομπίνα των Ουαλών σε κόρνερ, ο Λέντλεϊ βρήκε τον Μπέιλ στο ύψος του πέναλτι, αλλά εκείνος σούταρε ψηλά, ενώ στο 23’ ήταν και πάλι ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης που σούταρε στην αγκαλιά του Ρουί Πατρίσιο, ύστερα από ατομική προσπάθεια. Στη συνέχεια το παιχνίδι ατόνησε ώς το 44ο λεπτό, όταν στη σέντρα από δεξιά ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

Το τελείωσε σε τρία λεπτά

Τα πάντα, ωστόσο, άλλαξαν στην επανάληψη, καθώς με δύο γκολ σε τρία λεπτά οι Πορτογάλοι πήραν σαφές προβάδισμα και το διατήρησαν σχετικά εύκολα μέχρι το τέλος. Στο 50’ και σε εκτέλεση κόρνερ με πάσα του Ζοάο Μάριο στον Γκερέιρο και σέντρα του τελευταίου, ο Ρονάλντο σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους με εκπληκτικό επιτόπιο άλμα και με κεφαλιά νίκησε τον Χένεσι για το 1-0.

Στο 53’ και σε σουτ του ίδιου έξω από την περιοχή, ο Νάνι μπήκε στην πορεία της μπάλας και διπλασίασε με προβολή, απέναντι σε έναν σαστισμένο αντίπαλο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει ώς το τέλος, αλλά σε κάθε περίπτωση αποτέλεσε τη μεγάλη και πολύ ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης. Οι Πορτογάλοι πήραν την πρώτη νίκη τους σε κανονική διάρκεια αγώνα στο Euro 2016 και ονειρεύονται πλέον τον τίτλο, έχοντας χρόνο να «κατασκοπεύσουν» και τον αντίπαλό τους στον αποψινό δεύτερο ημιτελικό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Άλβες, Φοντέ, Γκερέιρο, Ντανίλο, Μάριο, Σίλβα (79’ Μουτίνιο), Σάντσες (74’ Γκόμες), Νάνι (86’ Κουαρέσμα), Ρονάλντο.
ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσι, Γκάντερ, Τσέστερ, Κόλινς, Γουίλιαμς (66’ Κόλινς), Τέιλορ, Κινγκ, Λέντλι (58’ Βόουκς), Άλεν, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κανού (63’ Τσερτς).

Πολίτης Sports, 09:02 (τελευταία ενημέρωση 09:02)

Μοίρασε φαγητό αξίας 50.000 ευρώ σε άπορους ο Αντετοκούνμπο (video)

Πολίτης Sports, 08:43 (τελευταία ενημέρωση 08:43)