Διέσυρε την Αυστρία με 42-5 η εθνική Κύπρου στο Ράγκμπι (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΡΑΓΚΜΠΥ
Η Εθνική Κύπρου Ράγκμπι μπήκε με το δεξί στις φετινές υποχρεώσεις της, επικρατώντας με 42-5 της Αυστρίας, σε αγώνα που έγινε στο Παφιακό

Με ευρεία νίκη ξεκίνησε η Εθνική Κύπρου Ράγκμπι τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα δεύτερης κατηγορίας της Νότιας Ευρωπαϊκής Περιφέρειεας.

Σε αγώνα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο Παφιακό, η Κύπρος νίκησε 42-5 την Αυστρία στη φετινή της πρεμιέρα και πέραν των 4 βαθμών της νίκης, πήρε ακόμη έναν βαθμό ως μπόνους.

Tην επόμενη αγωνιστική, στις 25 Νοεμβρίου, η Κύπρος θα ταξιδέψει στη Σλοβακία για να τα πει με την εθνική της χώρας. Στις 24 Μαρτίου θα φιλοξενήσουμε τη Σλοβενία, ενώ στις 28 Απριλίου θα παίξουμε εκτός έδρας με τη Σερβία.

Το δελτίο Τύπου της Ομοσπονδίας:

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017 στον πρώτο αγώνα της Εθνικής Aνδρών Κύπρου εναντίων της Εθνικής Αυστρίας στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νότιας Περιφέρειας Β, 2017-2018 η Εθνική Κύπρου κέρδισε την Αυστρία με μεγάλη διαφορά, τελικό σκορ 42-5.

Με την νίκη (5 Βαθμοί = 4 βαθμοί για την νικη & 1 βαθμό για σκορ μεγαλύτερο από 3 τέρματα) η Εθνική βρίσκεται στην δεύτερη θέση της Βαθμολογίας με αγώνα λιγότερο.

Πρώτη με 8 βαθμούς η Σλοβενία (2 νίκες), 2η η Κύπρος με 5 βαθμούς, 3η η Αυστρία με 4 βαθμούς, 4η η Σερβία και 5η η Σλοβακία την οποία αντιμετωπίζει η Εθνική στον επόμενο αγώνα εκτός στις 25/11/2017.

Ξανά στις νίκες η Εθνική η οποία την περίοδο 2016-2017 είχε την χειρότερη της σεζόν όπου έχασε αγώνες στα τελευταία λεπτά από την Ανδόρα (15-14) και την Κροατία (27-29).

Πιο πειθαρχημένη η Εθνική και με τις παλιές καραβάνες τον Αντώνη Θωμά, Γιώργο Αγαθοκλέους και Marcus Holden είχαν από το ξεκίνημα του αγώνα μια δυναμική την οποία η Αυστρία δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει. Το σκορ άνοιξε μετά από συνδυασμένες επιθέσεις ο Marcus Holden στο 7ο λεπτό του αγώνα περνώντας τους Αυστριακούς αμυντικούς με άνεση. Με λάκτισμα του ανέβασε το σκορ σε 7-0. Δυνατό παιχνίδι και από το νεαρό αλλά παλαίμαχο σε αγώνες της Εθνικής Λουκά Φρίξου ο οποίος σκόραρε τα επόμενα 2 τέρματα κάνοντας το σκορ στο ημίχρονο Κύπρος 21 Αυστρία 0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Κύπρο να απειλή και στο 45ο λεπτό ο Κρίστιαν Γεωργίου πέτυχε τέρμα ανοίγοντας την διαφορά σε 26-0. Οι παίκτες της Εθνικής συνέχισαν τον επιθετικό ρυθμό και την πολύ καλή και πειθαρχημένη άμυνα και στο 52ο λεπτό ο Θεόδωρος Γαβριηλίδης πέτυχε το 5ο  τέρμα της Εθνικής. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Κύπρο να σκοράρει ξανά με πολύ καλή επιθετική ενέργεια του Φιδία Ευθυμίου και τέρμα του Γεωργίου. Η Αυστρία πέτυχε το τέρμα της τιμής στο 77ο λεπτό. Σημειώνεται ότι ο  Marcus Holden ήταν αλάνθαστος στα λακτίσματα για τέρμα πετυχαίνοντας συνολικά 17 πόντους.

Η  Κυπριακή Ομοσπονδία Ράγκμπυ θέλει να ευχαριστήσει το φίλαθλο κοινό που μας τίμησε με την παρουσία του και το χορηγό της ομάδας την εταιρία «Twenty 4 Seven» και «Shadeports».

Στο... ρελαντί η Αγγλία, τέλος εποχής με «αντίο» στον Ρούνεϊ (vid)

Πολίτης Sports, 00:22 (τελευταία ενημέρωση 00:22)

Η εξήγηση του Σλούκα: «Σέβομαι τον Ολυμπιακό, ίσως παραφέρθηκα λίγο»

Πολίτης Sports, 00:04 (τελευταία ενημέρωση 00:04)

Άφησε στον... τόπο την Ισπανία η Κροατία, καθάρισε το Βέλγιο (vids)