Διέλυσε και τη Σλοβακία η Εθνική Κύπρου Ράγκμπι! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΡΑΓΚΜΠΥ
Η εθνική μας ομάδα στο Ράγμπι, μετά την Αυστρία, συνέτριψε και τη Σλοβακία, κλείνοντας το 2017 στην πρώτη θέση της κατηγορίας

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πήρε η Εθνική Κύπρου Ράγκμπι το απόγευμα του Σαββάτου, για τον β' όμιλο της Νότιας Ευρωπαϊκής Περιφέρειεας.

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Αυστρίας στην πρεμιέρα με 42-5, η εθνική μας συνέτριψε και τη Σλοβακία, με 40-6, έτσι κλείνει το 2017 στην πρώτη θέση του ομίλου της, μιας και μάζεψε 10 βαθμούς, έναντι 8 της δεύτερης Σλοβενίας.

Διέσυρε την Αυστρία με 42-5 η εθνική Κύπρου στο Ράγκμπι (video)

Δείτε σε video ολόκληρο τον αγώνα (πιο κάτω η περιγραφή)

Η περιγραφή του αγώνα από την Ομοσπονδία:

Οι καιρικές συνθήκες με θερμοκρασία 8 Βαθμούς κελσίου και με αρκετό άνεμο. Η Κύπρος άρχισε τον αγώνα με τέρμα στο 3 λεπτό κάνοντας το σκορ 5-0. Δεν ήταν στις καλές τις ημέρες η Κύπρος και οι Σλοβάκοι τους δυσκόλεψαν να αναπτύξουν το παιχνίδι τους.

Κάποια βασικά λάθη και πέναλτι εναντίων της Κύπρου που οι  Σλοβάκοι πέτυχαν μείωσαν στο 12ο λεπτό σε 5-3. Αυτό όμως ήταν το τελευταίο σκορ για την Σλοβενία. Η Κύπρος μουδιασμένη στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πετύχει στην εκπνοή του ακόμα 2 τέρματα στο 34ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Άδωνη Μαρμαρά και εύστοχο λάκτισμα του Ανδρέα Fell 12-3.

Σε ανοικτό παιχνίδι και καλό συνδυασμό ο Burns  έκανε λάκτισμα της μπάλας στο κενό πίσω από την άμυνα των Σλοβάκων και ο Fell που ακλουθούσε πήρε την μπάλα και σκόραρε κάνοντας το σκορ με δικό του λάκτισμα 19-6, σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο φαίνεται οι οδηγίες του προπονητή Αντρέα Μπινίκου απέδωσαν, η Κύπρος ήταν πιο οργανωμένη επιθετικά και σκόραρε στο 66ο 70ο και 77ο λεπτό.

Τελικό σκορ Κύπρος 40 Σλοβακία 6.

Με το αποτέλεσμα αυτό και με τον επιπρόσθετο πόντο (καθώς η Κύπρος πέτυχε περισσότερα από 4 τέρματα) η Κύπρος κλείνει το έτος 2017 πρώτη στην Κατηγορία της με 10 βαθμούς, ενώ Σλοβενία έχει 8.

Επόμενος αγώνας εναντίων της Σλοβενίας στο Παφιακό στις 24 Μαρτίου 2018.

Επί ευκαιρίας η ΚΟΡΑ ευχαριστεί το χορηγό της Twenty4Seven για την υποστήριξη που παρέχει στην Εθνική Κύπρου.