Ανατροπή στους -17°C η Σπόρτινγκ, «περίπατος» στο Καζακστάν (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE
Για την κλήρωση των «16» του Europa League μπορεί να ετοιμάζεται από τώρα η Σπόρτιγκ Λισσαβώνας που πέρασε «αέρα» από το Καζακαστάν...

Καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα παίρνει η ρεβάνς μεταξύ Σπόρτινγκ και Αστάνα στη Λισαβόνα, αφού οι Πορτογάλοι νίκησαν με 3-1 μέσα στο Καζακστάν, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της φάσης των «32» του Europa League.

Η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Αστάνα, κατάφερε μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος να ανατρέψει εντελώς τα εις βάρος της δεδομένα και να φύγει νικήτρια με 3-1 από την «Αστάνα Αρένα» του παγωμένου Καζακστάν (σ.σ η θερμοκρασία έξω απ' το στάδιο ήταν στους -17°C και η οροφή κλειστή).

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Πέμπτη (22/02) στην Πορτογαλία και το ξεκάθαρο προβάδισμα ουσιαστικά δίνει στη Σπόρτινγκ το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League.

Οι Κοζάκοι αιφνιδίασαν τους Ίβηρες και μόλις στο 7ο λεπτό πήραν προβάδισμα με τον Τομάσοφ. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο οι Πορτογάλοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το σκηνικό.

Όχι μόνο τα κατάφεραν στο 48ο λεπτό με τον Φερνάντες, αλλά σε ένα οργιώδες πεντάλεπτο (50'-55') με τους Μάρτινς και Ντουμπιά σημείωσαν άλλα δύο τέρματα και έκαναν «περίπατο» στη συνέχεια.

Ένα προβάδισμα που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αφού στο 62ο λεπτό ο Λογκβινένκο αντίκρισε κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

Στους πρώτους αγώνες των «32» του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: