ΑΠΟΣΤΟΛΗ «Γ» στο «Vasil Levski»: Βουλγαρία - Κύπρος 2-1 (τελικό)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ
Στο ιστορικό αυτό ραντεβού της Εθνικής μας στη Βουλγαρία, το Politis Sports δεν ήταν δυνατό να απουσιάζει από το «Vasil Levski»...

Στο ιστορικό ραντεβού της Κύπρου απέναντι στη Βουλγαρία, ο «Πολίτης» και το «Γήπεδο» δεν ήταν δυνατό να απουσιάζουμε από το «Vasil Levski»! Είμαι ο Μάριος Χατζηστυλλής και μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Nations League (Γ' Κατηγορία).

90'+2' Σέντρα του Μαργκάσα, η κεφαλιά του Ρουσιά περνάει άουτ.

85' Πέντε λεπτά ακόμα για το τέλος. Δυστυχώς δεν κάνει φάσεις η Εθνική μας. Είναι και πολλές οι καθυστερήσεις και οι διακοπές.

76' Απευθείας φάουλ του Δημήτρη Χριστοφή, ο Ίλιεφ μαζεύει σταθερά την μπάλα.

75' Τελευταία αλλαγή για την Εθνική μας, ο Ρουσιάς παίρνει τη θέση του Παπουλή.

72' Ρισκάρει ο Μπεν Σιμόν, αποσύροντας τον Ιωάννου και βάζοντας στη θέση του τον Χριστοφή.

72' Το παιχνίδι μέχρι στιγμής κρίνεται ξεκάθαρα στην απίστευτη ευκαιρία του Πιέρου Σωτηρίου στο 61'.

67' ΓΚΟΛ! 2-1... Εξαιρετικό γκολ από τον Νεντέλεφ, αξιοποιεί την τρομερή μπαλιά του Ζάνεφ από δεξιά.

65' Φρεσκάρει το κέντρο του ο Μπεν Σιμόν, βάζοντας τον Μαργκάσα αντί του Κάστανου. Καλή αλλαγή, χρειαζόμαστε τα τρεξίματα.

61' Τρομερή ευκαιρία για το 2-1 η Βουλγαρία, με τον Παναγή να σταματά την προσπάθεια του Ντεσπότοφ.

59' ΓΚΟΛ! 1-1... Ο Ντεσπότοφ τελειώνει μια εξαιρετική ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων με κεφαλιά στη μικρή περιοχή!

53' Ο Ιβελίν Ποπόφ εντός περιοχής σκοράρει, όμως σωστά ακυρώνεται το γκολ (οφσάιντ).

50' Απίθανη ευκαιρία χάνει ο Πιέρος, αφού στο τετ-α-τετ με τον Ίλιεφ σουτάρει πολύ ψηλά!

46' Αρχίζει το β' ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

45' ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ! Η Εθνική μας ομάδα έκανε τη... μισή δουλειά και απομένουν άλλα 45 λεπτά, με την ευχή στο τέλος να πανηγυρίσουμε!

41' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!! 0-1! Ο Αβραάμ προλαβαίνει την μπάλα εντός περιοχής, γυρίζει στον Κάστανο και αυτός με απευθείας πλασέ σκοράρει!

39' Κίτρινη κάρτα για τον Κούσουλο. Σωστή. Κράτησε τον αντίπαλο του, αφού του έφυγε στον χώρο του κέντρου.

32' Κόρνερ για τη Βουλγαρία και ο Πιέρος Σωτηρίου λίγο έλειψε να σκοράρει στη λάθος εστία με λανθασμένη απομάκρυνση με το κεφάλι. Η μπάλα δίπλα από το δοκάρι και άουτ.

28' Μια χαρά στέκεται μέχρι στιγμής η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν. Έγιναν 1-2 λάθη στον χώρο του κέντρου, αλλά ευτυχώς χωρίς να στοιχίσουν.

21' Ο Παπουλής μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, όμως η μπαλιά του δεν περνάει.

18' Απευθείας φάουλ του Κάστανου, ο Ίλιεφ αιφνιδιάζεται αλλά καταφέρνει να διώξει σε κόρνερ. Πρώτο για την Εθνική μας, περνάει ανεκμετάλλευτο.

12' Η Βουλγαρία θέλει να πάρει τον έλεγχο, αλλά για την ώρα η Εθνική μας δεν έχει ανησυχήσει, πέραν από 1-2 σέντρες.

5' Ο Πιέρος φεύγει τετ-α-τετ με τον Ίλιεφ, αλλά σωστά ανακόπτεται οφσάιντ.

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Λαϊφης, Μερκής, Ιωάννου (72' Χριστοφή), Αρτυματάς, Κούσουλος, Κάστανος (65' Μαργκάσα), Παπουλής (75' Ρουσιάς), Αβραάμ, Σωτηρίου.

Βουλγαρία: Ίλιεφ, Στράχιλ Ποπόφ, Ζάνεφ, Μποντούροφ, Σλάφτσεφ, Κοσταντίνοφ, Νεντέλεφ (75' Μποζίκοφ), Ιβελίν Ποπόφ (84' Βασίλεφ), Κράεφ (55' Μιλάνοφ), Νεντιάλκοφ, Ντεσπόντοφ.

Κίτρινες: 79' Κοσταντίνοφ / 39' Κούσουλος, 89' Μαργκάσα.

Διαιτητής: Σρτζιαν Γιοβάνοβιτς (Σερβία).

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

21:43

Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΥΠΡΟΣ!

21:40

Πρωτότυπη η ανακοίνωση των ενδεκάδων! Μικρά παιδιά σχηματίζουν την παράταξη για Κύπρο και Βουλγαρία!

21:35

Ροκ οι Βούλγαροι! Υπό τους ήχους του Thunderstruck (AC/DC) μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι σημαίες των δύο Εθνικών!

21:30

Σιγά-σιγά αυξάνεται ο κόσμος. Απέχουμε πλέον μόλις ένα 15λεπτο πριν την έναρξη. Να υπενθυμίσουμε τις ενδεκάδες.

Η ενδεκάδα της Εθνικής μας: Παναγή, Δημητρίου, Λαϊφης, Μερκής, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κούσουλος, Κάστανος, Παπουλής, Αβραάμ, Σωτηρίου.

Η ενδεκάδα της Βουλγαρίας: Ίλιεφ, Στράχιλ Ποπόφ, Ζάνεφ, Μποντούροφ, Σλάφτσεφ, Κοσταντίνοφ, Νεντέλεφ, Ιβελίν Ποπόφ, Κράεφ, Νεντιάλκοφ, Ντεσπόντοφ.

21:05

Οι παίκτες μόλις μπήκαν για προθέρμανση και από μακριά χαιρέτισαν την κερκίδα με τους λιγοστούς -αυτή τη στιγμή- Κύπριους!

21:00

Έτοιμος και ο Ανδρέας Πογιατζής για τη ζωντανή μετάδοση του αγώνα από το ΡΙΚ2 και το ΡΙΚ HD.