ΑΠΟΣΤΟΛΗ «Γ»: Χάσαμε, γιατί η μπάλα τιμωρεί...

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ
Ήταν πραγματικά κρίμα το γεγονός πως χάσαμε ακόμα και την ισοπαλία στη Σόφια. Ήταν από αυτές τις ευκαιρίες που δεν μας παρουσιάζονται πολύ συχνά...

Το όνειρο του διπλού μέσα στη Βουλγαρία εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την Εθνική μας... Η Κύπρος προηγήθηκε με 1-0 μέσα στη Σόφια στο ημίχρονο, όμως στο τέλος ηττήθηκε με 2-1 και έχασε την ευκαιρία να γίνει... αφεντικό στον 3ο όμιλο του Nations League μετά από τρεις αγωνιστικές.

Και αυτό με δεδομένο ότι στη συνέχεια έχουμε πιο ευνοϊκό πρόγραμμα σε σχέση με Βουλγαρία και Νορβηγία, τις οποίες το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα φιλοξενήσει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Επιπλέον, την Τρίτη (16/10) πάμε στη Λιουμπλιάνα να αντιμετωπίσουμε την απογοητευμένη Σλοβενία.

Ήταν πραγματικά κρίμα το γεγονός πως χάσαμε ακόμα και την ισοπαλία στη Σόφια. Ήταν από αυτές τις ευκαιρίες που δεν μας παρουσιάζονται πολύ συχνά και η Εθνική μας δεν την αξιοποίησε.

Το σκορ άνοιξε στο 41’ ο Κάστανος, ενώ με το ξεκίνημα της επανάληψης έγινε η φάση που σε μεγάλο βαθμό έκρινε και τον αγώνα. Αναφερόμαστε στην ανεναπάληπτη ευκαιρία του Πιέρου Σωτηρίου (50’), ο οποίος μόνος με τον τερματοφύλακα σούταρε ψηλά.

Όπως πολλές φορές γίνεται στο ποδόσφαιρο, η μπάλα τιμωρεί... Και μας τιμώρησε με τον πιο σκληρό τρόπο, αφού η Βουλγαρία πέτυχε δύο εξαιρετικά σε εκτέλεση τέρματα με τους Ντεσπότοφ (59’) και Νεντέλεφ (68’).

Βασικά αυτό που κάναμε στη Σλοβενία, μας το έκανε η Βουλγαρία στο «Vasil Levski» και πλέον έχει τεράστιο προβάδισμα για την πρωτιά στον 3ο όμιλο, αφού έφτασε τους 9 βαθμούς. Ακολουθεί με 6 η Νορβηγία, με 3 η Κύπρος και χωρίς βαθμό η Σλοβενία.

Δείτε πιο κάτω το live του αγώνα, όπως σας τον μεταδώσαμε ζωντανά με την παρουσία μας στο στάδιο.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Δημητρίου, Λαϊφης, Μερκής, Ιωάννου (72' Χριστοφή), Αρτυματάς, Κούσουλος, Κάστανος (65' Μαργκάσα), Παπουλής (75' Ρουσιάς), Αβραάμ, Σωτηρίου.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ίλιεφ, Στράχιλ Ποπόφ, Ζάνεφ, Μποντούροφ, Σλάφτσεφ, Κοσταντίνοφ, Νεντέλεφ (75' Μποζίκοφ), Ιβελίν Ποπόφ (84' Βασίλεφ), Κράεφ (55' Μιλάνοφ), Νεντιάλκοφ, Ντεσπόντοφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 79' Κοσταντίνοφ / 39' Κούσουλος, 89' Μαργκάσα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σρτζιαν Γιοβάνοβιτς (Σερβία).

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+2' Σέντρα του Μαργκάσα, η κεφαλιά του Ρουσιά περνάει άουτ.

85' Πέντε λεπτά ακόμα για το τέλος. Δυστυχώς δεν κάνει φάσεις η Εθνική μας. Είναι και πολλές οι καθυστερήσεις και οι διακοπές.

76' Απευθείας φάουλ του Δημήτρη Χριστοφή, ο Ίλιεφ μαζεύει σταθερά την μπάλα.

75' Τελευταία αλλαγή για την Εθνική μας, ο Ρουσιάς παίρνει τη θέση του Παπουλή.

72' Ρισκάρει ο Μπεν Σιμόν, αποσύροντας τον Ιωάννου και βάζοντας στη θέση του τον Χριστοφή.

72' Το παιχνίδι μέχρι στιγμής κρίνεται ξεκάθαρα στην απίστευτη ευκαιρία του Πιέρου Σωτηρίου στο 61'.

67' ΓΚΟΛ! 2-1... Εξαιρετικό γκολ από τον Νεντέλεφ, αξιοποιεί την τρομερή μπαλιά του Ζάνεφ από δεξιά.

65' Φρεσκάρει το κέντρο του ο Μπεν Σιμόν, βάζοντας τον Μαργκάσα αντί του Κάστανου. Καλή αλλαγή, χρειαζόμαστε τα τρεξίματα.

61' Τρομερή ευκαιρία για το 2-1 η Βουλγαρία, με τον Παναγή να σταματά την προσπάθεια του Ντεσπότοφ.

59' ΓΚΟΛ! 1-1... Ο Ντεσπότοφ τελειώνει μια εξαιρετική ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων με κεφαλιά στη μικρή περιοχή!

53' Ο Ιβελίν Ποπόφ εντός περιοχής σκοράρει, όμως σωστά ακυρώνεται το γκολ (οφσάιντ).

50' Απίθανη ευκαιρία χάνει ο Πιέρος, αφού στο τετ-α-τετ με τον Ίλιεφ σουτάρει πολύ ψηλά!

46' Αρχίζει το β' ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

45' ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ! Η Εθνική μας ομάδα έκανε τη... μισή δουλειά και απομένουν άλλα 45 λεπτά, με την ευχή στο τέλος να πανηγυρίσουμε!

41' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!! 0-1! Ο Αβραάμ προλαβαίνει την μπάλα εντός περιοχής, γυρίζει στον Κάστανο και αυτός με απευθείας πλασέ σκοράρει!

39' Κίτρινη κάρτα για τον Κούσουλο. Σωστή. Κράτησε τον αντίπαλο του, αφού του έφυγε στον χώρο του κέντρου.

32' Κόρνερ για τη Βουλγαρία και ο Πιέρος Σωτηρίου λίγο έλειψε να σκοράρει στη λάθος εστία με λανθασμένη απομάκρυνση με το κεφάλι. Η μπάλα δίπλα από το δοκάρι και άουτ.

28' Μια χαρά στέκεται μέχρι στιγμής η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν. Έγιναν 1-2 λάθη στον χώρο του κέντρου, αλλά ευτυχώς χωρίς να στοιχίσουν.

21' Ο Παπουλής μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, όμως η μπαλιά του δεν περνάει.

18' Απευθείας φάουλ του Κάστανου, ο Ίλιεφ αιφνιδιάζεται αλλά καταφέρνει να διώξει σε κόρνερ. Πρώτο για την Εθνική μας, περνάει ανεκμετάλλευτο.

12' Η Βουλγαρία θέλει να πάρει τον έλεγχο, αλλά για την ώρα η Εθνική μας δεν έχει ανησυχήσει, πέραν από 1-2 σέντρες.

5' Ο Πιέρος φεύγει τετ-α-τετ με τον Ίλιεφ, αλλά σωστά ανακόπτεται οφσάιντ.

ΝΙΚΟΣ ΜΟΥΛΑΖΙΜΗΣ, 16:55 (τελευταία ενημέρωση 16:55)