Απόλλωνα... προσοχή: Ρεκόρ 64 χρόνων η Μαρσέιγ! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Η εκ των αντιπάλων του Απόλλωνα στο Europa League νίκησε με 4-0 την Γκινγκάμ, σημειώνοντας όλα της τα γκολ στην επανάληψη

Τη δεύτερη σερί νίκη και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα πήρε η Μαρσέιγ, που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1 επικράτησε με 4-0 εντός έδρας της Γκινγκάμ.

Η εκ των αντιπάλων του Απόλλωνα στον όμιλο του Europa League σημείωσε όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τοβάν να ανοίγει το σκορ στο 57' και να διπλασιάζει τα γκολ του στο 80', αφού ενδιάμεσα (73') ο Παγιέ είχε κάνει το 2-0 με απίθανη σουτάρα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μήτρογλου στο 83ο λεπτό, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική, ενώ ο Ελλαδίτης είχε και δοκάρι στο 50'.

Η Μαρσέιγ έφτασε τους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με Λιλ και Τουλούζ (-5 από Παρί), ενώ η Γκινγκάμ παραμένει ουραγός χωρίς βαθμό, μετρώντας πέντε ήττες σε αντίστοιχους αγώνες.

Ο Απόλλωνας πάντως καλείται να έχει τον... νου του σε δυόμιση εβδομάδες που θα αντιμετωπίσει τη γαλλική ομάδα, η οποία πέτυχε ρεκόρ 64 ετών.

Συγκεκριμένα, με την αποψινή της (16/9) τεσσάρα, έχει φτάσει τα 14 γκολ στους πρώτους πέντε της αγώνες στη Ligue 1, κάτι που έχει να πετύχει από το 1954!

Η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τη Μαρσέιγ εντός έδρας στις 4 Οκτωβρίου (2η αγωνιστική) κι εκτός έδρας στις 13 Δεκεμβρίου (6η αγωνιστική).