Ανατροπή με τεσσάρα και νέο «αίμα»

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Νέα Σαλαμίνα αλλά αντέδρασε με τέσσερα γκολ και πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα του - Βασικοί οι τρεις νέοι

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με 4-1, έπειτα από ανατροπή, παίρνοντας τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα, στον αγώνα που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο «Αμμόχωστος» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Νταμάχου μετά από λάθος του Βάτερμαν άνοιξε το σκορ και οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» το ματς με γκολ των Σάλαϊ, Ντε Καμάργκο (2) και Ποτέ.

Αυτή ήταν η πρώτη για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα, που έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως (πέραν του τερματοφύλακα Γκουτίνιο) ο Δώνης έριξε βασικούς και τους τρεις παίκτες που αποκτήθηκαν στο φινάλε της μεταγραφικής περιόδου (Βούρος, Σάλαϊ, Ζαχίντ).

Ο αγώνας

Η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε νωρίς-νωρίς κι έδωσε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 6ο λεπτό ο Βάτερμαν έδωσε στον Μοράις που ήταν υπό πίεση, ο Πορτογάλος του γύρισε την μπάλα και το κακό κοντρόλ του Ολλανδού έδωσε την ευκαιρία στον Νταμάχου να κερδίσει και να πλασάρει εύστοχα στην κενή εστία για το 1-0.

Οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 9ο λεπτό με το άστοχο σουτ του Σάλαϊ από πλάγια θέση, ενώ στο 23’ το σουτ του Λάγο είχε την ίδια κατάληξη.

Το γκολ της ισοφάρισης για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 27ο λεπτό, όταν μετά από ασίστ του Ντε Καμάργκο, ο Σάλαϊ από πλάγια θέση αριστερά σούταρε όμορφα στον ουρανό των δικτύων του Βεσελόφσκι για το 1-1.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την επανάληψη με ευκαιρία του Ζαχίντ στο 47’ (άστοχη κεφαλιά) και στο 57’ έφτασε στο δεύτερο γκολ και την ανατροπή. Ο Ζαχίντ έδωσε στον Σάλαϊ που ανατράπηκε από τον Κορέια στην περιοχή και ο Ντε Καμάργκο ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γαλαζοκίτρινους.

Στο 72’ ο Βελγο-βραζιλιάνος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ουσιαστικά τελείωσε το ματς, όταν μετά από εξαιρετική σέντρα του Ορ από αριστερά, πρόλαβε στην έξοδο τον Βεσελόφσκι κάνοντας το 1-3.

Το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Μίκαελ Ποτέ που στο 76’ πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή και δέκα λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

* O Γκαστόν Σανγκόι αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Γκράσι, Βοσκανιάν, Καρό (46' Κορέια), Μανογιάν, Πόλιανετς, Μπριτζίτο (63’ Κάκκο), Νταμάχου, Σανγκόι (46' Ρέινολντς), Μακρίεφ

ΑΠΟΕΛ: Bάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ρουέδα, Λάγο, Φαρίας, Μοράις, Εμπεσίλιο, Σάλαϊ (76’ Ποτέ), Ζαχίντ (63’ Ορ), Ντε Καμάργκο (79’ Αντωνίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκράσι, Σανγκόι / Bάτερμαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου