ΑΜΚΕ: Οι υποχρεώσεις της Κύπρου την Παρασκευή (πρόγραμμα)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΑΜΚΕ

Σήμερα τα βλέμματα της κυπριακής προσοχής είναι στραμμένα στα ατομικά αθλήματα, ιδιαίτερα σε αυτά που δεν είναι και τόσο διαδεδομένα στην Κύπρο

Σήμερα τα βλέμματα της κυπριακής προσοχής είναι στραμμένα στα ατομικά αθλήματα, ιδιαίτερα σε αυτά που δεν είναι και τόσο διαδεδομένα στην Κύπρο.

Από πολύ νωρίς θα μπουν στη μάχη οι τοξοβόλοι μας, θέλοντας να πάρουν όσο πιο πολλά μετάλλια μπορούν και να σημειώσουν τις μεγαλύτερες επιτυχίες τους. Στην τοξοβολία θα κριθούν και τα 8 μετάλλια που δίνει το άθλημα, τα περισσότερα σε ένα άθλημα στην 4η ημέρα των Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης.

Από εκεί και πέρα θα κριθούν και θα μοιραστούν άλλα 16 χρυσά μετάλλια, με την Κύπρο να έχει βάσιμες ελπίδες για καλή συγκομιδή.

Στην κολύμβηση θα γίνουν οι 6 τελευταίοι τελικοί, στην αντισφαίριση θα δοθούν τα μετάλλια στα διπλά, στη σκοποβολή θα ολοκληρωθεί το διπλό τραπ, στην ποδηλασία θα διεξαχθεί το επίπονο άθλημα της ορεινής ποδηλασίας στις απότομες βουνοπλαγιές του Σαν Μαρίνο, ενώ στο τζούντο θα πραγματοποιηθεί το ομαδικό (συμμετοχή 3 αθλητών από κάθε χώρα).

Επίσης θα κριθούν δύο μετάλλια στα ομαδικά, στο μπιτς βόλεϊ μόνο οι γυναίκες μας προσδοκούν για μια θέση στο βάθρο, ενώ στην καλαθόσφαιρα γυναικών όλα θα εξαρτιόντουσαν από το χθεσινοβραδινό παιχνίδι της ομάδας μας με την Ισλανδία.

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα των Κυπρίων αθλητών.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

10:00 Ομαδικό ανδρών σύνθετο τόξο
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: Κύπρος - Ισλανδία
(Διομήδης Δημητριάδης, Κωνσταντίνος Χριστοδούλου, Δημήτριος Καργάδος)
11:30 Μεικτό διπλό σύνθετο τόξο
ΤΕΛΙΚΟΣ: Κύπρος - Λουξεμβούργο
(Διομήδης Δημητριάδης, Σοφία Τσαγκάρη)
12:30 ή 13:30 ΤΕΛΙΚΟΙ Σύνθετο τόξο γυναικών
(Σοφία Τσαγκάρη, Στέλλα Κοκκίνου, Μαρία Δικωμίτη)
13:00 ή 14:00 ΤΕΛΙΚΟΙ Σύνθετο τόξο ανδρών
(Διομήδης Δημητριάδης, Κωνσταντίνος Χριστοδούλου, Δημήτριος Καργάδος)
15:30 Ομαδικό ανδρών ολυμπιακό τόξο
ΤΕΛΙΚΟΣ: Κύπρος - Λουξεμβούργο
(Κωνσταντίνος Παναγή, Μίμης Ελ Χελάλι, Φώτης Φωτίου)
16:30 Μεικτό διπλό ολυμπιακό τόξο
ΤΕΛΙΚΟΣ: Κύπρος - Λουξεμβούργο
(Κωνσταντίνος Παναγή, Έλενα Μουσικού)
17:30 ή 18:30 ΤΕΛΙΚΟΙ Ολυμπιακό τόξο γυναικών
(Έλενα Μουσικού, Μικαέλα Κουρουνά, Άννα Καλλένου)
18:00 ή 19:00 ΤΕΛΙΚΟΙ Ολυμπιακό τόξο ανδρών
(Κωνσταντίνος Παναγή, Μίμης Ελ Χελάλι, Φώτης Φωτίου)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

11:30 Ορεινή ποδηλασία γυναικών
(Άντρη Χριστοφόρου)
13:30 Ορεινή ποδηλασία ανδρών
(Ανδρέας Μιλτιάδης, Κωνσταντίνος Θυμίδης, Αρμάντο Αρχιμανδρίτης, Αλέξανδρος Ματσάγκος, Πέτρος Προκοπίδης)

ΤΖΟΥΝΤΟ

13:00 Προημιτελικά Ομαδικού Ανδρών
17:00 Αγώνες μεταλλίων
Κύπρος - Σαν Μαρίνο

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

11:00 Προκριματικά διπλού τραπ
18:30 ΤΕΛΙΚΟΣ διπλού τραπ
(Τζιοβάνης Σαββίδης, Λεόντιος Λεοντίου)
11:30 Πρώτη ημέρα σκιτ ανδρών
(Γιώργος Αχιλλέως, Ανδρέας Χάσικος)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

18:30 ΤΕΛΙΚΟΣ 400 μ. μεικτή ατομική γυναικών
(Ελένη Στεφανίδου)
18:40 ΤΕΛΙΚΟΣ 400 μ. μεικτή ατομική ανδρών
(Θωμάς Τσιοπανής)
18:50 ΤΕΛΙΚΟΣ 800 μ. ελεύθερο γυναικών
19:05 ΤΕΛΙΚΟΣ 1.500 μ. ελεύθερο ανδρών
(Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής)
19:50 ΤΕΛΙΚΟΣ 4Χ100 μ. ελεύθερο γυναικών
(εθνική ομάδα)
20:00 ΤΕΛΙΚΟΣ 4Χ100 μ. ελεύθερο ανδρών
(εθνική ομάδα)

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

11:00 ΤΕΛΙΚΟΣ διπλού ανδρών
(ίσως Ευσταθίου/Νέος)
13:00 ΤΕΛΙΚΟΣ διπλού γυναικών
(Σέρμπαν/Σιόπαχα - Κούρμι/Τζενοβέζε Μάλτα)

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ

13:30 Κύπρος - Μάλτα (Γ)

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ

16:00 Κύπρος - Ανδόρα (Α)

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

11:00 - 20:00 Αγώνες μονού ανδρών και γυναικών
(Ονιάν Σεραφίμοφ, Χρίστο Χριστόνοφ, Γεωργία Αβραάμ, Κωνσταντίνα Μελετιέ)

 

Αργύρης Αργυρού (απεσταλμένος ΕΑΚ)
Φωτογραφία: Σελήνη Αλεξία

Επιστροφή
στην αρχή