Αήττητος στα ημιτελικά του ATP Finals ο «Βασιλιάς» (vid/pic)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ATP WORLD TOUR FINALS
Δίχως να έχει χάσει αγώνα στη διοργάνωση, θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του Nitto ATP Finals ο Ρότζερ Φέντερερ ο οποίος νίκησε και τον Μάριν Τσίλιτς...

Παρά το γεγονός ότι για ακόμη ένα αγώνα στο Λονδίνο δεν ήταν σε καμία περίπτωση στα καλύτερά του, ο Ρότζερ Φέντερερ προκρίθηκε στα ημιτελικά του ATP Finals αήττητος αφού νίκησε και τον αδιάφορο Μάριν Τσίλιτς με 6-7(5), 6-4, 6-1 για την τελευταία αγωνστική του ομίλου Μπόρις Μπέκερ σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο ένας είχε ήδη προκριθεί (Φέντερερ), ο άλλος είχε ήδη αποκλειστεί (Τσίλιτς) αλλά μόνο αδιάφορος δεν ήταν με τον Κροάτη να είναι καλύτερος ενός νωθρού Ρότζερ στο μεγαλύτερο κομμάτι των πρώτων δυο σετ αλλά να μένει και πάλι με άδεια χέρια για τρίτο σερί κλειστό ματς στο Λονδίνο.

Παρά το γεγονός ότι όλοι οι φίλοι του «Βασιλιά» περιμέναν να τον δουν πιο απελευθερωμένο από το άγχος στον αγώνα της Πέμπτης, αυτό συνέβη μόνο στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισε πανεύκολα.

Προηγήθηκαν δύο στα οποία ο Φέντερερ εμφάνισε πολύ μέτρια εικόνα, με πολλά λάθη και αρκετά νευρικό παιχνίδι που ήταν εμφανές από τον τρόπο που αντιδρούσε στα χτυπήματά του.

Αντίθετα, ο Τσίλιτς έκανε σχεδόν το τέλειο ματς για δύο σετ αλλά για ακόμη μια φορά δεν έτρεξε την τελική ευθεία και το πλήρωσε ολοκληρώνοντας τη διοργάνωση με τρεις ήττες παρά το γεγονός ότι έχασε όλα τα ματς στις λεπτομέρειες.

Ο Μαέστρος περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από τον αγώνα ανάμεσα στους Τιμ και Γκοφάν την Παρασκευή.

Oι δύο τενίστες έδωσαν μια όμορφη μάχη στο πρώτο σετ με τον Κροάτη να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες και να ανταμείβεται τελικά με το σετ μετά από ένα κλειστό tie break.

Και οι δύο δεν είχαν τίποτα να χάσουν και μπήκαν στον αγώνα σοβαρά για τη νίκη παρά το γεγονός οτι δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Αυτός όμως που φάνηκε να παίζει πιο απελευθερωμένα ήταν ο ήδη αποκλεισμένος Τσίλιτς που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα με τα groundstrokes του να δουλεύουν πάρα πολύ καλά ενώ ήταν καλύτερος του αναμενομένου και στο φιλέ.

Ο Φέντερερ έμεινε, για ακόμη έναν αγώνα στο φετινό ATP Finals, όχι και στα καλύτερά του επίπεδα, γεγονός που ήταν φανερό και από τις γκριμάτσες του προσώπου του με το backhand ειδικά να είναι σε πολύ μέτρια λάθη και να βγάζει αρκετά λάθη.

Εστω και έτσι, βέβαια, ο «Βασιλιάς» έχει την ποιότητα να στέλνει τα set σε tie breaks στο οποίο ο Τσίλιτς προηγήθηκε με 4-1 αλλά ο Φεντ επέστρεψε αντέχοντας σε ένα μεγάλο ράλι με μαεστρικά slice για να ισοφαρίσει σε 4-4.

Ωστόσο, ένας φοβερός πόντος στο φιλέ έφερε το set point για τον Κροάτη στο 6-5 και ένα εξίσου εντυπωσιακό και γεμάτο αυτοπεποίθηση του έδωσε το προβάδισμα στα σετ που εδικαιούτο βάσει απόδοσης μέχρι το συγκεκριμένο σημείο.

Η αγγαρεία φάνηκε να συνεχίζεται και στο δεύτερο σετ για τον «Bασιλιά» που συνέχισε με πολυάριθμα λάθη, κινδύνεψε να υποστεί break σε game στο οποίο προηγήθηκε με 40-0 αλλά και πάλι χάρη στην απαράμιλλη ικανότητά του να μένει μέσα σε αγώνα ακόμα και όταν δεν παίζει πολύ καλά, έφτασε στο 5-4 και ανάγκασε τον Τσίλιτς, που συνέχισε να παίζει καλά μέχρι εκείνο το σημείο, να σερβίρει για να παραμείνει στο σετ.

Εκεί, ο Κροάτης εμφάνισε σε όλο της το μέγεθος την παθογένεια του παιχνιδιού του όταν χρειάζεται να παίξει πολύ κρίσιμους πόντους.

Με σωρεία λαθών, χάρισε ως ένα βαθμό το break στον Ελβετό που διατήρησε τις ελπίδες του να τελειώσε με αήττητο τη σειρά των αγώνων του ομίλου του!

Οταν έχεις τον Ρότζερ σε τόσο μέτρια μέρα στα δύο πρώτα σετ οφείλεις να τελειώσεις τη δουλειά με straight sets νίκη.

Ο Κροάτης δεν το έπραξε και ο Φέντερερ έπαιξε, επιτέλους, απελευθερωμένα στο τρίτο σετ και μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο με το επιβλητικό 6-1 που τον στέλνει στην ημιτελική φάση αήττητο και με σούπερ μομέντουμ!

Πηγή: tennis24.gr

Πολίτης Sports, 11:54 (τελευταία ενημέρωση 11:54)