Αdiós Ισπανία, στους «8» μέσω πέναλτι η Ρωσία! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ

Οι οικοδεσπότες του Μουντιάλ κράτησαν στο 1-1 τους Ισπανούς στην κανονική διάρκεια κι επικράτησαν στα πέναλτι παίρνοντας πρόκριση για τα προημιτελικά!

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μεγάλη έκπληξη στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ 2018!

Η Ισπανία ήταν το φαβορί απέναντι στη Ρωσία στον αγώνα που έγινε στο Λουζνίκι για τη φάση των «16», όμως οι διοργανωτές ήταν αυτοί που πήραν το εισιτήριο για την προημιτελική φάση!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε στο 1-1, με τους «φούριας ρόχας» να προηγούνται με αυτογκόλ και τους οικοδεσπότες να ισοφαρίζουν με πέναλτι.

Μπροστά η Ισπανία με το... γηραιότερο αυτογκόλ των Μουντιάλ! (video)

Το χέρι του Πικέ έφερε το Ισπανία-Ρωσία στα ίσα! (video)

Στην παράταση δεν είχαμε γκολ και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Ρωσία είχε 4/4, ενώ η Ισπανία έχασε δύο πέναλτι με τους Κόκε και Άσπας, με τον Ακινφέεφ να αποκρούει και τα δύο και να χαρίζει την πρόκριση στην εθνική του με 4-3!

Πρώτη παράταση στο Μουντιάλ 2018 με... οιωνούς και για τους δύο

Η πρώτη «τέταρτη αλλαγή» στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Ρωσία θα αγωνιστεί στα προημιτελικά με τον νικητή του αποψινού ζευγαριού ανάμεσα σε Κροατία και Δανία.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ρωσία θα αγωνιστεί σε προημιτελικά Μουντιάλ, μετά την εποχή της Σοβιετικής Ένωσης.

Δείτε το ρεπορτάζ του αγώνα, ενδιαφέροντα στοιχεία/στατιστικά και πιο κάτω τα στιγμιότυπα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ...

Όπως και στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, έτσι και σ' αυτό, η Ισπανία είχε την κατοχή αλλά δυσκολευόταν αφάνταστα να φτιάξει φάσεις.

Παρ' όλα αυτά, πήρε το προβάδισμα στο 12ο λεπτό χάρη σε αυτογκόλ του Ιγκνάσεβιτς, που έγινε ο γηραιότερος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκοράρει στη δική του εστία.

Το γκολ αυτό όχι μόνο δεν βοήθησε την Ισπανία, αλλά σταδιακά ήταν η Ρωσία που έγινε πιο απειλητική και αφού πρώτα έχασε μια καλή ευκαιρία στο 36' με τον Γκολόβιν, στο 42' έφτασε στο 1-1, με γκολ του Τζιούμπα από εκτέλεση πέναλτι, που δόθηκε για χέρι του Πικέ.

Η «φούριας ρόχας», που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε κάνει ούτε μία τελική προσπάθεια, ξύπνησε μετά το γκολ και από το 45' μέχρι το 45+2' έφτιαξε τρεις φάσεις, με μεγαλύτερη την ενδιάμεση του Κόστα, όμως δεν κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα ως την ανάπαυλα.

Η Ισπανία ξεκίνησε την επανάληψη όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, δηλαδή πιεστικά και δημιουργώντας φάσεις, με καλύτερη αυτή του Άλμπα στο 48' που βρήκε σε ετοιμότητα τον Ακινφέεβ, ενώ στο 60' η κεφαλιά του Σίλβα ήταν άστοχη.

Μετά το ημίωρο, πάντως, ο ρυθμός έπεσε και το ματς έμοιαζε πολύ με αυτό του πρώτου ημιχρόνου, με τους «ρόχας» να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να γίνει απειλητικοί. Ο Ίσκο πάλευε μόνος και ούτε η είσοδος του Ινιέστα άλλαξε τα δεδομένα.

Έστω κι έτσι, στο 85' οι Ισπανοί έχασαν σπουδαία διπλή ευκαιρία με τους Ινιέστα και Άσπας, καθώς ο Ακινφέεφ έσωσε δις, ενώ μεταξύ 88'-90' απείλησαν με τρεις διαδοχικές εκτελέσεις κόρνερ που δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Στο 93' η Ρωσία είχε την πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Τσερίσεφ που έφυγε έξω, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται στο 1-1 και να οδηγείται στην παράταση.

Η πρώτη καλή φάση στο έξτρα ημίωρο ήταν το σουτ του Ασένσιο στο 100' που απέκρουσε ο Ακινφέεφ, ο οποίος δεν ανησύχησε στην κεφαλιά του Πικέ στο 105', ενώ στο 109' η Ισπανία έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Ροδρίγκο και Καρβαχάλ!

Στο 115' η Ισπανία ζήτησε πέναλτι για κράτημα στον Πικέ μέσα στην περιοχή, με τον ρεφ να συμβουλεύεται την ομάδα ελέγχου του VAR (δεν πήγε να το δει) και τελικά να μην το δίνει. Στην τελευταία φάση ο Ροδρίγο σούταρε στο 120' και ανάγκασε τον Ακινφέεφ σε απόκρουση, η οποία οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι.

Ισπανία: Άσπας - ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΑΚΙΝΦΕΕΦ - 4-3 η Ρωσία ΤΕΛΙΚΟ

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο (70' Καρβαχάλ), Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Ίσκο, Ασένσιο (104' Ροδρίγκο), Σίλβα (67' Ινιέστα), Ντιέγο Κόστα (Άσπας)

ΡΩΣΙΑ(Στάνισλαφ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνάσεβιτς, Κουντριάσοφ, Ζιρκόφ (46' Γκρανάτ), Σαμέντοφ (61' Τσερίσεφ), Ζόμπνιν, Κουζιάεφ (97' Ερόκιν), Γκολόβιν, Τζιούμπα (65' Σμολόφ)

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...

• Σε ηλικία 38 ετών και 352 ημερών, ο Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που σημειώνει αυτογκόλ σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου
  • Η Ρωσία έγινε η μόλις η δεύτερη χώρα που σκοράρει δύο αυτογκόλ σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς προηγήθηκε αυτό του Τσερίσεφ στον τρίτο αγώνα του ομίλου με την Ουρουγουάη. Το έκανε και η Βουλγαρία το 1966
  • Το πέναλτι της Ρωσίας ήταν το ένατο που δίνεται κατά της Ισπανίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο, λιγότερα μόνο από Βραζιλία (13), Αργεντινή (10) και Γαλλία (10)