43ο Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Έπιασε 11άρι η Λεμεσός (αποτελέσματα)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δείτε την τελική βαθμολογία, τις 26 νέες παγκύπριες επιδόσεις και τους τρεις πρώτους νικητές σε κάθε ένα από τα αγωνίσματα

Ακόμα καλύτερος, ακόμα πιο δυνατός, ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού έκανε επίδειξη δύναμης στο 43ο πρωτάθλημα κολύμβησης ανδρών και γυναικών που διεξήχθηκε το τριήμερο 28-30 Ιουνίου στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού.

Ο περσινός πρωταθλητής πήρε από την πρώτη μέρα κεφάλι στη βαθμολογία και δεν το απώλεσε σε κανένα σημείο της διοργάνωσης. Αυτός ήταν ο δεύτερος συνεχόμενος τίτλος για τον ΝΟΛ και ο ενδέκατος στην ιστορία του.

Ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου, το πάλεψε και προσπάθησε, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, με τη Λεμεσό μέχρι το τέλος των αγώνων να ανοίγει τη «ψαλίδα» στους 156 βαθμούς διαφορά (έναντι 120 της περσινής διαφοράς που είχε από τον δεύτερο όμιλο και πάλι την Αμμόχωστο) και με το τέλος της διοργάνωσης να ακολουθούν οι καθιερωμένες βουτιές στην πισίνα του κολυμβητηρίου, από αθλητές, προπονητές και παράγοντες του ομίλου!

Όπως και πέρσι έτσι και φέτος ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας βρέθηκε στην 3η θέση της τελικής κατάταξης 34 βαθμούς μακριά από τον Ναυτικό Όμιλο Κερύνειας.

Στους αγώνες σημειώθηκαν και 26 νέες παγκύπριες επιδόσεις, με το ρεκόρ του Όμηρου Ζάγκα, στα 100μ. πρόσθιο με 1.04.14 να ξεχωρίζει. Ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού πήρε την επίδοση από τον Θωμά Τσιοπανή, ο οποίος είχε καταρρίψει (μετά από 14 χρόνια) το ρεκόρ στους πρόσφατους Μεσογειακούς Αγώνες με 1.04.41.

Καλύτερος κολυμβητής των αγώνων, ο Όμηρος Ζάγκας της Λεμεσού με 753 βαθμούς FINA, χάρις στην επίδοση του στα 50μ. πρόσθιο με 29.04. Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που αναδεικνύεται σε καλύτερο κολυμβητή, με την πρώτη να είναι το 2013, όταν ανήκε στον Ναυτικό Όμιλο Λευκωσίας.

Καλύτερη κολυμβήτρια, η Κάλια Αντωνίου, για τρίτη σερί χρονιά, του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, επίσης με 753 βαθμούς FINA, από τα 100μ. ελεύθερο με 57.21.

Στα αρνητικά της διοργάνωσης τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν για ακόμα μια φορά με το χρονομετρικό σύστημα, με αποτέλεσμα οι πλάκες να μην λειτουργούν, να χαθούν ρεκόρ και να υπάρχουν έντονες αντιδράσεις.

 

ΟΙ 26 ΝΕΕΣ ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Ζάγκας Όμηρος (Λεμεσού): 100μ. πρόσθιο 1.04.12 ανδρών

Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού): 200μ. ελεύθερο 2.04.57 νεανίδων

Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου): 400μ. μικτή ατομική 4.47.35 παίδων

Μούγης Σοφοκλής (Λεμεσού): 100μ ύπτιο 59.92 παίδων

Νικολάου Αντώνιο (Πάφου): 200μ. ύπτιο 2.12.39 παίδων

Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου): 100μ. πρόσθιο 1.05.89 νέων και παίδων, 100μ. πρόσθιο 1.06.93 (προκρ.) παίδων

Αντωνίου Νικόλας (Λεμεσού): 200μ. ελεύθερο 2.00.66 (προκ.) παμπαίδων Α’, 200μ. ελεύθερο (4Χ200μ. ελεύθερο) 1.59.34 παμπαίδων Α΄, 100μ. ελεύθερο 53.57 παίδων και παμπαίδων Α΄, 100μ. ελεύθερο 54.21 (προκρ.) παμπαίδων Α΄

Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου): 100μ. πρόσθιο 1.13.95 παγκορασίδων Α’, 100μ. πρόσθιο 1.14.96 (προκρ.) παγκορασίδων Α’, 200μ. μικτή ατομική 2.26.62 παγκορασίδων Α΄

Νικολαίδου Χριστιάνα (Λεμεσού): 50μ. ύπτιο 31.65 (προκ.) παγκορασίδων Α΄, 50μ. ύπτιο 31.05 παγκορασίδων Α΄

Χατζηλοίζου Άννα (Λακατάμειας): 50μ. ελεύθερο 27.40 (προκρ.) Παγκορασίδων Α΄

Πετούσης Γεώργιος (Λευκωσίας): 400μ. μικτή ατομική 4.56.13 παμπαίδων Α΄, 200μ. μικτή ατομική 2.17.91 (προκ.) παμπαίδων Α΄, 200μ. μικτή ατομική 2.17.26 παμπαίδων Α’

Τουλούμης Νικόλας (Κερύνειας): 800μ. ελεύθερο 8.57.62 παμπαίδων Α΄, 1500μ. ελεύθερο 17.08.95 παμπαίδων Α΄  

Μανώλη Αγάθη (Πάφου): 400μ. μικτή ατομική 5.25.30 παγκορασίδων Β΄, 200μ. πεταλούδα 2.31.43 παγκορασίδων Β΄

 

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 482
  2. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 326
  3. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας 255
  4. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 221
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου 127
  6. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας 119
  7. Ναυτικός Όμιλος Αγλαντζιάς 79
  8. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας 47
  9. ΑΠΟΕΛ 24
  10. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας 21
  11. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς 0

 

Οι τρεις πρώτοι νικητές των αγωνισμάτων είναι:

 

100μ.  πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λεμεσού) 1.04.12, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.05.89, Ξάνθου Λεύκιος (Λεμεσού) 1.06.97.  Γυναικών: Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 1.13.10, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.13.95, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 1.14.90.

 

200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Παπακυριακού Μαρτίνος (Λεμεσού) 1.55.76, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 1.56.32, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύνειας) 1.57.92.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 2.04.57, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Λεμεσού) 2.08.26, Νικολαίδου Ιόλη (Λευκωσίας) 2.08.46.

 

400μ. μικτή ατομική: Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Λευκωσίας) 4.39.42, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.47.35, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λεμεσού) 4.48.54.   Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 5.08.52, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.25.30, Holland Jennifer (Λεμεσού) 5.28.85.

 

50μ. πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 25.50, Σπύρου Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 26.17, Ζαβαλλής Αδάμος (Λεμεσού) 26.29.  Γυναικών: Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 27.87, Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 28.22, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 28.68.

 

200μ. ύπτιο: Ανδρών: Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 2.06.91, Ζορπής Βαγγέλης (Λεμεσού) 2.12.20, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.12.39.  Γυναικών: Νικολαίδου Χριστιάνα (Λεμεσού) 2.28.31, Κασάπη Λυδία (Αγλαντ.) 2.30.00, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 2.30.55.

 

800μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαντ.) 8.35.73, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 8.42.06, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 8.47.23.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λευκωσίας) 9.33.20, Νικολαίδου Ιόλη (Λευκωσίας) 9.41.04, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντ.) 9.42.17

 

4Χ100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού (Ζάγκας, Παπακυριακού Μ., Ζορπής, Κονναρής) 3.30.23, Ν.Ο. Λευκωσίας (Ιακωβίδης Μ., Λύμπουρας, Ιακωβίδης Φ., Τσιοπανής) 3.31.84, Ν.Ο. Κερύνειας (Καλαβάς, Χατζηκωνσταντής, Κυριάκου, Παύλου) 3.38.01.  Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού (Αντωνίου, Παπαπέτρου, Νεοφύτου, Παπαδοπούλου) 3.57.30, Ν.Ο. Αμμοχώστου (Ιωάννου, Ιωαννίδη, Καραμάνου, Σιεκόλεβα) 4.05.60, Ν.Ο. Κερύνειας (Δημητρίου, Βιολάρη, Ιωάννου, Ζηνοβίου) 4.10.38

 

50μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λεμεσού) 23.61, Λύμπουρας Ανδρέας (Λευκωσίας) 24.06, Ιακωβίδης Μάρκος (Λευκωσίας) 24.20.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 26.38, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 27.09, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατάμειας) 27.62.

 

200μ. πρόσθιο: Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Λευκωσίας) 2.22.10, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.26.22, Popov Mark (Κερύνειας) 2.28.01.  Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Α/στου) 2.40.54, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.43.64, Εροκίνα Μαρία (Πάφου) 2.44.81.

 

400μ. ελεύθερο: Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Λάρνακας) 4.09.28, Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαντ.) 4.12.24, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λεμεσού) 4.12.91.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 4.31.57, Νικολαίδου Ιόλη (Λευκωσίας) 4.36.88, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λευκωσίας) 4.40.13.

 

100μ. ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λευκωσίας) 57.60, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λευκωσίας) 58.28, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 59.21.  Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.07.91, Παπαδοπούλου Σοφία (Λεμεσού) 1.08.31, Νικολαίδου Χριστιάνα (Λεμεσού) 1.08.64. 

 

100μ. πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 56.40, Τσιοπανής Θωμάς (Λευκωσίας) 56.79, Παπαδόπουλος Τάκης (Λεμεσού) 58.27.  Γυναικών: Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 1.02.24, Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 1.03.56, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λεμεσού) 1.06.37.

 

4Χ100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λευκωσίας (Νόμπελ, Ιακωβίδης Φ., Χατζηχριστοφόρου, Τσιοπανής) 7.54.58, Ν.Ο. Λεμεσού (Αντωνίου, Ονουφρίου, Κονναρής, Παπακυριακού Μ.) 7.54.59, Ν.Ο. Κερύνειας (Τουλούμης, Κυριάκου, Γκαμάρα, Καλαβάς) 8.06.45.  Γυναικών: Ν.Ο. Αμμοχώστου (Καραμάνου,  Ιωαννίδη, Κυριάκου, Γεωργίου) 8.59.90, Ν.Ο. Κερύνειας (Στυλιανάκη, Βιολάρη, Αγιομαμίτου, Ζηνοβίου) 9.00.03, Ν.Ο. Λεμεσού (Παπαπέτρου, Ζήνωνος, Νεοφύτου, Παπαδοπούλου) 9.11.65

 

50μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λεμεσού) 29.04, Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 29.31, Ξάνθου Λεύκιος (Λεμεσού) 29.52.  Γυναικών: Holland Jennifer (Λεμεσού) 34.32, Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμ/στου) 34.49, Νικολάου Στέφανη (Λακατάμειας) 34.54.

 

100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Παπακυριακού Μαρτίνος (Λεμεσού) 52.81, Λύμπουρας Ανδρέας (Λευκωσίας) 53.24, Αντωνίου Νικόλας (Λεμεσού) 53.57.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 57.21, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Λεμεσού) 58.69, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατάμειας) 1.00.29.

 

200μ. πεταλούδα: Ανδρών: Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 2.08.45, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 2.12.95, Ζαβαλλής Αδάμος (Λεμεσού) 2.13.42.  Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 2.26.00, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύνειας) 2.29.08, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 2.29.89.

 

50μ. ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λευκωσίας) 26.81, Ιακωβίδης φίλιππος (Λευκωσίας) 26.83, Ζορπής Βαγγέλης (Λεμεσού) 27.69.  Γυναικών: Νικολαίδου Χριστιάνα (Λεμεσού) 31.05, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμ/στου) 31.31, Παπαδοπούλου Σοφία (Λεμεσού) 31.45.

200μ. μικτή ατομική: Ανδρών: Τσιοπανής Θωμάς (Λευκωσίας) 2.10.32, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύνειας) 2.14.66, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.16.01.  Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λάρνακας) 2.24.15, Νικολαίδου Ιόλη (Λευκωσίας) 2.26.03, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.26.62.

 

1500μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαντζιάς) 16.30.58, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λάρνακας) 16.34.70, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 16.43.71.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λευκωσίας) 18.28.58, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 18.43.49, Ζηνοβίου Ευδοκία (Κερύνειας) 18.47.71.

 

4Χ100μ. μικτή ομαδική: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού (Ζορπής, Ζάγκας, Παπαδόπουλος, Παπακυριακού Μ.) 3.53.28, Ν.Ο. Λευκωσίας (Ιακωβίδης Φ., Τσιοπανής, Χατζηχριστοφόρου, Ιακωβίδης Μ.,) 3.53.62, Ν.Ο. Κερύνειας (Χατζηκωνσταντής, Popov, Παύλου, Καλαβάς) 4.02.74.  Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού (Παπαδοπούλου, Holland,  Νεοφύτου, Αντωνίου 4.23.91, Ν.Ο. Αμμοχώστου (Μπέκου, Ιωάννου, Σιεκόλεβα, Χαχολιάδου) 4.26.26, Ν.Ο. Λάρνακας (Παναγιώτου, Στεφανίδου, Τρομπούκη, Λοίζου) 4.46.41


Επιστροφή
στην αρχή